Civic 1.5T Hatchback ile ilgili sorularım

Aracınız
Herkese selamlar.

Araba kullanmayı 1990 model honda accordda öğrendim ve ara yollarda kullandım.
2005 yılında ehliyetimi alır almaz kendime ait ilk göz ağrım 2005 model civic aldım.
2010 yılında kaza yaptım, arabayı pert ettim sonra gittim yine 2010 model civic aldım.
Anlıyacağınız doğuştan hondacıyım.

Bunları anlattım çünkü honda düşmanı tarzında eleştirilmek istemiyorum.
Aracımı hayırlısıylan değiştirmek istiyorum.

İlk olarak baktığım araba civic sedan 1.5T oldu. Göçük sorunları vs derken soğudum. Her ne kadar artık olmuyor deselerde.
Gözümü 1.5T Hatchback modeline diktim. Tarzı çok hoş. Herşey çok güzel. Biraz daha araştırma yaptım ve hondanın CVT şanzıman kullandığını öğrenmiş oldum.
CVT'yi araştırdım ve sonsuz vites (makara sistemine benzer) bir tür olduğunu öğrendim. Ekonomik kullanıma odaklı, fazla tork kaldırmıyan, fazla deviri sevmiyen, sürüş zevkini (hani o 7bin lere çıkan devir) azalttığını öğrendim.
Biraz daha araştırdığımda CVT modelinin 1.5T yurtdışı manuel modelinin son hızı ve tork değerinden daha düşük olduğunu gördüm.

Aklıma şu sorular geldi. Honda aynı motor farklı vites arabalardan CVT modelini kısıtlaması CVT'nin dayanma değerlerinin düşük olduğundanmı kaynaklanıyor ?
Yıllarca civicte turbo özlemim varken ve bunu gerçekleştirmişlerken yazılımıylan oynamakta isterim tabiki. Son limitlere değilde, bir tık yukarısı olabilir mesela.
Ancak aklıma gelen ikinci soruda böyle birşeye giriştiğimizde şanzımanın elimizde patlayıp patlamıyacağı ?
Bir diğer sorumda eski otomatik sorunsuz şanzumanlar kadar bu CVT şanzımanın uzun ömürlü olup olmuyacağı ?

Belliki Honda Türkiye ülkemizdeki üretim kalitesini düşürmüş. Civicte kalırsam İngiltere montajı olan Hatchback'e yönelmeyi düşünüyorum.

Tabiki yeni civicteki bu problem ve tartışmaları duyduktan sonra başka arayışlarada girdim. Onlar hakkındada görüşlerinizi veya tecrübelerinizi belirtirseniz memnun olurum.

• 0km -Alfa Romeo- Guiletta 1.4 170HP TCT şanzıman
  • temiz ikinci el bir BMW 320 i ED
Şimdiye kadar hep 0km arabaya bindim. Hayatımda hiç 2. el bir araba düşünmedim ancak civicte emin olamazsam hondada kalmak yerine tamamen farklı bir yola göreceğim. Sizlerin görüşüne ihtiyacım var.
Saygılarımla.

Son düzenleme:

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Öncelikle forumda arama yaptınız mı bilmiyorum ama fk7 için ayrı bölüm var orada bir çok konunun soru ve cevabı bulunmaktadır. İncelemek için TIKLAYIN

Kendi görüşüm için de şunu söyleyebilirim yaklaşık 1.5 yıldır aracı kullanıyorum CVT olması gücü biraz törpülemiş fakat bu öyle abartı fark yok bence. Araç kalkışta dezavantaj yakalasa da 0-200 değerinde güç aktarımı çok başarılı kendim F30 kasa BMW 3.20i ile kapıştığımda çok rahat geçtim.
Limitör olması şanzıman kalitesinin düşük olmasını göstermez güvenlik önlemi yada çalışabilecek en stabil ve uzun motor ömrünü baz alırlar bu konuda. Yazılım yapan aldığından beri bu şekilde kullanan insanlar var problem yaşamadığını belirttiler ama sonuçta yazılımı nereye yaptırdığınız limitlerinin ne kadar zorlandığı vs faktörleri çok etkiler.
Araç güzel yakıt performans başarılı CVT konforlu görüntüsü çok iyi olumsuz yanı malzeme kalitesindeki eksiklikler, yol sesi ve yalıtım bence geri kalan konularda kıyas yaptığınız araçlarla yarışır .

Aracınız
Öncelikle forumda arama yaptınız mı bilmiyorum ama fk7 için ayrı bölüm var orada bir çok konunun soru ve cevabı bulunmaktadır. İncelemek için TIKLAYIN

Kendi görüşüm için de şunu söyleyebilirim yaklaşık 1.5 yıldır aracı kullanıyorum CVT olması gücü biraz törpülemiş fakat bu öyle abartı fark yok bence. Araç kalkışta dezavantaj yakalasa da 0-200 değerinde güç aktarımı çok başarılı kendim F30 kasa BMW 3.20i ile kapıştığımda çok rahat geçtim.
Limitör olması şanzıman kalitesinin düşük olmasını göstermez güvenlik önlemi yada çalışabilecek en stabil ve uzun motor ömrünü baz alırlar bu konuda. Yazılım yapan aldığından beri bu şekilde kullanan insanlar var problem yaşamadığını belirttiler ama sonuçta yazılımı nereye yaptırdığınız limitlerinin ne kadar zorlandığı vs faktörleri çok etkiler.
Araç güzel yakıt performans başarılı CVT konforlu görüntüsü çok iyi olumsuz yanı malzeme kalitesindeki eksiklikler, yol sesi ve yalıtım bence geri kalan konularda kıyas yaptığınız araçlarla yarışır .

Cevabınız için teşekkür ederim.
Yol sesi ve yalıtımı konusunda önceki jenerasyon civiclere göre iyimidir kötümüdür ?
Malzeme konusundada eski jenerasyona göre sizce iyimi yoksa kötümü ?
Kulandığınız lastiğe göre yol sesi değişir tabi ama en azından bir karşılaştırmayı öğrenirsem mutlu olurum.
Birde CVT şanzımanda, mesela araç sollarken yani hali hazırda 60-70km/s ile giderken geçmi gaz tepkisi alıyor yoksa 0-100 kalkışlarındamı geç alıyor ?
Birde benim mevcut civicim otomatik ve sıklıkla f1 kulakçıklarıylan kullanıyorum. Bu şanzımandan CVTli şanzımana geçtiğimde hayal kırıklığı yaşarmıyım yoksa çok fark etmezmi ?
Ben DSG yada manuel karşılaştırması yapamıyacağım çünkü hiç kullanmadım.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Önceki jenerasyona göre yol sesi daha az ve yalıtım daha iyi.
Malzeme kalitesi biraz daha iyi İngiltere üretimi hb sedandan daha iyi kesinlikle.
Lastik yol sesini çok etkiliyor aracın üstünde gelen lastikler kötü ben değişeceğim bu yaz. Yumuşak hamurlu lastik sessiz oluyor.
Kalkışta daha geç ama şu var atmosferik motorda sollarken ölüm turbo farkını rahat görürsünüz. Eğer araç S modunda ise devri yüksek tutar kendini atıyor zaten.
F1 ile hayal kırıklığı olmaz bunda vitesi düşürür ve turbo yardımıyla daha iyi tepkiler verir.
Dsg ye göre daha stabil kararsızlık yaşanmıyor. @Gordack

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Önceki jenerasyona göre yol sesi daha az ve yalıtım daha iyi.
Malzeme kalitesi biraz daha iyi İngiltere üretimi hb sedandan daha iyi kesinlikle.
Lastik yol sesini çok etkiliyor aracın üstünde gelen lastikler kötü ben değişeceğim bu yaz. Yumuşak hamurlu lastik sessiz oluyor.
Kalkışta daha geç ama şu var atmosferik motorda sollarken ölüm turbo farkını rahat görürsünüz. Eğer araç S modunda ise devri yüksek tutar kendini atıyor zaten.
F1 ile hayal kırıklığı olmaz bunda vitesi düşürür ve turbo yardımıyla daha iyi tepkiler verir.
Dsg ye göre daha stabil kararsızlık yaşanmıyor. @Gordack
Hocam gerekli herşeyi söylemiş zaten ekleyecek birşey kalmamış.

Gözle göreyim derseniz bir sürü tanıtım ve ilk deneme videoları var malum sitede. Ara hızlanmaları kalkışları görebilirsiniz.

Benim deneyimlerimde eco mod açık vites D konumunda iken bile biraz gaza asılarak kalkınca VSA devreye sokuyor.

CVT şanzımanı o kadar gözünüzde küçültmeyin bence. S modunda zaten şanzıman daha önceden belirlenen ratio lara otomatik olarak geçiyor, yani sizin şanzumana kendi sınırları dışında yaptırabileceğiniz hiç bir şey yok.

5. vitese kadar zaten siz kulakçıktan vites atmasanız bile kendisi otomatik atıyor. 5. viteste yazılımsal bir sıkıntı var galiba redline kadar zorluyor onu da kendiniz 5.800-5.900 da atarsınız zorlamadan.

Benim düşüncelerim ve gözlemlerim böyle.

Aracınız
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Son olarak sormak istediğim yazılım konusu.
Ktune, Hondata gibi firmaların yazılarımlarını güvenli buluyormusunuz ? Yaptırmayı düşünürmüsünüz ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Yazılım olarak en güvenlisi bildiğim kadarı ile Hondata. Uzun yıllardır ciddi tecrübleri var diye biliyorum.
Ama bence CVT şanzımana yazılım konusu soru işaretli, uzun vadeli şanzımanın ömrünü azaltacağını düşünüyorum, ama Hondata araçtaki sınırlamaları buna göre yaptıklarını belirtiyor.
Videoya gözatın lütfen,

Herkese selamlar.

Araba kullanmayı 1990 model honda accordda öğrendim ve ara yollarda kullandım.
2005 yılında ehliyetimi alır almaz kendime ait ilk göz ağrım 2005 model civic aldım.
2010 yılında kaza yaptım, arabayı pert ettim sonra gittim yine 2010 model civic aldım.
Anlıyacağınız doğuştan hondacıyım.

Bunları anlattım çünkü honda düşmanı tarzında eleştirilmek istemiyorum.
Aracımı hayırlısıylan değiştirmek istiyorum.

İlk olarak baktığım araba civic sedan 1.5T oldu. Göçük sorunları vs derken soğudum. Her ne kadar artık olmuyor deselerde.
Gözümü 1.5T Hatchback modeline diktim. Tarzı çok hoş. Herşey çok güzel. Biraz daha araştırma yaptım ve hondanın CVT şanzıman kullandığını öğrenmiş oldum.
CVT'yi araştırdım ve sonsuz vites (makara sistemine benzer) bir tür olduğunu öğrendim. Ekonomik kullanıma odaklı, fazla tork kaldırmıyan, fazla deviri sevmiyen, sürüş zevkini (hani o 7bin lere çıkan devir) azalttığını öğrendim.
Biraz daha araştırdığımda CVT modelinin 1.5T yurtdışı manuel modelinin son hızı ve tork değerinden daha düşük olduğunu gördüm.

Aklıma şu sorular geldi. Honda aynı motor farklı vites arabalardan CVT modelini kısıtlaması CVT'nin dayanma değerlerinin düşük olduğundanmı kaynaklanıyor ?
Yıllarca civicte turbo özlemim varken ve bunu gerçekleştirmişlerken yazılımıylan oynamakta isterim tabiki. Son limitlere değilde, bir tık yukarısı olabilir mesela.
Ancak aklıma gelen ikinci soruda böyle birşeye giriştiğimizde şanzımanın elimizde patlayıp patlamıyacağı ?
Bir diğer sorumda eski otomatik sorunsuz şanzumanlar kadar bu CVT şanzımanın uzun ömürlü olup olmuyacağı ?

Belliki Honda Türkiye ülkemizdeki üretim kalitesini düşürmüş. Civicte kalırsam İngiltere montajı olan Hatchback'e yönelmeyi düşünüyorum.

Tabiki yeni civicteki bu problem ve tartışmaları duyduktan sonra başka arayışlarada girdim. Onlar hakkındada görüşlerinizi veya tecrübelerinizi belirtirseniz memnun olurum.

• 0km -Alfa Romeo- Guiletta 1.4 170HP TCT şanzıman
  • temiz ikinci el bir BMW 320 i ED
Şimdiye kadar hep 0km arabaya bindim. Hayatımda hiç 2. el bir araba düşünmedim ancak civicte emin olamazsam hondada kalmak yerine tamamen farklı bir yola göreceğim. Sizlerin görüşüne ihtiyacım var.
Saygılarımla.
Bu karşılaştırma kafanızdaki bütün sorulara cevap verecektirSmartSelect_20190306-213756_Samsung%20Internet.jpegSmartSelect_20190306-213809_Samsung%20Internet.jpegSmartSelect_20190306-213833_Samsung%20Internet.jpeg

SM-N960F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190306-212452_Samsung%20Internet.jpeg
    Screenshot_20190306-212452_Samsung%20Internet.jpeg
    31.1 KB · Görüntüleme: 79
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Son olarak sormak istediğim yazılım konusu.
Ktune, Hondata gibi firmaların yazılarımlarını güvenli buluyormusunuz ? Yaptırmayı düşünürmüsünüz ?

Ktune hondata racechip kullanan en az 50 hb kullanıcısı tanıyorum ,, ortalama araçlar 40-50 bin bandına geldi, şu ana kadar sorun yaşayan olmadı,
Cvt konusu bence abartılıyor yüksek tork ve sıyırma muhabbeti 6bin devirde 240 ile uzun süre giderseniz (öyle bir yol varsa tabi) sıyırmaya başlar ....
Japonlar in genel özelliği mekanik sorunsuzluk nerdeyse bütün Japon araçlar cvt ... bir bildikleri var demek ki ,
Hondaci olarak düşünmeyin İlk defa 2yil önce ilk Hondam Fk7 oldu,, 3ay önce de hanıma rs aldık
Fiyat performans açısından bundan iyisi Yok.. stok hali ile birçok arabayı geride bırakıyorsunuz ki bu araca yazılmsiz binilmez, 1,5 yıl tartışmalar Denemeler vs vs sonunda racechip e karar verdim , 1.ktuner 2.racechip 3.hondata
Hb lastikler kötü değişmek lazim hafif gazda sarıyor , malum sitede karşılaştırmalar ve yorumlar var ,,

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri