Çözülemeyen “kıt” sesi

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Otomatik vites aracım var. D ye alıp ilk harekette kıt diye bir ses geliyor. Ses metal, sürtme, tiz bir çıt sesi değil veya subap vutması gibi bir ses değil….kıt diye bir ses. Bazen ilk çalışmadada yapıyor. Özellikle sola dönüşte dönel kavşakta ses her zaman oluyor. Ben salıncaktan şüphelenmiştim ayrıca rot başından ama değil dediler. Kontrol ettirdim.Direksiyon kutusundan rotlara giden milde bir sıkıntı yok. Aks, z rot,rot başı, rotil, travers somunu, alt salıncak bir şey göremediler. Kendimde baktım 3 ayrı ustaya da gösterdim. Ayrıca gaz pedalında da hafif bir titreşim hissediyorym.Tek aklıma takılan ön amortisor bilyaları.
Böyle bir şey başına gelen var mı?????

Ahmett

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Bugün iyi bir rot balansçıya gittim. Bütün parçalara baktı. Viraj demiri ön lastikleri çok sertleşmiş kayma yapıyordu değiştirdik blueprint ile. Her yerine baktı fren kaliperlerde boşluk var dedi. Özellikle arkada daha çok. Dediğim ses hala devam ediyor. Ben aracı sakin kullandığım için anlayamadım sanırım bu ses ani gaza basınca oluyor hep vuruntu gibi. Fikri olan başına gelen var mıdır?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
Fren balatalarında boşluk olabilir mi? Yaylarında falan? Hafif frene basılı iken dene istersen.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Trafik varken ışık arasında yavaş ilerlerken diğer ışığa geldiğinde ani frene basınca oluyor. Fakat hızlı giderken frene basınca hissedemiyorsun. Diğer türlü gaza yavaş basınca arAç hizlanırken çok az hissediliyor kalkışta. Eğer araca gaz verip çekersen yani ani gaz verip çekişlerde kıt kıt vuruyor

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Hocam sıkıntı şurda. Ben aracı 6 ustaya götürdüm. İyi bir rot balansçıyada götürdüm. 6 ustadan 5 i hiç bişey bulamadı. 1 i ise direksiyon kutusu dedi. Direkt te en son sökülmesi gereken yer direksiyon kutusunu söktürmek istemiyorum. Rot balansçı usta ise motor takozu diyor. Ayrıca fren kaliperlerinde boşluk var dedi. Fren kaliper boşluğuda bu denli bir kıt küt sesine neden olmaz diyor.Ama motor ustaları da motor takozu sağlam dedi. Lifte aracın amortisörlerine bakınca ikisininde körükleri her yerinden parçalandığını gördüm. Amortisörün en üst somunu buna neden olur mu yada bilyaları? Dediğim gibi gaza ani basıp çekince bir boşluk varmış gibi kıt kıt vuruyor

Benzer bir sorun bende de var ama ustaya gösteremedim. Arkadaşımızın tarif ettiği gibi tık tık tık diye 2 3 kez vurma sesi gibi bir ses geliyor özellikle hafif rampada ileri veya geri vites fark etmeden direksiyon tam sola veya sağa kırılmış vaziyette iken hafif sert veya sert kalkarsam ses çıkıyor. Bulursanız veya ben bulursam mutlaka burada paylaşalım.

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Bende sadece kalkışlarda oluyor veya kasisten geçerken. Tek ses çıkıyor. Arnavut kaldırımında ses yok. Sizin anlattığınız daha çok aks kafasını çağrıştırdı. En iyi anlamanın yollarından biri aracı arnavut kaldırımı yada paket taş olan yerde direksiyon tam sağda ve solda geri viteste 10-15km hızda döndürmek. Aks çok beli eder. Rotilde bozuksa aynı tıkırdar. Birde aksta hızlanırken 40-45 km de baya titretir. Rot başı, z rot, viraj demir lastiği, travers somunları hepsini iyi bir rotçuda baktırabilirsiniz. Ben şanzıman takozuna başka bir ustada tekrar baktırcam ayrıca amortisor kulelerine. Olmazsa çanakkaleden İstanbul yolu görüncek gibi durum oraya doğru gidiyor..

mturker

Özel Üye
Arkadaşlar ilk çalıştırdığında ve kalkışlarda ve duruşlarda 1 defaya mahsus cıkan sesin videosunu cektim nasıl yüklenebilir youtube dışında?

YouTube dışında yüklenemez hocam Youtube dan kısa video oluşturun uzantiyi kopyala yapıştır la paylaşın..

Honda madness

Bende sadece kalkışlarda oluyor veya kasisten geçerken. Tek ses çıkıyor. Arnavut kaldırımında ses yok. Sizin anlattığınız daha çok aks kafasını çağrıştırdı. En iyi anlamanın yollarından biri aracı arnavut kaldırımı yada paket taş olan yerde direksiyon tam sağda ve solda geri viteste 10-15km hızda döndürmek. Aks çok beli eder. Rotilde bozuksa aynı tıkırdar. Birde aksta hızlanırken 40-45 km de baya titretir. Rot başı, z rot, viraj demir lastiği, travers somunları hepsini iyi bir rotçuda baktırabilirsiniz. Ben şanzıman takozuna başka bir ustada tekrar baktırcam ayrıca amortisor kulelerine. Olmazsa çanakkaleden İstanbul yolu görüncek gibi durum oraya doğru gidiyor..

Honda servisten ayrılma bir usta ile konuştuk aks kafası dedi aks değişecek dedi. Zamanım olmadığı için söküp bakamadık. Şimdilik erteledim. Sizin ses bayağı farklıymış. Maalesef yorum yapacak kadar bilgim yok. Bulunca paylaşırsanız güzel olur.

Geri