Civic hb 1.6 dizel otomatik 10 litre yakıyor!!!!

LUGAI

0
Dostlar aracım 9.5-11.0 litre arası yakıyor.5 km geliş 5 km gidiş olarak kullanıyorum ama araç vardığım noktaya gittiginde motor sıcaklığı yarıda oluyor ve genelde yokuş yukarı yolum.Arac 1700 km de yani arkadaşlar bakıyor bu aracın 10 litre yakmaması lazım diyor bir sey var diyorlar.Bir kere 40 km yol yaptım durmadan 8.6 ya düstü en aşağı.Econa alayım diyorum 10 litreden 11 litreye çıkıyor yakıt tüketimi ters etki yapıyor.Depoyu fulluyoruz 490km gösteriyor.İlk aldıgımızda araçla 7.5 larda dolaşmıştık simdi 9.5-11.0 arası ve bu aşırı fazla arkadasta 1.6 dizel leon var 3.9 ları görüyor.Siz ne diyorsunuz yani 1.5 turbolusunu alsaydım hem çok daha ucuzdu hemde o da bu aralarda yakacaktı hele basmadıgından 7 litrelere düserdi

Dostlar aracım 9.5-11.0 litre arası yakıyor.5 km geliş 5 km gidiş olarak kullanıyorum ama araç vardığım noktaya gittiginde motor sıcaklığı yarıda oluyor ve genelde yokuş yukarı yolum.Arac 1700 km de yani arkadaşlar bakıyor bu aracın 10 litre yakmaması lazım diyor bir sey var diyorlar.Bir kere 40 km yol yaptım durmadan 8.6 ya düstü en aşağı.Econa alayım diyorum 10 litreden 11 litreye çıkıyor yakıt tüketimi ters etki yapıyor.Depoyu fulluyoruz 490km gösteriyor.İlk aldıgımızda araçla 7.5 larda dolaşmıştık simdi 9.5-11.0 arası ve bu aşırı fazla arkadasta 1.6 dizel leon var 3.9 ları görüyor.Siz ne diyorsunuz yani 1.5 turbolusunu alsaydım hem çok daha ucuzdu hemde o da bu aralarda yakacaktı hele basmadıgından 7 litrelere düserdi

Aldığınız yere gidin benzinli atmosferik anca okadar ya yakıyor ya yakmıyor

vtec kicked in yo !!!

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Yol güzergahına bağlı olma ihtimali bence oldukça yüksek.
1. husus 5 km güzergah dizel motorun ısınıp verimli moda geçmesi için oldukça kısa, soğuk motorda tüketim yüksek kalacaktır.
2. husus, yokuş yukarı diyorsunuz, yokuş yukarı kesinlikle tüketimi ciddi arttırır.

En mantıklısı düz bir yolda aracınızın tüketim değerini sıfırlayıp bi 10 km sakin ilerleyin, hatta 90 km cruise'de 10 km civarı boş bir çevre yolunda ilerleyin ve tüketimi gözlemleyin. Eğer yine yüksek tüketim rakamları mevcutsa servise aracı götürüp tüketimde sorunlu bir durum varmı diye incelenmesini isteyin, birlikte yol güzergahında teste çıkın. Arkadasta 1.6 dizel leon var 3.9 ları görüyor diyorsunuz ama sizinle birebir aynı kullanım ve güzergahta mı bu durumla karşılaşmış, bunu inceleyin.

Merhaba. Yazılanları okuyunca bir kaç şey de ben yazmak istedim. Benim aracım 2014 hb dizel. Yaz aylarında 5.5 lerde gezen şehir içi tüketim şimdi havaların biraz soğuması ile 6.5 lere çıktı. Ben yaz aylarında çok fazla sıkıştırma ile bu litre lere anca çıkıyordum. Benim gözlemlerim havanın soğuması kısa mesafe sürülmesi. Yakıt miktarını artırır. Beni düşündüren 10 litre civarında gezinmesi. Birde econ modu şehir içinde ister istemez ters tepki yapar. Malum trafikte gaza illaki sert bastığımız oluyor. Oysaki econ modu gaza tüy gibi basmamızı istiyor. Ani ve sert gaz tepkileri yakıt yakmak istemeyen aracı yakıt yakmaya zorlamak gibi oluyor. Buda aksine tüketimi artırıyor. Bu söylediklerim benim gözlemlerim. Econ modu uzun yolda hız sabitleyici ile çok faydalı oluyor. Benim söyleyebileceklerim bu kadar. İyi forumlar.

D5803 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0

Hocam euro 6 emisyonlu dizel araclarda 5 km gel git cok riskli bir rakam zamanla dpf sorunu yasayabilirsiniz haftada 1 arabayi isindirip yuksek viteslerde devirli 3000-4000 rpm kullanmanizi tavsiye ederim. Eco modu anlamak icin ecoyu acip hizi 70 den 90 a hiz sabitlemeyle artirin yavasca artirmasini izleyin, eco mod kapaliyken 70-90 a hiz sabitlemeyle artirin aradaki farki anlayacaksiniz ecoda arac yavas yavas hiz artirir eco actiginizda araci oyle sakin kullanmaniz gerekir. eco mod gaz kelebegini %30 kisar ama siz ani ivmelenmek icin basarsaniz eco modun kapali olacagindan daha fazla yakit yakarsiniz. Hem az yaksin hem cok bassin boyle arac uretmediler daha. Sehir icinde hicbir dizel arac 3.9 litre yakmaz, leon dediginiz vw araci gostergeye 1-1.5 litre eklemek lazim. Astra 7-7.5 litre, megane 6-7 litre mazot yakiyor sehiricinde kisin, Milletin dedigine gore degil kendiniz kullanip bakmalisiniz ne yaktigina herkes uzun yol yakiti one surerek konusur zatem. Ben yokus yukari lpg ile 180 km de depo bitti ziganaya tirmandirip, 100 km de 17-18 litre lpg demek bu 10-11 litre benzine denk geliyor ortalama 60 km hiz ile bu imkansiz gibi gelir ama lpg nin verdigi enerji yokusta yeterli gelmiyor. Ayni sey diger yakitlar icinde gecerli. Sharan fove 1.9 dizel ile sehir icinde trabzonda 8 litre yaktim yazin sizinde baz alacaginiz yokuslu alan degeri bu olabilir.
1. Shell euro dizel alin, gostergeyi sifirlayin.
2. Eco mod acin ve yukarda anlattigim gibi hiz sabitleme gibi yavas ivmelendirerek kullanin araci.
3. Kisa mesafede yaptiginiz kullanim yine 8 litre ustunde olursa gostergeyi tekrar sifirlayip uzun yol testine cikin 100 km civari sabit hiza gecin trafiksiz yolda ve 50 km git 50 gel 100 km mesafe katedip deneyin eger 4-5 litre yakarsaniz yokus ve kisa mesafeden dolayi fazla yakiyorsunuz. 6 litre ve fazlasini yakarsaniz servise gitseniz iyi olur cunku sorun olmasi muhtemel aracinizda.
Not: gostergedeki gosterilenlerde ariza olabilir o yuzden dolu depoyla 100 km katedip tekrar depoyu fulleyip kac litre aldigini gostergedeki rakamlarla kiyaslarsaniz daha gercekci veri olur.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
5km gidiş geliş yapacaksanız niçin dizel otomobil aldınız ki? :) dizeller uzun mesafeleri sever ve şehir içinde özellikle kısa mesafelerde dizel her zaman fazla yakar, 5km mesafede motor anca ısınıyor yolun büyük kısmını motor soğuk biçimde zengin karışım harcatarak gidiyorsunuz ve motor tam ısınıp randımana kavuştuğu zaman tak yol bitiyor ve stop ediyorsunuz haliyle soğuyor ve soğuduktan sonra bir 5km daha bu şekilde yapıyorsanız 10 litre az bile yakmış:) gideceğiniz yere vardığınızda hararet orta çizgide olması pek birşey ifade etmez aslında dizel ısınmaya devam eder.

1.5 turbo içinde aynısı geçerli o da az yakmayacaktır

eğer ki 5-6km gibi kısa mesafelere git gel yapılacak ve gidişten sonra dönüşe kadar motor tamamen soğuyor ise yani sabah 5km gidip akşam 5km geliyorsanız 1.6 atmosferik yada en ideali 1.4 atmosferik gibi motora sahip bir otomobil olacaktır.

Aynı şartlarda kısa mesafelerde soğuk dizel motorla fiat multijet 8-9 litre yakıyor ve hyundai crdi ler de 10 litre yakıyor. Beygir gücüne orantılı.

Arkadaşınızdaki Leon u hangi şartlarda kullanıyorlar? 3,9 litreyi sizin otomobiliniz de görür ancak tek marşta dur kalk yapmadan 100-200km gitmeniz gerek ve ideal hızı aşmamanız gerek.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
İlk marştan sonra soğuk motora Econ açılırsa, üstüne birde kısa mesafe yol yapılırsa, fazla yakması da çok doğal çünki Econ açıkken motora giden yakıtı minimumda tutmaya çalışıyor ancak motor soğuk olduğu için bunu başaramıyor. Econ açıkken haliyle motor daha geç ısınıyor geç ısınan motor fazla harcanan yakıt demek oluyor.

LUGAI

0
Öncelikle yardımlarınız için teşekkürler.
En kısa zamanda deneyecegim dediklerinizi.Biz ötv indirimiyle aldık aracı 5 yıl kullanacagız simdilik her sey ayagımızı altında ama okullar bitince evde sehir dışı sınırında olduğundan dizel tercih ettik tabi dizele alışkın olmamız ve zf ile gelmesi üstüne ötv indirimiyle fiyatı bu kadar düşecekken %60 lık dilime girsin dedik ondan dizel aldık.Bizim eski aracımız renault clio symbol 2005 1.5dci dizel modeliydi ve biz bu araçla simdi ki araçla yaptıgımız şeyin hemen hemen aynı şeyleri yapıyoruz clio ile simdiki mazot fiyatlarıyla 150 lira koyduğumuzda rahat bizi 1 ay götürüyordu simdiki aracı fullüyoruz 15 gün civarı götürüyor.Ama geri kalan her seyiyle memnunum.Motorunda daha çok celik malzeme kullanıldıpından mıdır nedir çok hızlı motor ısınıyor ve soğumuyor sabah gittiğim okuldan aksam cıktıgımda hala motor sıcak oluyor.Dediğim gibi hepsini deneyip buraya yazacagım tekrardan teşekkürler.

Bir passat kulanıcı olarak leon 3.9 yakmaz aynı yolda en dusse 5.5 lıtreye ıner passat 1.6 tdi otm 2.5 km gıt 2.5 km gel 7.5 litre gösterıyo yol bilgisayarı soguk kulanımda aynı guzegahda fıestamız var oda 5.8 yakıyo 1.5 tdci oda ya sızın kulnanım tarzınız kötü yada tek yonlu ölcun yapıyorsunuz guzergahı kontak kapamadan gıdın gelın sonra aynı guzergahı aynı sekılde farklı bır aracla gıdn gelın sonra servıs vs arza arayın

ywzckr

0
Öncelikle yardımlarınız için teşekkürler.
En kısa zamanda deneyecegim dediklerinizi.Biz ötv indirimiyle aldık aracı 5 yıl kullanacagız simdilik her sey ayagımızı altında ama okullar bitince evde sehir dışı sınırında olduğundan dizel tercih ettik tabi dizele alışkın olmamız ve zf ile gelmesi üstüne ötv indirimiyle fiyatı bu kadar düşecekken %60 lık dilime girsin dedik ondan dizel aldık.Bizim eski aracımız renault clio symbol 2005 1.5dci dizel modeliydi ve biz bu araçla simdi ki araçla yaptıgımız şeyin hemen hemen aynı şeyleri yapıyoruz clio ile simdiki mazot fiyatlarıyla 150 lira koyduğumuzda rahat bizi 1 ay götürüyordu simdiki aracı fullüyoruz 15 gün civarı götürüyor.Ama geri kalan her seyiyle memnunum.Motorunda daha çok celik malzeme kullanıldıpından mıdır nedir çok hızlı motor ısınıyor ve soğumuyor sabah gittiğim okuldan aksam cıktıgımda hala motor sıcak oluyor.Dediğim gibi hepsini deneyip buraya yazacagım tekrardan teşekkürler.

Hocam clioya mazot aldiginizda litresi ucuzdu suan mazot ile benzin ayni nerdeyse, birde dci motor clio en az yakan araclardan biri renaultu uzun sure kullandik parca ucuzlugu vb cok iyi ama allaha emanet kaza yapsan kagit misali araba. Suanda cliodan nerdeyse 200 kg fazlaligi var altinizdaki aracin yakitiniz zamanla duser. Kesinlikle hafta sonlari aracla devir cevir derim euro 6 emisyonlu araclarda dpf ariza veriyor her forumda karsilastim. Keske crv alsaymisiniz bayilerde 230 bin olan crv yi 125 e birakiyordu en son otvsiz. bende otv indirimli aldim suan 4 ay geri donsem passati alirdim 5 yil sonra satip daire alirdim passat costu gitti civic surekli indirime giriyor.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri