CVT şanzıman vuruntu/sarsıntı

Aracınız
Civic FC5 2019
Selamlar,

FC5 den önce FD6 ve FB7 araçlarımda oldu, yani ilk kez honda kullanmıyorum.

Ayrıca Hitler motorlu tiptronik jetta kullandım 4 sene, ve son kasa pug308 eat6 dizel araç kullandım 3 sene.

geçen 4 gün içinde yaklaşık 2000kmye yakın yol yaptım, ş.içi ve ş.dışı olarak, ağırlıklı ş.dışıydı.

FC5 dışındaki hiçbir aracımda vites değişimlerini bu kadar hissetmedim, gerek vites küçültmede gerekse de vites yükseltmede, sarsıntılar oldu,

tabii bu sarsıntılar araçtakileri sarsacak boyutlarda değil, yılların verdiği tecrübe ile geçişlerde ben rahatlıkla bu sarsıntıları/vuruntuları hissettim.

bununla beraber araçta başkaca herhangi bir sorun yok, herhangi bir arıza ışığı falan da yanmıyor. yani bu sarsıntıları görmezden gelsem araç sürülebilir gibi geliyor.

diğer başlıklara da baktım, bu konuda pek bir doyurucu cevap yoktu.

bu sarsıntıları azaltacak veya sıfırlayacak bir yazılım güncellemesi vs. var mı servislerde? Veya başka ne yapabilirim?

teşekkürler...

Aracınız
Civic FC5 2019
Tabiki haklısınız fakat 10-20k km den bahsediyoruz. Eski fd6 aracımda yapılmayan sey kalmamıstı önceki sahiplerinde böyle değildir. Birde bir kaç kişide olduğunu görünce rahatladım :)
Ben şahsen yaşamadım böyle bir durumu inşallah da yaşamam çünkü bende aşırı pimpirikli birisiyim kafayı yerim :)

Aracınız
Civic FC5 2018
Ben şahsen yaşamadım böyle bir durumu inşallah da yaşamam çünkü bende aşırı pimpirikli birisiyim kafayı yerim :)

Hocam bu arada sürekli yaşadığın bir durum değil ve bizde aşırı pimpirikli ve uzuuuuun süredir farklı model civicleride kullandığımız için farkediyoruz :) Arabaya binen ve benden baska farkeden olmadı :)

Aracınız
Civic FC5 2019
Bu durum FC5 lerde kronik.Benim tespit ettiğim sadece LPG de kullanırken oluyor.Bir süre benzinde kullandığınız zaman tekleme bitiyor.Çok rahatsız edici değil ama yine de aracın negatif yönlerinden biri bu.Diğeri de 2000 devir altında 35 km hıza kadar olan zamanda yapan devir dalgalanması.Bu iki durum bence Honda'ya yakışmıyor.Araç geri kalan her yönüyle efsane çünkü.

Aracınız
Civic FC5 2020
Bu durum FC5 lerde kronik.Benim tespit ettiğim sadece LPG de kullanırken oluyor.Bir süre benzinde kullandığınız zaman tekleme bitiyor.Çok rahatsız edici değil ama yine de aracın negatif yönlerinden biri bu.Diğeri de 2000 devir altında 35 km hıza kadar olan zamanda yapan devir dalgalanması.Bu iki durum bence Honda'ya yakışmıyor.Araç geri kalan her yönüyle efsane çünkü.
Devir dalgalanması CVT nin karakterinden kaynaklı. Çoğu CVT bu şekilde çalışır.

Silkeleme olayı ise forumu da incelediğimizde FD6 - FB7 - FC5 hepsinde LPG de bu durumun olduğunu görürsünüz.

Gazdan ayağı çekip tekrar kararsız basıldığında yapıyor.

Alıştım FB7 den beri anlıyorum ne yaparsam silkeleyeceğini :)

Hız sabitlemede Eco modda devri düşük tutmaya ve az yakmaya çalışırken yapıyor.
Bu yüzden hız sabitleyici açıkken Eco moduda kapatırsanız çok daha nadir yapıyor :)

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????

Aracınız
Civic FC5 2019
Herkese selamlar,

özel nedenlerden yazamadım ancak yazıyorum kusura bakmayın,

Tüm yorumlara bir seferde cevap vereceğim, öbür türlü flood olarak algılanması söz konusu olur diye..

Aracım fabrika çıkışlı lpg li ve 9bin km.de.

park ederken önce N ye sonra el freni ve sonra P ye alırım bu yıllardır tüm otomatik araçlarımda uyguladığım prosedürdür.

CVT nin çalışma prensibini biliyorum ki face gruplarında da cvt de vites yok diye sık sık belirttiler.

ama sarsıntı/vuruntular vites geçişinde oluyormuş hissi uyandırdığı için o şekilde yazdım.

face gruplarında vtec açma kapama nedeniyle de olabilir diye yazanlar olmuş, o mantıklı bir cevap gibi geldi.

çünki araçta bu dediğim dışında bir sorun veya arıza ışığı vb. yok yanmıyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Valla tekleme olayı benim fb7 dede var gaza kararsız yada tatlı bastığım zamanlarda yapabiliyor. En çok şu senaryoda yapıyor mesela hızım 70 sabitleyiciyi 90 a ayarlıyorum o hıza gelince anlık bir tekleme yapıyor yada mesela 90 a ayarlı biraz yokuş denk geldi hız 95 oldu tekrar 90 a düştüğünde tekrar gaz vereceği zaman ani bir tekleme yapabiliyor. Bunların haricinde vites geçişlerinde bazen vuruntu hissi oluyor bununda şanzıman yada motor kulakları kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bakımı yaptırdığım özel servise şanzıman takozunu gösterdim sorun yok dediler ama tatmin olmadım açıkçası. Bu hafif vuruntu için birçok sebep olabilir motor kulaklarından şanzıman kulağına aks başına kadar dedi biraz erteledim. Tekleme konusunda buji değişiminin faydalı olabileceğini düşünüyorum çünkü benim araç 100 bin oldu. Kış aylarında Honda yine servis kampanyası yaparsa buji değişimi ve bu kulakları takozları kontrol ettirmeyi düşünüyorum şimdilik böyle kullanmaya devam. Ayrıca dikkat ettigim bir konu bu vuruntu diye hissettiğim olay yokuş yukarı çıkarken vites değişimlerinde hiç olmuyor düz yolda giderken hafif vites değişimlerinde daha çok hissediyorum. Ayağımı gazdan çekip tekrar bastığımda da vuruntu hissi aynen var.

Aracınız
Civic FC5 2019
Benzer bir sorunu ben de yaşıyorum. Rampa çıkarken 1500-2000 devir arasında genelde sabit gazda giderken devir göstergesi dalgalanıyor ve araba hafiften sarsılıyor. Biraz gaza basınca ya da rampa bitince düzeliyor... Aynı rampada her zaman yapmıyor... Aracı aldığım ilk günlerde fark ettim.. Şuan 10.000de hala ara sıra yaşıyorum bu sorunu...
Bir sonuç elde eden oldu mu acaba?... Bu bir arıza mıdır?

Aracınız
Civic FC5 2017
Aynen öyle hocam gazdan çekince devir düşüyor sonra kararsız basınca tekrar devri yakalarken tekleme gibi bir sarsıntı yapıyor.
S modunda olmamasının nedeni ise devri yüksek tutması :)

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????
Çözüm bulabildinmi kardeşim? Bendede sabit hızla silkeleme ve dediğin gibi gazdan ayağını çekince yığılma tekrar yaza basınca silkeleyerek toparlama gibi sorun var.

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Fb7 de olan kronik sorun fc5 te de var demekki.
Bunun çözümü bu zamana kadar bulunamadı arkadaşlar, servise giden her arkadaşımızı da vtec teknolojisi sebebi ile deyip başlarından savıyorlar.
Yani sorunun adını teknoloji koyup geçiştiriyorlar kısacası :)

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Benzer bir sorunu ben de yaşıyorum. Rampa çıkarken 1500-2000 devir arasında genelde sabit gazda giderken devir göstergesi dalgalanıyor ve araba hafiften sarsılıyor. Biraz gaza basınca ya da rampa bitince düzeliyor... Aynı rampada her zaman yapmıyor... Aracı aldığım ilk günlerde fark ettim.. Şuan 10.000de hala ara sıra yaşıyorum bu sorunu...
Bir sonuç elde eden oldu mu acaba?... Bu bir arıza mıdır?
ilki 2017, şimdiki 2019 civic ve her ikisinde de aynı problem var. arıza değil kesinlikle. ancak fabrikasyon kronik bir sorun. gaza hafif basıldığında düz yokda giderken yada hız sabitleme aktifken ayarlanan hıza gelip bir kaç km geçtiğinde araç gaz kesiyor ve motor_şanzıman uyumsuzluğu meydana geliyor. şanzıman zincirine zarar verir endişesindeyim

LG-H815 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri