Civic FK7 2020 Yağ Seviyesi Uyarısı

Ad Soyad
Efe S.
Aracınız
Civic FK7 HB 2020
Forum'da yeni olduğum için öncelikle herkese esenlikler dilerim.

Sözü çok uzatmadan sizlere, 2020 model FK7 aracımla yaşadığım bir problemden bahsetmek isterim:

Aracımı 6.000 KM'de satın aldım. 2021 Aralık ayında bakımını yaptırdıktan sonra, 2021 yılının Mayıs ayında (bakımdan sonra maksimum 5.000 KM yol yaptım) aracım ''yağ seviyesi düşük'' uyarısı verdi. Aracın yağını kontrol ettiğimde yağ seviyesinin en düşük noktada olduğunu gördüm. Hemen servise gittim ve ölçüm yaptıklarında aracın yağının hayli eksik olduğunu tespit edip yağ takviyesi yaptılar.

Servise araçta yağ yakma problemi olabilir mi diye sorduğumda, bu motorlarda böyle bir problemle hiç karşılaşmadıklarını, performanslı kullandığım için aracın yağ eksiltmiş olabileceğini söylediler. Evet, aracımı performanslı kullanmıştım ancak şahsen aracın yine de bu derece yağ eksiltmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Servisin aracıma Total marka yağ koyduğunu öğrendiğimde 20.000 KM bakımında Honda'nın orijinal yağını koydurdum. Fakat yine de şu anda içim pek rahat değil, söz konusu araçla benzer bir problemi yaşayan arkadaşımızın olup olmadığını merak ediyorum.

Ben de sizlerin cevaplarına göre pozisyon almayı düşünüyorum.

Vereceğiniz her cevap için müteşekkirim. Keyifli, sağlıklı günler dilerim.

Aracınız
Civic FC5 2019
Aracın altında park ettiğiniz yerde filan hiç yağ gördünüz mü acaba? En basitinden yağ filtresi filan sızdırmasın. Birde servis ne kadar yağ ekledi dikkat ettiniz mi?

Ad Soyad
Efe S.
Aracınız
Civic FK7 HB 2020
Kusura bakmayın biraz ezbere cevap vermişim.

Performanslı kullanımdan dolayı yağ yakmaz araba yakıyorsa da kesin bir problem var demektir.

20bin bakımında orjinal type 2 yağ koydurmanız iyi olmuş, bazı servisler oradan kar yaptığını sanıp varil yağı koyuyor. bundan sonraki bakımlarınızda da hep type 2 yağ isteyin.

Aracın alt muhafazasını söküp yağ kaçağı olup olmadığını kontrol ettiler mi ?

Bir de motorun arka tarafında üst kapak hava tahliye hortumunu kontrol edin, genelde o hortum yırtılır, yağ kaçağına etkisi var mıdır bilmiyorum ama performans kaybına yol açabiliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 269858
Estağfurullah. İlginiz için çok teşekkür ederim öncelikle.

Söylediğiniz hortumu kontrol ettim, bir sorun yok gibi görünüyor. Serviste herhangi bir kontrol yapmadılar sağ olsunlar. Servis sahibiyle konuştuğumda “Bazı araçlarda böyle sorunlar yaşadık, Type 2.0 yağ koyduktan sonra tekrar sorun yaşamadık.” dedi.

Bu söylediği ne kadar doğru bilemiyorum ancak şu süreçte 1000 KM’de bir kontrol yapacağım, eksilme olursa tutanak tutturmayı düşünüyorum. Netice itibarıyla garantili bir araç.

Ad Soyad
Efe S.
Aracınız
Civic FK7 HB 2020
Aracın altında park ettiğiniz yerde filan hiç yağ gördünüz mü acaba? En basitinden yağ filtresi filan sızdırmasın. Birde servis ne kadar yağ ekledi dikkat ettiniz mi?
Buna çok dikkat ettim, hiç sızıntıya denk gelmedim. Tahminimce 1 litreden fazla yağ eklediler.

Geri