Civic FE Direksiyon problemi

Ad Soyad
Levent Kiraz
Aracınız
Civic FE1 2021
Herkese merhaba.15 bindeki aracımla 80-90 ile giderken direksiyon minik hareketler le düzeltmek istediğimde sanki böyle dişliden diğer dişliye geçer gibi tık tık şekilde direksiyondan hissediyorum hızlı çevirdiğimde bi şey hissedilmiyor ama sanki böyle içerde bi yerde sıkma hissi veriyor . Virajda dönerken sabit tutarken direksiyon bi diş daha atıyor ve çevirdiğim yöne kayıyor servise götürdüm aracın 5-6 gün kalmasını söylediler onlarda tesbit ettiler bu durumu ve 2-3 tane araçta da böyle sorunla geldiklerini söylediler çözüm içinde sensörleri sıfırladılar olmadı , direksiyon motoruna , alt takıma , amörtisör sistemine ve mafsallara bakılacağı söylendi bu tarz bi problemle karşılaşan oldu mu acaba ?
Teşekkürler

Çözüm
Merhabalar, 2023 FE1 Aracımda direksiyonda kasılmalar ve virajlarda gereksiz sertleşmeler vardı (12.000km). Yapılan kontrollerde direksiyon kutusu değişimi yapılacağı söylendi.
Parça tedariği yaklaşık 3-4 hafta sürdü. İşlem tamamen garantiden karşılandı ve sorun çözüldü. Benzer probleme sahip arkadaşlar garantiden değişim yaptırarak sorunu çözebilir.
Ad Soyad
Emre GÜMÜŞ
Aracınız
Civic FE1 2021
Aynı sorun bende de var 20.000 km de aracım. Aracı alalı 1 hafta oldu afyona dönerken uzun yolda ECON modunu açtığımda direksiyonun normal olduğunu fark ettim yani normal ve sport modda iken bu sıkıntı varken ECON modunda olmadığını gördüm. Daha sonra afyona yaklaştığımda tekrar NORMAL moda aldığımda ise bu takılma hissiyatının gittiğini fark ettim, sorunu olanlar bu şekilde bir deneyebilir mi acaba ? sorun yazılımsal olma ihtimalı var mıdır acaba

Ad Soyad
emre emre
Aracınız
Civic FE1 2021
bende de aynı problem vardı ama hareket halinde küçük oynamalar yaptığımda değil dururken direksiyonu çevirip tekrar düzeltirken veya dönerken direksiyonu sabit tutup düzeltirken takılıyor gibiydi. Bugün serviste mafsalın ayarı yapıldı ve şuan için düzeldi. Bir daha yaparsa Honda merkeze yazacaklarmış
Benim araba da Honda merkezin talimatlarını yapmalarına rağmen düzelme olmayınca direksiyon kutusu değişimi onaylandı. Parça yurtdışından geleceğinden 30-40 gün sürer dediler.

Son düzenleme:
Ad Soyad
Emre GÜMÜŞ
Aracınız
Civic FE1 2021
yukarıda dediğim şeyi yaptıktan sonra benim araç düzeldi hala da düzgün şekilde dönüyor direksiyon ilerde başka gelişme olursa yazarım buraya ama dediğim şeyi bu sorunu olanlar bir denerse uygun olur

Ad Soyad
Zeynel Uzun
Aracınız
Civic FE1 2021
Okudum yazılanları iyi bende sorun yok dedim . Demez olaydım bugün başladı . Araç 9 bin km de . Üstelik daha dün 10 bin bakımından çıktı araba . Olsaydı 1-2 gün önceden baktırırdım . Neyse bende 50-60 km hızı geçince direksiyonu hafif sağ sola kırınca sanki zorlanıyor gibi .

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Bende aynı direksiyon probleminden yarın servise gideceğim yapılacak işlemi telefonda biraz anlattılar ama bir değişim işlemi değildi anlattıkları yarın gidip görücem bakalım umarım tekrarı olmayacak şekilde hallederler

Ad Soyad
Abdurrahman kurt
Aracınız
Civic FE1 2021
Parçanın yurtdışından gelmesi 30-40 gün beklemek mesele değil ama, araçtaki mevcut parçanın aynısının yenisini takmaları sorunu yalnızca bir 10 K kilometre ötelemekten birşeye yaramayacaktır. Umarım yeni getirecekleri parça farklı bir marka yada modelde olur, yoksa bu iş çok can sıkıcı arkadaşlar. Yabancı forumlarda da aynı konu başlığı mevcut, Amerika ve Kanada da satılan birçok civicte bu sorun var, oralarda da henüz sorun yeni olduğundan net bir sonuç yok ortada, ama sorun kronik olduğu çok aşikar

Ad Soyad
Taha
Aracınız
Civic FE1 2021
Merhaba bu sorunu bende yaşıyorum direksiyon belli hızdan sonra garip sertleşiyor ve takılıyor hissi mevcut int ten araştırınca forumda bu konuyu gördüm öncelikle herkese geçmiş olsun ben bugün Bursa Honda yetkili servisine götürdüm aracı ordaki ilgili kişiyle yol testine cıktık çok normal geldi ona nedense böyle bir şikayetten daha önce bize gelen olmadı dedi ama bence bi problem var böyle tık tık çevriliyormis gibi oluyor 80 den sonra değişik bi hissiyat olarak anlaşılıyor size sorucagım soru daha önce bu problemi yaşayıp çözen varsa emsal olarak sorunun bu problemin ismi nedir ne diye tasvir etmem lazım ,kullan yetkili bi problem görmedi fakat çok içinize sinmiyorsa servise bırakın dedi randevu oluşturdum o zamana kadar emsal teşkil etmesi için daha önce yaşamış kişilerden uyardım bekliyorum çok teşekkür ederim şimdiden
Dipnot:aracı dün aldım 12.000 de test sürüşünde yüksek hızlara çıkmadığım için farketmedim

Ad Soyad
Zeynel Uzun
Aracınız
Civic FE1 2021
Merhaba bu sorunu bende yaşıyorum direksiyon belli hızdan sonra garip sertleşiyor ve takılıyor hissi mevcut int ten araştırınca forumda bu konuyu gördüm öncelikle herkese geçmiş olsun ben bugün Bursa Honda yetkili servisine götürdüm aracı ordaki ilgili kişiyle yol testine cıktık çok normal geldi ona nedense böyle bir şikayetten daha önce bize gelen olmadı dedi ama bence bi problem var böyle tık tık çevriliyormis gibi oluyor 80 den sonra değişik bi hissiyat olarak anlaşılıyor size sorucagım soru daha önce bu problemi yaşayıp çözen varsa emsal olarak sorunun bu problemin ismi nedir ne diye tasvir etmem lazım ,kullan yetkili bi problem görmedi fakat çok içinize sinmiyorsa servise bırakın dedi randevu oluşturdum o zamana kadar emsal teşkil etmesi için daha önce yaşamış kişilerden uyardım bekliyorum çok teşekkür ederim şimdiden
Dipnot:aracı dün aldım 12.000 de test sürüşünde yüksek hızlara çıkmadığım için farketmedim

bende test sürüşüne çıktım yetkili servisde ki usta ile banada normal dedi direksiyon ama normal değil . o değişimi bende hissediyorum . kalibrasyon yaptı direksiyona . şuan biraz daha düzeldi gibi ama ileride yine aynı sıkıntı olabilir diye düşünüyorum .

Ad Soyad
Taha
Aracınız
Civic FE1 2021
bende test sürüşüne çıktım yetkili servisde ki usta ile banada normal dedi direksiyon ama normal değil . o değişimi bende hissediyorum . kalibrasyon yaptı direksiyona . şuan biraz daha düzeldi gibi ama ileride yine aynı sıkıntı olabilir diye düşünüyorum .

Üstad yok normal olması mümkün değil sertleşiyor takılıyor falan gel gör ki normal dendi e sen bişey desende değişmiyor o yüzden pazartesiyi beklicem randevuya bırakıcam kalibrasyon istiyim bende düzeldiyse bari teşekkür ederim başka fikir vermek isteyenn olursa çok sevinirim

Aynı sorundan aracımı bende geçen hafta servise götürdüm durumu anlattığımda servis elemanının tutumu daha önce bu durumla karşılaşmış gibiydi ilkbu durumdan ilk gidenin bem olmadığı gayet netti konuya aşinalardı çünkü bana neden olduğunu anlattı aklımda kalanları yazıcam direksiyon kutusu içinde birbirinine geçmiş dişliler olduğu ve oradaki yağın bazen buharlaştığını söyledi onu o yağı tazelicez dedi bu sorundan daha önce gelenlere bu işlemi yaptık ve sorun çözüldü dedi.uzaktan izleme fırsatım oldu araç kaldırıldı sağ ön teker söküldü orda bir yağlama işlemi oldu ve servis personeli tarafından test edildikten sonra bana teslim edildi .bende 1 haftadır kullanıyorum direksiyon pamuk gibi harika oldu. Ama kafamda sorular var bu yağ bir kere buharlaştıysa tekrar buharlaşabilir o zaman sürekli bu işlemmi yapılacak? Direksiyon kutusu değişse daha iyi olmaz mı?

Geri