Bursa'da yaşam...

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba değerli arkadaşlar,konuya vakıf arkadaşlarımın yardımını rica ediyorum, araştırma sürecindeyim.Şuan İstanbul'da ikamet ediyorum ve kısmetse Bursa'ya yerleşmeyi düşünüyorum.Bursa 'da ikamet eden yada Bursa'ya hakim arkadaşlarımın fikrine ihtiyacım var.Hangi ilçe,ilçenin hangi mahallesi,semti yada kesinlikle imkanınız varsa şurayı zorlayın diyeceğiniz neresi var?
Nasıl bir yerde yaşamak istersiniz sorusuna ilişkin olarak;
*Yoğun göç alan , düzensiz, akşamları tedirgin olarak yürüyeceğim bir semtte yaşamak istemiyorum.Kaliteli okulların ve kaliteli insanların yoğun olduğu, belli bir düzene oturmuş,insana saygı kültürünün oturduğu ,keşke demeyeceğim bir semt arzusundayız.

neasy

0
Aracınız
Daha öncesinde 4 yıl Bursa da yaşamış ve son 6 yıldır İstanbul Anadolu yakasında yaşayan ve bu sene gitmek için nşyetlenen birisi olarak size cevap vermeye çalışayım.
Bursa doğu batı hattında uzanır. İlk gelenler genelde doğu tarafı olan yıldırıma yerleşir. Eğer ekonomik durumu iyi değilse. Azcık kararsa Osmangazi ye yerleşir. Eğer çok çok iyi ise Nilüfer e yerleşir. Nilüfer şehrin en batısıdır. İstediğiniz özelliklerin hepsi nilüfer de mevcuttur. Daha önce altınşehir mahallesinde oturdum. Şu an kiralar ortalama 2000 civarı. Evlerde 450den başlamaktadır. Ki en ucuzu bu fiyatlardır. Ama özel okul, nezih mahalle, metro ile ulaşım, pazar vs bütün imkanlar vardır. Uludağ üniversitesine 5 dk olup şehir merkezine ulu cami heykel civarına 17 km dir.
Bursa trafiği İstanbul dan beterdir. Akşam çıkışları ve sabahları acemler trafiği İstanbulun köprü trafiğini aratmaz.
İstanbul da 5 şeritli yolda tek sinyal ile en soldan en sağa geçer iken Bursa da şerit dahi değiştirmek zor olur kimi zaman. Ne yazık ki trafikte bencildirler.
Muhafazakardır. Yaşamak güzeldir. Ancak 6 yıl öncesine göre çok göç almıştır. Bu da gerçek Bursa yı değiştirmiştir. Umarım gönlünüze göre olur. Yine sorunuz olursa cevaplayabilirim.

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Daha öncesinde 4 yıl Bursa da yaşamış ve son 6 yıldır İstanbul Anadolu yakasında yaşayan ve bu sene gitmek için nşyetlenen birisi olarak size cevap vermeye çalışayım.
Bursa doğu batı hattında uzanır. İlk gelenler genelde doğu tarafı olan yıldırıma yerleşir. Eğer ekonomik durumu iyi değilse. Azcık kararsa Osmangazi ye yerleşir. Eğer çok çok iyi ise Nilüfer e yerleşir. Nilüfer şehrin en batısıdır. İstediğiniz özelliklerin hepsi nilüfer de mevcuttur. Daha önce altınşehir mahallesinde oturdum. Şu an kiralar ortalama 2000 civarı. Evlerde 450den başlamaktadır. Ki en ucuzu bu fiyatlardır. Ama özel okul, nezih mahalle, metro ile ulaşım, pazar vs bütün imkanlar vardır. Uludağ üniversitesine 5 dk olup şehir merkezine ulu cami heykel civarına 17 km dir.
Bursa trafiği İstanbul dan beterdir. Akşam çıkışları ve sabahları acemler trafiği İstanbulun köprü trafiğini aratmaz.
İstanbul da 5 şeritli yolda tek sinyal ile en soldan en sağa geçer iken Bursa da şerit dahi değiştirmek zor olur kimi zaman. Ne yazık ki trafikte bencildirler.
Muhafazakardır. Yaşamak güzeldir. Ancak 6 yıl öncesine göre çok göç almıştır. Bu da gerçek Bursa yı değiştirmiştir. Umarım gönlünüze göre olur. Yine sorunuz olursa cevaplayabilirim.

Katılıyorum ve cok göç almıstır .

Siz nerede oturmak istiyorsunuz ilçede mi Bursa da mi

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Bursa'yı hiç bilmiyorum desem yeridir,anne babaların istikametine en uygun şehir Bursa ve İstanbul. İstanbul'dan sonra yaşam kalitesini yükseltme amaçlı Bursa düşünüyorum, genelde Nilüfer odaklı düşündüm ama tabi Nilüfer 'de de mahalle mahalle bir fark vardır diye tahayyül etmiştim.Cocuklarin okulu odaklı , merkezi bir yerleşme olacak bizimkisi birazda, İstanbul'da okula ulaşım servis ile zor olacaktır diye düşünürken trafik kısmı biraz endişelendirdi beni.

neasy

0
Aracınız
Eğer ki gitmişken yatırım da yapayım derseniz Nilüfer Kayapa ve Üçevler mahalleleri şu an trentdir. Altınşehir civarına göre uygundur. Ama şimdilik otobüs dışında toplu taşıma yoktur.
Bursa da özel okul kaynar her yer. Ama nilüferin devlet okulları da çok başarılıdır.
Altınşehir, Yüzüncüyıl ve Ertuğrul mahallesinde genel olarak eğitim düzeyi yüksek insanlar oturur. Gece çıkıp rahatça yürüyüş yapabileceğiniz alanlar vardır. Yıldırım da bunu yapabilmeniz güçtür. Osmangazi de eski yerleşim yeri olduğu için daha iç içedir binalar. Yaşam da ne yazık ki İstanbul a göre pahalıdır Bursa da.

neasy

0
Aracınız
Nilüfer de yaşamış birisi olarak Mudanya yolu tarafı biraz daha az gelişmiş gibi durur diğer yerlere göre. Ama kötü bir mahallesini duymadım hiç.

Aracınız
Civic FC5 2017
Eğer ki gitmişken yatırım da yapayım derseniz Nilüfer Kayapa ve Üçevler mahalleleri şu an trentdir. Altınşehir civarına göre uygundur. Ama şimdilik otobüs dışında toplu taşıma yoktur.
Bursa da özel okul kaynar her yer. Ama nilüferin devlet okulları da çok başarılıdır.
Altınşehir, Yüzüncüyıl ve Ertuğrul mahallesinde genel olarak eğitim düzeyi yüksek insanlar oturur. Gece çıkıp rahatça yürüyüş yapabileceğiniz alanlar vardır. Yıldırım da bunu yapabilmeniz güçtür. Osmangazi de eski yerleşim yeri olduğu için daha iç içedir binalar. Yaşam da ne yazık ki İstanbul a göre pahalıdır Bursa da.

İstanbul a göre pahalı değil Bursa bahsettıgın lüks semtlerde pahalıdır hatta aynı dıyebılırız hocam .

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Ben İstanbul'da yaşıyorum ama Bursalıyım hocam istediğin her soruyu sorabilirsin buradan da özelden de. Bursa'ya gidip gelmeyi de hem aile hem iş dolayısıyla hiç bırakmadım. Öncelikle senin ilk mesajında bahsettiklerin direkt olarak Nilüfer'i çağrıştırıyor. Bursa'nın çevre ve şehir planlaması en iyi, insanları daha kaliteli, en yaşanabilir merkez ilçesidir. Metro hattı mevcuttur. Eğlence, kültür, sanat etkinlikleri mevcuttur. Bursa'nın en popüler 2 bulvarı Nilüfer'dedir. Fatih Sultan Mehmet ve Ahmet Taner Kışlalı Bulvarları. Buralarda sosyal yaşam çok hareketlidir. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı şehir içine daha yakındır. Ben sana Nilüfer'de Özlüce, Ertuğrulkent, Yüzüncü Yıl, Batıkent taraflarını öneririm. Buralarda çok iyi özel okullar vardır. Evden çıkıp nefes alabileceğin güzel parklar, yürüyüş parkurları vardır. Çocuğunu düşünerek böyle bir karar alıyorsan, çocuk için de bu taraflar daha iyi olacaktır. Güzel siteler vardır bu bölge. Özellikle imkanın elverirse ve tabi boş ev varsa Saygınkent'i öneririm :) Bahsettiğim bölgede meyve sebzeni en tazesinden bulabileceğim bir kaç pazar yeri vardır. Pazardan her alışveriş yaptığında eminim ki aklından geçen şu olacak "ulan istanbulda hiç düzgün meyve sebze yememişiz meğer" :) Ben senelerdir İstanbuldayım bunu sürekli diyorum kendime :) Trafiğe gelince; yukarıda bir arkadaşın da bahsettiği gibi iş gidiş dönüşlerinde inanılmaz trafik olur, İstanbul'dan bile fazla olabilir kimi zaman zira aynı ana hatlar kullanılıyor 15 senedir. O zamanlar nüfus 900 bindi şimdi 3,5-4 milyon. Ama normal zamanda o kadar fazla olmaz. Genelde gideceğin yere rahatça ulaşırsın. Araç kullanım alışkanlıkları farklıdır. Ama alışırsın ona da bir süre kullanınca :) Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sorun olursa tekrar yazarım.

Aracınız
Civic FB7 2012
Bursa'nın doğu yakasında doğdum ve üniversite sonrasında artık şehrimde navigasyon olmadan dolaşamıyorum. 2000 başında okul bitince çıktığımda 1milyon civarıydı. Sonrasında şehrin doğusu orta doğu, batısı Paris olmaya başladı. İstanbul'da olduğu gibi Bursa'da da kısa bir şehir turu çok güzel fikir verecektir.

Memleket ziyareti yaptığımda ailemle eğlenmeye hep Nilüfer tarafına gidiyoruz. Merkez kısımlar hem pahalılık, hem sıkışıklık açısından kendinden çabucak usandırıyor. Ancak hem işiniz, hem eviniz Nilüfer tarafında olursa sadece merkezde Kapalı Çarşı gibi ihtiyaç veya Heykel, Ulucami gibi eski merkezi yerlerde ziyaret işiniz varsa o ünlü trafikle muhatap olacaksınız. Genelde merkezdekiler ve doğudakiler zaman geçirmeye batı tarafa gelmekteler çoğunlukla.

2030lu yıllarda gelecek emeklilik zamanlarımda eğer Bursa'ya geçeceksem doğduğum yeri değil, imkanım olursa Nilüfer tarafını düşünürüm. Semt çok fark etmez, her yerde büyük gelişme potansiyeli var. Şimdilerde altın değerindeki yerler ben 90'ların başında liseye giderken köydü ve doğru dürüst otobüs bile yoktu. Arkadaşlarla okul sonrası top oynamaya giderdik şimdilerde AVM ve rezidansların olduğu yerlerde.

Oradan canınız çekince Mudanya'da deniz veya Uludağ'da dağ keyfi çok yakın. Akşamları dışarı çıkınca her yer mekan. Okullar, bayanlara yönelik alanlar, kültür, spor... hepsi orada.

Geri