CİVİC HB LASTİK BASINCI NE OLMALIDIR...

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
ARKADAŞLAR HB SPORT PLUS SAHİBİYİM..LASTİKLERİMİN BASINCI 35 BANA YÜKSEK GELİYOR...SİZCE KAÇ PSİ YAPMALAYIM

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
hocam 18 inc jant aldin lastik olculeri 235 40 18 ama havalar kac olmali hic bir yerde bulamadim

SM-J600F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
225 40 R18 Lastik hava basıncı nedir?

Otomobiliniz ön ve arka taraf ağırlık dağılımı eşitse

Genellikle arkadan itişli araçlar da ağırlık dağılımı yüzde elli elli, yani eşittir. Özellikle Alman otomobil üreticilerinin otomobillerini arkadan itişli üretmesinin en büyük sebebi budur. Tüm motor, güç elemanları önde olursa, aracın ağırlık dağılımı ön tarafta olacak ve bu yol tutuşundan tutunda, aracın güç dengesine kadar birçok faktöre etki edecektir. Buna karşın güç, arkadan verilirse, motor=güç elemanları, ortalama olarak, otomobilin geneline baktığımız takdirde ön ve arka eşit ağırlık şeklinde olacaktır. Bu durum, lastik hava basıncının ana arteri olarak kabul edilebilir. 225 40 R18 lastik hava basıncı için;

Aracınızın ağırlık dağılımı eşitse ve ön tarafta iki yolcu seyahat ediyor, arka kısım boş ise, lastik basınçları önler 40 Psi arkalar 38 Psi olmalıdır.

Arka kısımda iki, ön kısımda iki yolcu varsa, lastik hava basıncı önler ve arkalar için eşit şekilde 40 Psi olmalıdır.

Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şekliden tam yük bir seyahat durumunda, önler 40 Psi arkalar 42 Psi olmalıdır.

Uyarı

Yukarı kısımda verilen değerlerin hepsi 1300 kg. ve üzeri araçlar için geçerli Psi hava basıncı değerleridir. Eğer otomobiliniz 1300 kg altında bir ağırlığa sahipse, verilen tüm değerlerden en az 2 Psi basınç değeri düşürülerek uygulanır.

Otomobilinizin ağırlık dağılımı ön tarafsa

Genellikle önden çekişli araçlarda, aracın motor ve motor elemanları, güç aktarma birimleri vb. elemanların tamamı ön tarafa yüklendiği için aracın ağırlık dengesi ön taraf ağırlıklı olur. 225 40 R18 lastik hava basıncı için;

Aracınızın ağırlık dağılımı ön kısım ağırlıklıysa, ön kısımda iki yolcu seyahat ediyor ve arka kısım boş ise, lastik hava basıncı ön lastikler için 42 Psi arka lastikler için 38 Psi olmalıdır.

Ön ve arka kısımda ikişer yolcu seyahat ediyor ise, önler 42 Psi ve arkalar 40 Psi olmalıdır.

Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şeklinde bir seyahat söz konusu ise, tüm lastikler 42 Psi olmalıdır.

Uyarı

Yukarı kısımda verilen değerlerin hepsi 1300 kg. ve üzeri araçlar için geçerli Psi hava basıncı değerleridir. Eğer otomobiliniz 1300 kg altında bir ağırlığa sahipse, verilen tüm değerlerden en az 2 Psi basınç değeri düşürülerek uygulanır.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
hocam ben 235 40 18 dedim ayrica soylediginiz degerler cok yuksek
225 40 R18 Lastik hava basıncı nedir?

Otomobiliniz ön ve arka taraf ağırlık dağılımı eşitse

Genellikle arkadan itişli araçlar da ağırlık dağılımı yüzde elli elli, yani eşittir. Özellikle Alman otomobil üreticilerinin otomobillerini arkadan itişli üretmesinin en büyük sebebi budur. Tüm motor, güç elemanları önde olursa, aracın ağırlık dağılımı ön tarafta olacak ve bu yol tutuşundan tutunda, aracın güç dengesine kadar birçok faktöre etki edecektir. Buna karşın güç, arkadan verilirse, motor=güç elemanları, ortalama olarak, otomobilin geneline baktığımız takdirde ön ve arka eşit ağırlık şeklinde olacaktır. Bu durum, lastik hava basıncının ana arteri olarak kabul edilebilir. 225 40 R18 lastik hava basıncı için;

Aracınızın ağırlık dağılımı eşitse ve ön tarafta iki yolcu seyahat ediyor, arka kısım boş ise, lastik basınçları önler 40 Psi arkalar 38 Psi olmalıdır.

Arka kısımda iki, ön kısımda iki yolcu varsa, lastik hava basıncı önler ve arkalar için eşit şekilde 40 Psi olmalıdır.

Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şekliden tam yük bir seyahat durumunda, önler 40 Psi arkalar 42 Psi olmalıdır.

Uyarı

Otomobilinizin ağırlık dağılımı ön tarafsa

Genellikle önden çekişli araçlarda, aracın motor ve motor elemanları, güç aktarma birimleri vb. elemanların tamamı ön tarafa yüklendiği için aracın ağırlık dengesi ön taraf ağırlıklı olur. 225 40 R18 lastik hava basıncı için;

Aracınızın ağırlık dağılımı ön kısım ağırlıklıysa, ön kısımda iki yolcu seyahat ediyor ve arka kısım boş ise, lastik hava basıncı ön lastikler için 42 Psi arka lastikler için 38 Psi olmalıdır.

Ön ve arka kısımda ikişer yolcu seyahat ediyor ise, önler 42 Psi ve arkalar 40 Psi olmalıdır.

Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şeklinde bir seyahat söz konusu ise, tüm lastikler 42 Psi olmalıdır.

Uyarı

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
hocam ben 235 40 18 dedim ayrica soylediginiz degerler cok yuksek

Biraz 18" kullananların yorumlarını topladım. Faydası olur.

> Bu ebattaki janttan konfor beklemeyin hocam, aracın amortisör ve yay performansı neyse o kadar konfor alırsınız. Lastiği yarmamak için mecbur yüksek basınçla gezmeniz gerekiyor. Bir çok araç fabrika verileri de bu ebatlar için 37-39 psi. önerir.

> Her lastiğe 38-40psı basamıyorsunuz, lastiğin yük endeksi XL olmalı yoksa lastik tabanı yeterince yere basmıyor, yük endeksiniz XL değilse 35psıdan fazlasını basamayacaksınız maalesef bu da çukurlara çok daha dikkatli girmeniz gerektiğini gösteriyor. Büyük jantlı araca binmek maalesef Türkiye'de oldukça zor.

> Şimdiye kadar 38 psi'dan asağı inmedim.(Lastiklerim 235/40/18). İlk aldığımda 44psi'dı ve anlamamıştım çok rahatsız etmiyordu. Benim için ideal olan 38 psi. daha aşağı düşünce yelken modunda süzülme azalıyor. Araç Cc.

> Hocam benim astrada 'da 18" lastikler vardı, sakın 32-33 psi basıp gezmeye kalkma, Türkiye'de asfalt diye bişey yok, yanakları ezer lastiği çöpe atarsın. En az 38 havayla ve güçlendirilmiş sırtlı lastikler kullanmalısın.

Geri