Civic FB7 Civic FB7 - 4 Kapı + Bagaj + Alt Takım Pütür = Hand Made İzolation :)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@m2hamid Dediğiniz malzemeyi bende ilk defa görüyorum, demek ki zaman geçtikçe malzemeyi azaltıyorlar FB7 de azda olsa var FC5 te hiç yok :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Dün paçalığı takma niyetiyle sol ön davlumbazın tırnaklarını çıkarmıştım (gerekte yokmuş ama meraktan bakmak istedim :) ), sonradan davlumbazın altını çok çıplak görünce sürücü kısmındaki kapıya bakan davlumbaz altındaki saç kısımlarına bitüself+kauçuk ses emici sünger yerleştirim.

Ve bugün sabah alışveriş için araca bindiğimde dünki yaptığım işlemle ilgili beklenmedik pozitif sonuç aldım :)

Araca bindiğimde dün yaptığım işlemin bir fark oluşturacağına inanmıyordum hatta sabah yarı uykulu hali unutmuştum bile :ROFLMAO:
Sonrasında bütün Civiclerde gözlemlediğim düşük kilometrelerde de olsa sürekli gelen hafiften camlar açıkmış şeklindeki yol sesinin sadece sağdan geldiğini farkettim, hatta en başta acaba sağ camlar iyi kapanmamışmı diye 2-3 kere açıp kapadım ancak aynı şekilde ses soldan gelmiyordu, sadece sağ taraftan geliyordu :)

Açıkçası izolasyonun bu tip bir pozitif sonuç yaratacağını hiç düşünmüyordum :unsure:
Bugün diğer tarafa direk paçalıkları takıp hızlıca montajı bitirmeyi düşünüyordum ancak bu gelişme planlarımı değiştirdi :)
Yaptığım izolasyonun son hali elimde yok maalesef ancak yaptığım bölgeyi aşağıdaki resimde kırmızı daire içine aldım.

izolasyon bölgesi.jpg

Sağ tarafı yaptıktan sonrada gelişmeleri yazarım :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Dün paçalığı takma niyetiyle sol ön davlumbazın tırnaklarını çıkarmıştım (gerekte yokmuş ama meraktan bakmak istedim :) ), sonradan davlumbazın altını çok çıplak görünce sürücü kısmındaki kapıya bakan davlumbaz altındaki saç kısımlarına bitüself+kauçuk ses emici sünger yerleştirim.

Ve bugün sabah alışveriş için araca bindiğimde dünki yaptığım işlemle ilgili beklenmedik pozitif sonuç aldım :)

Araca bindiğimde dün yaptığım işlemin bir fark oluşturacağına inanmıyordum hatta sabah yarı uykulu hali unutmuştum bile :ROFLMAO:
Sonrasında bütün Civiclerde gözlemlediğim düşük kilometrelerde de olsa sürekli gelen hafiften camlar açıkmış şeklindeki yol sesinin sadece sağdan geldiğini farkettim, hatta en başta acaba sağ camlar iyi kapanmamışmı diye 2-3 kere açıp kapadım ancak aynı şekilde ses soldan gelmiyordu, sadece sağ taraftan geliyordu :)

Açıkçası izolasyonun bu tip bir pozitif sonuç yaratacağını hiç düşünmüyordum :unsure:
Bugün diğer tarafa direk paçalıkları takıp hızlıca montajı bitirmeyi düşünüyordum ancak bu gelişme planlarımı değiştirdi :)
Yaptığım izolasyonun son hali elimde yok maalesef ancak yaptığım bölgeyi aşağıdaki resimde kırmızı daire içine aldım.

Ekli dosyayı görüntüle 254370

Sağ tarafı yaptıktan sonrada gelişmeleri yazarım :)
Evet işlemi sağ tarafa da yaptım ve düşük hızlardaki cam açık sesi şu anda yok gibi diyebilirim :)
Akşam aile ile biryere giderken özellikle dinledim, 90 km.de hızda konuşmalarımda sesimi en ufak yükseltmeden söylediğim ifadeler araçtakiler tarafından çok rahat duyuluyordu, yani genel yol sesinde de farkedilir bir düşüşte oldu (y)
Ayrıca sanki ön tekerleğin çukurlara gir-ses oluşturduğu seslerde daha uzaktan geliyor gibi :unsure:
Kısacası bu işleri sevenlerin önceki mesajda işaretli yeri izolasyon malzemesi ile kapatmasının faydalı olacağını düşünüyorum :)

Ltf

Aracınız
Civic FC5 2016
Evet işlemi sağ tarafa da yaptım ve düşük hızlardaki cam açık sesi şu anda yok gibi diyebilirim :)
Akşam aile ile biryere giderken özellikle dinledim, 90 km.de hızda konuşmalarımda sesimi en ufak yükseltmeden söylediğim ifadeler araçtakiler tarafından çok rahat duyuluyordu, yani genel yol sesinde de farkedilir bir düşüşte oldu (y)
Ayrıca sanki ön tekerleğin çukurlara gir-ses oluşturduğu seslerde daha uzaktan geliyor gibi :unsure:
Kısacası bu işleri sevenlerin önceki mesajda işaretli yeri izolasyon malzemesi ile kapatmasının faydalı olacağını düşünüyorum :)
Elinize sağlık hocam keşke fotoğraflayabilseydiniz. Anladığım kadarıyla davlumbaza değil çamurluğun boşluğuna yaptınız ama onu nasıl yapıştırabildiniz. O kısım çok dar ve boşluk var

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Elinize sağlık hocam keşke fotoğraflayabilseydiniz. Anladığım kadarıyla davlumbaza değil çamurluğun boşluğuna yaptınız ama onu nasıl yapıştırabildiniz. O kısım çok dar ve boşluk var
Aslında fotoğraf çektim hocam ama telefonun hafızası dolmuş, bende ekrandaki uyarılara dikkat etmeden ok diyip geçiyordum, kısacası çektiğim fotolar kaydedilmemiş :(
Alan çok dar evet, nitril eldiven olmazsa elimi ciddi yaralayabilirdim muhtemelen :unsure:
İşlem olarak yukardaki fotoda daire içindeki alanda görünen metal yüzeylere bitüself yapıştırdım, onun üstüne ve kapı aralığına bakan plastik kısmın üstünü kaplayacak şekilde kauçuk süngerle (daire ile işaretli alandaki siyah kısım) komple kapattım (hatta fazla kalan süngerle iki kat yaptım :) )
Davlumbazın o bölgeye bakan yüzeyine de kauçuk sünger yapıştırdım, zaten bitüself esas metal yapıların titreşimini emiyor, plastikte pek kullanışlı değil.
Süngeri bol kullanınca tırnakları kapatırken biraz güç uygulamak durumunda kaldım ama zaten kauçuk sünger sıkıştırdığınız bölgenin şeklini zamanla alıyor (y)

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Unutmadan bilgi amaçlı koyuyorum, montaj işlemlerinde aşağıdaki klipsleri kullandım.

FB7lerin davlumbaz klips parça kodu 91501-TR0-003
n11'de şu linkten satın aldım ve sorunsuz uydular,

Paçalıkların oturtulduğu alttaki kısımlarda montaj vidası yeri bulunan klipslerde bunlar, sorunsuz uydular (y)

Sanayiden 6 tane de orta büyüklükte "paçalık montaj civatası" diyerek civata aldım, civatacı deneme için elime 3-4 farklı ebatta civata verdi, ben araca hangisi uyar diye karşılaştırıp uygun gördüğümü aldım :)

Hocam elinize sağlık tamda benim bugünlerde aracima yapmayı düşündüğüm bir konu bu yalnız bi kaç sorum olacak bende 4 adet 3 cm lik yurtdışından gelme izalasyon malzemesi var bunları uygulayacağım fakat ben davlumbazi soktugumuzde görünen kısmın hepsine uygulamak istiyorum fakat araci stop ettigimizde bu çamurluk kısmı motor kaputundan daha sıcak olduğu için izalasyon malzemesinde atma yanma vs bir durum olurmu onu düşünüyorum, ayrıca davlumbazin alt klipslerini nasıl çıkardınız ???

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bugün uzun süredir ertelediğim sürücü ayakaltı bölgesine bitüself izolasyonun tamamladım :)
Sol kenarda sesin gelebileceği kısımlarda trimin iç kısmına ses kesici bir izolasyon malzemesi de yerleştirilmiş.
Açıkçası taban keçesinin izolasyon özelliğinin iyi olduğunu düşündüğüm ve kalınlık oluşmaması için bitüself üstüne ek olarak firex gibi örtücü materyal yerleştirmedim, eğer kafama yatmazsa sonradan yerleştirebilirim :) Bitüself ile tabanda hiç kalınlık oluşmadı.
Etki olarak pek hissedilmiyor belki ancak bir miktar daha sessizlik arttı diyebilirim, esas dikkatimi çeken hoparlörden gelen müzik sesinin daha baslı ve net gelmesi oldu (y)

3.jpg

5.jpg
6.jpg
7.jpg

Ekli dosyalar

• 4.jpg
    4.jpg
    107.9 KB · Görüntüleme: 80

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bugün eskiden eklediğim bir linkte daha önce dikkatimi çekmeyen bir durumu farkettim, drive2.ru rus sitesinde eski FB7 sahibi Rusya'da FB7ler için üretilen ancak genişliği bizim fabrikasyon davlumbazlardan daha geniş davlumbaza yalıtım yaparak uygulamış ve teker sesinin bariz şekilde azaldığını yazmış. Bu tip davlumbazdan keşke ülkemizde de olsa ama Rusya üretim olduğunu özellikle belirtmiş.

ac9221cs-960.jpg

3e9221cs-960.jpg

437221cs-960.jpg

6a0a21cs-960.jpg

Geri