Civic FB7 Civic Fb7 Eco Anlık Tekleme Sorunu...

Arkadaşlar merhaba. 2013 Civic Eco Otomatik sahibiyim. FDH de de bu konudan bahsedildi fakat çözümü konusunda elle tutulur bir yanıt bulamadım. Ben de burada sormak istedim.

Sıkıntım şu; araç ile düz yolda lpg de iken, özellikle 50-60 km hız aralığında, yavaşlayıp hafif gaza dokunduğumda bir miktar geri atıyor hissi oluyor. Her zaman olmuyor bu durum.

Bu durum hakkında bilgisi olan var mı?

Ayrıca çözümü konusunda bilgisi olan var mı?

Yanıtlarınızı bekliyorum.

İyi forumlar...

Çözüm
Çorum özençlerde sorunum çözüldü arkadaşlar. Mehmet Özenç ustam sağolsun kendisi işinde uzman ve oldukça misafirperver davrandı. Araçta fiziksel kontroller yapıldıktan sonra ileri düzeyde bir yol ayarı ile sorun çözüldü, sonrasında 300 km uzun yol ve şehiriçi karışık yol yaptım, tekleme, sarsıntı vs hiçbirşey kalmadığını gördüm, extradan vites geçişleri ve gazdan ayağımızı çektiğimiz cut off durumları da daha bi yumuşadı gözlemime göre.

Çözümle ilgili bilmemiz gereken ilk nokta; eco modellerde manifolt delikleri benzin enjektör girişlerine oldukça uzak geride bir noktadan bırakılmış. Bu ciddi bir gecikmeye neden oluyor. Brc'nin enjektörleri pistonlu yapıda, hortum uzunluklarını tolere edebiliyor ama manifolda gaz girişi yapılan nokta...
Ad Soyad
Ömer Cihan Özşahin
Aracınız
Civic FB7 2014
Hocam bu silkeleme işini sonradan takma prins harici çözen sistem-servis yok sanırım.

SM-A235F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Yani sistem Prins olsa sorun olmayacak idiyse bunun mukadder olmadığı aşikâr. Ancak bazı mekaniker bilgisi üst düzey kişiler bu tür platformularda hep bu durumun motor sisteminin doğal sonucu olduğunu iddia ediyorlar.

Aracınız
Yani sistem Prins olsa sorun olmayacak idiyse bunun mukadder olmadığı aşikâr. Ancak bazı mekaniker bilgisi üst düzey kişiler bu tür platformularda hep bu durumun motor sisteminin doğal sonucu olduğunu iddia ediyorlar.
Evet Hocam aynen dediğiniz gibi. Evet belli devir aralığında vtec sistemde subaplar açılıp kapanıyor doğru fakat o anlık mekanik değişimde işte ne oluyorsa orada aracı silkeletiyor. Tabi bunu benzin absorbe ettiğinden benzinde belli etmiyor.

Bendeki prins silverline serisinde sanırım ya yazılımla yada enjentörler hızlı olduğundan o anlık değişime yetişiyor ki silkeleme yaptırmıyor.

Toyota corolla serisinde de aynı sorun varmış zamanında ama BRC nin Toyota farklı yazılım yapmasıyla çözüldüğünü yıllar önce duymuştum. Demek civic için denendi belki ve olmadı.

Montaj yerleri, kablo vss... hersey aynı olduğuna göre ve yazılımında denendiğini farzedersek hızlı enjektörler silkeme olayı yaptırmıyor demekki.

SM-A235F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Ben ilk afr ayarı yaptırdım, ondan sonra benim motor saçmaladı ilk aldığımda bu kadar raharsız olmuyordum teklemeden. Arkadaşta cruze var afr yaptırdı iyi oldu filan dedi bende gaza geldim yaptırdım kötü oldu tekleme, sonra candan mühendislik YouTube a video atmış teklemeyi çözüyoruz diye sırf ona istinaden istanbula gittim izmirden... O videoya çıkan meşhur adam yoktu neyse hallettiler geri izmire döndüm sorun çözülmedi. Hiç elletmeden orijinal atiker ayarı daha iyidi. Ayrıca şimdide rölanti düşmesi oluyor klima yı vs açıca hiç sıkıntı olmuyordu sübap ayarları mı bozuldu ne oldu bilemiyorum. Arabadan ciddi anlamda soğudum ama ülkenin şu ekonomik durumunda değişmeyi de düşünmüyorum başka şeylere yatırım yaptım yoksa bir dk tutmazdım elimde.

Ad Soyad
Ömer Cihan Özşahin
Aracınız
Civic FB7 2014
Ben ilk afr ayarı yaptırdım, ondan sonra benim motor saçmaladı ilk aldığımda bu kadar raharsız olmuyordum teklemeden. Arkadaşta cruze var afr yaptırdı iyi oldu filan dedi bende gaza geldim yaptırdım kötü oldu tekleme, sonra candan mühendislik YouTube a video atmış teklemeyi çözüyoruz diye sırf ona istinaden istanbula gittim izmirden... O videoya çıkan meşhur adam yoktu neyse hallettiler geri izmire döndüm sorun çözülmedi. Hiç elletmeden orijinal atiker ayarı daha iyidi. Ayrıca şimdide rölanti düşmesi oluyor klima yı vs açıca hiç sıkıntı olmuyordu sübap ayarları mı bozuldu ne oldu bilemiyorum. Arabadan ciddi anlamda soğudum ama ülkenin şu ekonomik durumunda değişmeyi de düşünmüyorum başka şeylere yatırım yaptım yoksa bir dk tutmazdım elimde.
Ben de afr ayarı yapanlarla mail yoluyla iletişim kurup çare bulmaya çalışıyordum. En iyisi kurcalatmamak galiba.

Geri