CVT Şanzıman - ANA KONU

Fc5 kasa civic lerdeki cvt otomatik şanzıman ile ilgili problem yaşayan varmi sormak istedim. Devir saati dalgalanması, D den R ye geçişte sarsıntı yada direksiyonda kayma sağa veya sola çekme gibi

SM-N920C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Geçmiş olsun
Sizin tespit ettiğiniz, bu sebepten oldu dediğiniz bir durum var mı?
FC 5 kasada şanzıman yağı kontrol çubuğu var mı seviyesi ve rengi ne durumda?

Yağ değişimi esnasında hata sözkonusu olabilir mi
Sağ olun hocam. Kardeşim kullanıyor aracı, kalkışları vs agresif bana göre ve el freni konusunda dikkatsiz çoğu zaman. Ben bunlara bağlıyorum ona da söyledim böyle böyle kullanıyordun bak noldu tarzında. Bunun dışında bakım konusunda yetkili serviste şanzıman yağı bakımları yapıldığı için kafamız rahattı aslında. Bu arızayı beklemiyorduk açıkçası.

Geçen ay 2 hafta bende kaldı araç kardeşimi havaalanına bıraktıktan sonra. Ben de sık sık kullanırım, epey iyi ve fark yaratıyor bence cvt fb7deki şanzımana göre. Kalkışları daha atik, geçişleri pürüssüz epey uyumlu ve performanslı şanzıman. Nazarım mı değdi noldu bilmiyorum ?‍♂️

@m2hamid hocam hayırlısı inşallah. Bakalım.

Aracınız
Civic FC5 2019
gerek burdaki gerekse dışardaki çoğunluk hondayı motor ve şanzuman sorunsuzluğu ile bilir.gelin görünki bu sorunsuzluk artık sorgulanır derecede diyorum şahsımca.düşük km lerde bu zincirin kopması kullanıcının sürüş hatalarını absorte edemiyorsa yüksek km leri görmek imkansız o zaman.bu kadar basit olmamalı bu zincir olayı.sonuçta biz bu arabayı binmek için alıyoruz sevmek için değil.her konumda korkarak binecek isek yada sürecek isek bu arabayı almanında kullanmanında manası yok.

tabiki kimse bu arabayı ralli yarışlarına katılmak için almıyor.ralli dışında günlük rutin kullanımlarda bu şanzıman bu sorunu yapıyor ise bu üreticinin hatasıdır kullanıcının değil.nissanda bu cvt baya bir meşhur olmuştu arızalarıyla,ford da kullanmış sorunlar yaşamıştı die hatırlıyorum yanlışım varsa düzeltin.denilen o ki hondanın kullandığı cvt farklı revizyona uğramış vs gibi söylemleride hatırlıyorum.ama gelin görünki söylenenler ile yaşanılan olaylar tam zıt nedense.şanzıman zincir kopartma olaylarını fazla duymaya başladım.

kullanılar zincir veya adına her ne denir ise atmosferik bir motorun tork gücüne dayanamıyorsa ona göre üretici de önlemini almalıydı.atıyorum 4000 devirden sonrasını çevirmemesi gibi,yada gözümüzün önündeki hız göstergesinin düşük olması gibi.yada o L vites şanzıman için sorun teşkil edecekse kullanılmaması gibi.
bizler oyuncak araba yada süslenip püslenip şatışa sunulmuş yapboz gibi bozulabilen bir araç almıyoruz yada öyle olduğunu sanıyorduk.
kafama takılan bu cvt şanzımanın sorunsuzluğu hakkında bilgi veren tecrübeli bilgili arkadaşlar zincir koprtma olayı hakkında bir bilgisi varmı merek adiyorum.açıkca söylemek gerekirse bu cvt sorunsuzluğu şehir efsanesimi sorgular oldum.kısacası ben çoktan pişman oldum aldığıma.

pişmanlığa rağmende bir o kadar seviyorum bu arabayı.görünüş,konfor vs beni kendinden vazgeçiremiyor bir türlü.ama bu şanzuman süprizi her an kapımı çalacak ise bir araba parasıda vermek istemem şanzımanı için.
Bak hocam tecrubeli bilgili arkadaşlardan biri olarak 3 5 50 100 tane kayis koparan bi Honda nin sanzimanina sorunlu denmez.
Sorun wv gurubunun dsg sinin isinmasina ve mekatronik bir cok aracini geri cagirip yapilmasina tukurdugunu yalayıp bazi araclara iyi niyet garanti kapsamina sokmasına bazilarinada sen 3 ver bizde 5 verelim bu isi halledelim demesine,
Renonun edc sinde 1.ve 2. Viteslerde sesli gurultulu degisimine, 2.viteste titreme sorunlariyla servis servis gezen tuketicilerin servis kapılarinda beklemesine
Opelin forum sitelerinde sayfalar dolusu elektrik, elektronik, ve motor sorunlarina bence sorun denir.
1 yildir buradayim. Benim aracim dahil ,,,, abi sagdan ses geliyor, arkadaşlar gogusten zirilti geliyor, beyler ben 200 yapiyom ama sanki gitmiyor, benim arac 32 lt lpg ile 420 km gidiyor acaba cokmu yakiyor, yahu yagi varilden koymuşlar gibi aslinda incir cekirdegini doldurmayacak ,benimki dahil boyle abidik gibidik sorunlar var. Valla bak.

Beni sakin yanlis anlama alinti yaptigim arkadasim.

Ben şunu savundum. Yukarida bahsettigim araçların bir cok modelini kullanmis yada kurum araci olarak kullanan birisi olarak hondanin diger araclara gore biraz daha az ariza yaotigi dan bahsettim. 3 5 tane kayışın tum cbt lre mal edilmemesi gerektigini dusundum. Bu demek degildirki benim araba koparmayacak. Aha goptu la.

Neyse ... Olabilir abi. Ben ilk yazımda da belirttim. Hani derlerya cocugun yedigi helal giydigi haram diye. Hah bende arabanin her yerine oara harcadigimda uzulmem. Ammaaa motor sanziman oldumu aksama ekmaaa yemek istez canim. Arkadasa çok üzüldüm. Gercekten. Gecmis zamanda bizimde başımıza gelen seyler du. Hele birde cepte paran yoksa yemede yaninda yat.

Ya şöyle bi okuyunca acaba kizan olurmu yazdiklarima diye dusunmeden edemedim haa. Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim. Kimsenin tekerine tas değmesin. Allah devlete zeval vermesin. bayragin sancagin altinda olmeyi nasip etsin.

GM 5 Plus cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Bak hocam tecrubeli bilgili arkadaşlardan biri olarak 3 5 50 100 tane kayis koparan bi Honda nin sanzimanina sorunlu denmez.
Sorun wv gurubunun dsg sinin isinmasina ve mekatronik bir cok aracini geri cagirip yapilmasina tukurdugunu yalayıp bazi araclara iyi niyet garanti kapsamina sokmasına bazilarinada sen 3 ver bizde 5 verelim bu isi halledelim demesine,
Renonun edc sinde 1.ve 2. Viteslerde sesli gurultulu degisimine, 2.viteste titreme sorunlariyla servis servis gezen tuketicilerin servis kapılarinda beklemesine
Opelin forum sitelerinde sayfalar dolusu elektrik, elektronik, ve motor sorunlarina bence sorun denir.
1 yildir buradayim. Benim aracim dahil ,,,, abi sagdan ses geliyor, arkadaşlar gogusten zirilti geliyor, beyler ben 200 yapiyom ama sanki gitmiyor, benim arac 32 lt lpg ile 420 km gidiyor acaba cokmu yakiyor, yahu yagi varilden koymuşlar gibi aslinda incir cekirdegini doldurmayacak ,benimki dahil boyle abidik gibidik sorunlar var. Valla bak.

Beni sakin yanlis anlama alinti yaptigim arkadasim.

Ben şunu savundum. Yukarida bahsettigim araçların bir cok modelini kullanmis yada kurum araci olarak kullanan birisi olarak hondanin diger araclara gore biraz daha az ariza yaotigi dan bahsettim. 3 5 tane kayışın tum cbt lre mal edilmemesi gerektigini dusundum. Bu demek degildirki benim araba koparmayacak. Aha goptu la.

Neyse ... Olabilir abi. Ben ilk yazımda da belirttim. Hani derlerya cocugun yedigi helal giydigi haram diye. Hah bende arabanin her yerine oara harcadigimda uzulmem. Ammaaa motor sanziman oldumu aksama ekmaaa yemek istez canim. Arkadasa çok üzüldüm. Gercekten. Gecmis zamanda bizimde başımıza gelen seyler du. Hele birde cepte paran yoksa yemede yaninda yat.

Ya şöyle bi okuyunca acaba kizan olurmu yazdiklarima diye dusunmeden edemedim haa. Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim. Kimsenin tekerine tas değmesin. Allah devlete zeval vermesin. bayragin sancagin altinda olmeyi nasip etsin.

GM 5 Plus cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
evet dogru ama Honda da olsa eskı saglamlık malesef yenı araclarınn ve marka ların hiç birinde yok artık buna Hondada dahil yani artık globalleşen dünyada buna Hondada az da olsa ayak uyduruyor.

cvt şanzımanın en saglammlarından belki bir kaçi arasında Honda ama ona ragmen koparıyor bu demek deıldır ki dandik hyr değil sadece dünyaya ayak uyduruyor...

kopmayan yapsa bu şanzıman bu yedek parca nasıl satılacak ???

eskiden di bu kopmayanlar şimdi kopanlardan yıne en azı Honda da bu bir gercek....

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bir yere çektirdim bugün, koçarslan da yetkili bir servis neticede. Çıkma bir şanzıman taktıracağız. Teşekkür ederim arkadaşlar.

Geri