CVT Şanzıman - ANA KONU

Fc5 kasa civic lerdeki cvt otomatik şanzıman ile ilgili problem yaşayan varmi sormak istedim. Devir saati dalgalanması, D den R ye geçişte sarsıntı yada direksiyonda kayma sağa veya sola çekme gibi

SM-N920C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracı satma niyetindeydi kardeşim hocam bu da üstüne geldi. Kullanacak olsa da çıkma takardık, her ne kadar piyasa yükselmiş olsa da 70bin de yine bir araba parası denebilir. 5 tane çıkma şanzıman parası sıfırı çok absürt bir rakam söylendi. Yoksa 30-40'a razıyız.
Hocam inan bu haber canımı sıktı gerçekten! Japon otomobilinden beklemezdim...

Bu arızanın oluştuğu otomobil adedi ve model yılları ile ilgili istatistiki bir veri olsa iyi olurdu...

@bilo16 teşekkürler dostum. Olay mekanik olsa da garanti şartlarını dikkatli okursanız 2 yıl sonraki garanti kapsamına alınan tek şey motor bloğu. Diğerlerinin çoğu aslında yetkili servisin insafına bakıyor. hepsi aşınan ya da hareketli parçalar olduğundan kapsama girmiyor. Değiştirenleri ben de biliyorum ama erken süreçte onlar da... 3 yıllık 135bin km'lik bir araç için ben yetkili servis bakımlı olsa da garantiye sokacaklarına inanmıyorum. Zora sokar, kullanıcı hatası vs. diyip değiştirmez diye düşünüyorum. Ama tabi bu benim varsayımım kimse değişmez diyipte servise gitmemezlik edip garantisini bozmasın tabi.

Bir de görüştüğüm bir yerde şöyle bir şey söyledi adam; misal aracınız 2017 ise, 2018'deki aynı atmosferik aracın şanzımanı uymaz. 2017 olması gerekli diye. Ben hepsi aynı tip zannediyordum ama sanırım bu noktada farklılıklar mevcut. Bu konuda bir bilginiz var mı arkadaşlar ?
ne alaka ya arac servis bakım lı ise garanti kapsamına girebilir neden gırmesın kı siz hemen gırmeyecek gibi davranmayın bence servis bakımlı ise garanti kapsamını koşturun derim . klima lar mesela motor bloguna ait değil ... sizin kardesınız butun bakımları yetkılı serviste yaptırdı mı bunu öğrenın eger yaptırdıysa çıkma şanzıman için acele etmeyin derim o şanzıman garanti kapsamı na gırebılir...

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ne alaka ya arac servis bakım lı ise garanti kapsamına girebilir neden gırmesın kı siz hemen gırmeyecek gibi davranmayın bence servis bakımlı ise garanti kapsamını koşturun derim . klima lar mesela motor bloguna ait değil ... sizin kardesınız butun bakımları yetkılı serviste yaptırdı mı bunu öğrenın eger yaptırdıysa çıkma şanzıman için acele etmeyin derim o şanzıman garanti kapsamı na gırebılir...

Yok servis bakımlı değil 60bin km'den itibaren. Başına gelen tecrübe eder paylaşır ne güzel garanti bu kadar süre sonra da işe yarar derim. Ben böyle kabul ediyorum yani garantili de olsa 3 yıl sonunda şanzımanı garantiye sokmayacaklarını düşünüyorum ve böyle olacağına inandığımı belirttim sadece. Aksi kanıtlanırsa aynı şartlarda, süper olur herkes adına. Bugün ben şanzımanı sıfır alayım 2 yıl garantiliyken 1.5 yıl sonunda zincir dağıtsın bu garantiye yine girmez kullanıcı hatası denilip. Ama şanzıman bloğunda darbe almadan bir çatlak olur o girer belki misal.

Hocam inan bu haber canımı sıktı gerçekten! Japon otomobilinden beklemezdim...

Bu arızanın oluştuğu otomobil adedi ve model yılları ile ilgili istatistiki bir veri olsa iyi olurdu...
Ben de bu kadar arıza verebildiğini aslına bakarsanız bugün öğrendim. Ben de hayal kırıklığına uğradım biraz. CVT'yi açıkçası bu kadar riskli bilmezdim ki değil hala bence. 200-300'ü var. Ancak işte çok fazla değişken senaryolar var ve biraz daha dikkat etmek gerekli. Yani total kaç CVT'li Honda satıldı bilmiyorum ama arıza oranı yüksek olsaydı bence çokça dile getirilirdi illa ki.

Yok servis bakımlı değil 60bin km'den itibaren. Başına gelen tecrübe eder paylaşır ne güzel garanti bu kadar süre sonra da işe yarar derim. Ben böyle kabul ediyorum yani garantili de olsa 3 yıl sonunda şanzımanı garantiye sokmayacaklarını düşünüyorum ve böyle olacağına inandığımı belirttim sadece. Aksi kanıtlanırsa aynı şartlarda, süper olur herkes adına. Bugün ben şanzımanı sıfır alayım 2 yıl garantiliyken 1.5 yıl sonunda zincir dağıtsın bu garantiye yine girmez kullanıcı hatası denilip. Ama şanzıman bloğunda darbe almadan bir çatlak olur o girer belki misal.
sonucta arac yetkılı servıs bakımlı değil ... bunun sonucunda olusmus teknik bir hata dan kaynaklanıyor olabilir.. fazla yag konulması gibi . yada Orjinal Honda cvt yag kullanılmaması gibi ..yetki li servis bakımlı olsaydı o zaman garantiye girmiyor olsaydı tamam diyecektımde arac yetkılı servıs bakımlı değil ... yani baştan eksi

ayrıca yetkılı servıs bakımlı olup şanzıman dagıtan cvt var mı ve sonucunda fabrika nın tepkısı ne sekılde oluyor bunlarında arastırmak gerek sanırım ...

ozaman direk çıkma alıp takın

sonucta arac yetkılı servıs bakımlı değil ... bunun sonucunda olusmus teknik bir hata dan kaynaklanıyor olabilir.. fazla yag konulması gibi . yada Orjinal Honda cvt yag kullanılmaması gibi ..yetki li servis bakımlı olsaydı o zaman garantiye girmiyor olsaydı tamam diyecektımde arac yetkılı servıs bakımlı değil ... yani baştan eksi

ayrıca yetkılı servıs bakımlı olup şanzıman dagıtan cvt var mı ve sonucunda fabrika nın tepkısı ne sekılde oluyor bunlarında arastırmak gerek sanırım ...

ozaman direk çıkma alıp takın

Aracın tüm şanzıman yağı, şanzıman yağı filtresi, subap ayarı, bujileri serviste yapıldı (3 şanzıman yağı bakımının 2 si bizde yapıldı). Sadece motor yağı, filtreleri ve lpg bakımı dışarıda yapıldı ancak son bakım 130binde hepsi yetkilis serviste yapıldı bujieler değişirken komple bakım yapılsın dendi. Hepsinin kaydı var hocam. Yani şanzıman yağı ve bakımı konusunda bakımlı ancak demek istediğim garanti süresi 5 yıl olması için arada 5-6 bakım motor yağı vs. orada değişmedi hatta bir yağ bakımı opet istasyonunda yapılmıştı bildiğim kadarıyla?

Hondanın bizzzat kıtapcıgı da yazar motor yagını diretmıyor ama bu şanzıman yağı kesınlıkle Honda marka olmalı arkadaşlar muadılı bır yag kullanmayın.. motor yangında sıkıntı yok

Aracın tüm şanzıman yağı, şanzıman yağı filtresi, subap ayarı, bujileri serviste yapıldı (3 şanzıman yağı bakımının 2 si bizde yapıldı). Sadece motor yağı, filtreleri ve lpg bakımı dışarıda yapıldı ancak son bakım 130binde hepsi yetkilis serviste yapıldı bujieler değişirken komple bakım yapılsın dendi. Hepsinin kaydı var hocam.

130 binde girdiği servis yetkisiz servısti demi ve orada şanzıman yağı değişti demi ??

130 binde girdiği servis yetkisiz servısti demi ve orada şanzıman yağı değişti demi ??

Şanzıman yağı ve filtresi sadece özel olarak 120bin km'de Honda Marmara yetkili serviste değişti. 80bin km'deyken de öyleydi. Sadece şanzıman yağı değişti.

Şanzıman yağı ve filtresi sadece özel olarak 120bin km'de Honda Marmara yetkili serviste değişti. 80bin km'deyken de öyleydi. Sadece şanzıman yağı değişti.
şanzıman yağı dısarıdakı serviste deişmedıyse ve bunun kanıtı faturası var ise yanı şanzıman yagı yetkılı servıs de değişti ise garanti koşullarına gırebılır belki yıne bir sorun hocam ne diyecekler bizde bılgılenmiş oluruz

Geri