Bir sefere mahsus ek MTV gelebilir :(

S

Silinen üye 20336

Guest
Olurda ötv kalkarsa elinde araç olanlar cok zararda olmaz mı?
Özellikle 1-2 sene içinde sıfır araç almış olanlar başta olmak üzere araç sahipleri ekstra zararda olur bence de...
İkinci el fiyatları top yekün düşer 1600 cc ve daha düşük hacimli araçlar için.

2018 Mayıs ayında sıfır araç almış birisi olarak söylüyorum;
Yine de bir daha yürürlüğe koyulmamak üzere kökten kaldırılsa çok güzel olur. Bundan sonrası için kaliteyi daha ucuza alabiliriz...

Hem böylelikle yerli otomobil üretilmesi de daha cazip hale gelmiş olur??

Hayırlısı olsun inşaALLAH.

Aracınız
Civic FC5 2018
bil üretilmesi de daha
Özellikle 1-2 sene içinde sıfır araç almış olanlar başta olmak üzere araç sahipleri ekstra zararda olur bence de...
İkinci el fiyatları top yekün düşer 1600 cc ve daha düşük hacimli araçlar için.

2018 Mayıs ayında sıfır araç almış birisi olarak söylüyorum;
Yine de bir daha yürürlüğe koyulmamak üzere kökten kaldırılsa çok güzel olur. Bundan sonrası için kaliteyi daha ucuza alabiliriz...

Hem böylelikle yerli otomobil üretilmesi de daha cazip hale gelmiş olur??

Hayırlısı olsun inşaALLAH.

ÖTV'nin kalkması yerli üretimi bence baltalar. Niye mi? ÖTV kalkarsa alman, japon, kore vs. ithal edilen araçlara talep artar çünkü eskiye nazaran daha ucuz olacaklar. ÖTV'nin kalması ise yerli otomobilin maliyetini düşürmez, bizim yerli üretime olan talepte ithal edilen araçların ucuz olmasından dolayı dolayı ithala kayar ve yerli otomobile olan talep azalır. Ayrıca ekonomik olarak bu kadar ithal ürüne talep demek yerli dolara ihtiyaç demek. Biz her ne kadar bayiye TL verip araç alsakta o bayiler yurt dışından doviz ile alıyor araçlarını bu da dolara euroya talebi artırır ve ekonomik olarak bir kez daha doviz şoku yaşatabilir. Ayrıca bu ÖTV kalkacak lafları boş laf değil, bunları bilinç olarak piyasaya haber ediyorlar ki temmuzda ÖTV indirimi devam edince bak kalkabilirdi de ama devam etti desin millet diye. Yani her zaman olan şey oluyor en kötüyü haber ediyorlar ama en kötünün biraz iyisini sunuyorlar ve millet seviniyor daha kötüsüde olabilirdi diye. Hakkımızda hayırlısı temmuz ola hayır ola.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
ÖTV kaldıracak kadar zengin bir ülke değiliz malesef. Bu imkansıza yakın şu anda. Belki ileride kendi aracımızı ürettiğimizde kendi vatandaşımıza bi ötv muafiyeti kıyağı çekilebilir belli oranda ancak ötv'den gelen geliri başka alanlara kaydıramayız. Çok ciddi bir rakam söz konusu ve ülkemizin cari açığını ciddi oranda arttıracak bir hamle olur. Yani araç sayısı çoğalır (dışarıdan aldığımız için car açık artar), araç sayısı çoğalınca yakıt tüketimi artar. Biz petrol de üretmiyoruz araba da... Ötv'nin kalkmasını isteyenler ithalatçılardır. Araba satamıyorum diyen galericilerdir. Yani kafa yormadan ticaretle para kazananlardır. Bunların ülkeye bir katkısı yok bu alanda. Ülke üretime odaklanmalı. Yapılacak şeyler çok basit bu otomotiv alanında. Devletin nereye saray yapsam diye düşünmesi yerine fabrika kurmaya dönmesi gibi bir şey bile başlı başına bir devrim olur.

Fabrika kurmadan fabrika gibi kar yapıyor devlet neden fabrika kurma zahmetine girsinler ki ;) diğer yandan elektrikli araç üretimi ve diğer üretim alanlarına yönlenirsek daha iyi olur diye düşünüyorum sürekli ithal şeylerle devran sürmez

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

S

Silinen üye 20336

Guest
ÖTV'nin kalkması yerli üretimi bence baltalar.
?Halihazırda yerli otomobil üretimimiz yok ki. Olmayan şeyi nasıl baltalayacak?

Niye mi? ÖTV kalkarsa alman, japon, kore vs. ithal edilen araçlara talep artar çünkü eskiye nazaran daha ucuz olacaklar.
?Katılıyorum. Zaten ucuzlasın da daha kolay alınabilsin diye ötv kalksa iyi olur dedim.

ÖTV'nin kalması ise yerli otomobilin maliyetini düşürmez, bizim yerli üretime olan talepte ithal edilen araçların ucuz olmasından dolayı dolayı ithala kayar ve yerli otomobile olan talep azalır. Ayrıca ekonomik olarak bu kadar ithal ürüne talep demek yerli dolara ihtiyaç demek. Biz her ne kadar bayiye TL verip araç alsakta o bayiler yurt dışından doviz ile alıyor araçlarını bu da dolara euroya talebi artırır ve ekonomik olarak bir kez daha doviz şoku yaşatabilir.
?Ülkeden döviz çıkışının artması mental olarak ihtimal dahilinde satışlar artarsa... Yani size katılıyorum. Ancak yine aynını soracağım -Yerli otomobil üretiyor muyuz ki satışına olan talep düşsün?

-Benim anlatmak istediğim;
Bir süredir ülkemizde ekonomik bir dar boğaz var maalesef ve bu sebeple inşaat sektöründen otomobil sektörüne hatta enerji sektöründe bile geçtiğimiz son bir kaç yıla göre daralma artarak devam ediyor?
Millet olarak otomobil satandan inşaat yapana ve bu sektörlerde çoğumuz gibi işçi olarak çalışanlara kadar herkes ekonomik sıkıntıdan etkileniyoruz.?

Yerli bir otomobil üretimi yapılana kadar ötv’nin kaldırılmasıyla otomobil satışlarının artması o sektörden ekmek yiyen herkese nefes aldırır...
Bu sırada ötv gelirleri düşen Devletimiz bu kaybın geçici olması için yerli otomobil üretimini hayata geçirir.
Yerli otomobil üretildikten sonra herkesin(çoğunluğun) yerli otomobil kullanmasını sağlamak için de ötv yi şimdikinin 3-5 katına çıkarır??

Böylelikle yerli otomobil üretilene kadar olan süreç ekonomik olarak hareketlenmiş olur?
Bu süreçte bizim gibi vatandaşlar da daha ucuza daha kaliteli arabalara binmiş oluruz??

En önemlisi ve güzeli de Devletimize ait bir yerli malı otomobilimiz olur ve ona gururla biner ve otomobilin daha da geliştirilmesi için bir forum kurar bilgi paylaşımı yaparız...☺?????? ??

Ayrıca bu ÖTV kalkacak lafları boş laf değil, bunları bilinç olarak piyasaya haber ediyorlar ki temmuzda ÖTV indirimi devam edince bak kalkabilirdi de ama devam etti desin millet diye. Yani her zaman olan şey oluyor en kötüyü haber ediyorlar ama en kötünün biraz iyisini sunuyorlar ve millet seviniyor daha kötüsüde olabilirdi diye. Hakkımızda hayırlısı temmuz ola hayır ola.
?Türkiyemiz Devletimiz Milletimiz hep bir olalım ve hep birlikte kalkınalım...

İhtiyacımız olan şey;
Üretebilecek yeterliliğimiz olan her şeyi üretmek ve üreterek yeterliliğimizi daha da artırmak ve daha çok şey üretmek...

Hakkımızda hayırlısı olsun inşaALLAH??

Aracınız
Civic FC5 2018
253258

Şu an hondanın sitesinde fiyatlar güncelleniyor yazıyor, ÖTV ile ilgili bir gelişme olmadı, haberi olan var mı veya bir beklentisi olan? ÖTV de 1.6 motor altındaki %15 lik indirim devam edecek mi?

Aracınız
Civic FC5 2020
Ekli dosyayı görüntüle 253258

Şu an hondanın sitesinde fiyatlar güncelleniyor yazıyor, ÖTV ile ilgili bir gelişme olmadı, haberi olan var mı veya bir beklentisi olan? ÖTV de 1.6 motor altındaki %15 lik indirim devam edecek mi?

hayır bitti tamamen. dün hondayı arayıp bilgi aldım. 1 temmuzdan itibaren ÖTV %50 olacak şekilde satış yapılacak dedi.

Geri