Cvt şanzımanla alakalı

Arkadaşlar 4 ay önce 2021 model fk7 1.5 vtec turbo aldım. Arabanın herşeyinden çok memnunum. Özellikle yol tutuşu ve konforu iç malzeme kalitesi beklediğikden çok daha iyi çıktı. Fakat şu cvt şanzıman işine bir türlü alışamadım. Yoğun trafik içinde çok kullanışlı fakat basıp uzamak istediğin zaman hissiyatı çok yetersiz kalıyor. Özellikle dipgaz yaptığım zaman kendiliğinden vites küçültmemesi gitmiyor gibi bir algı yaratıyor. Bu şanzımana nasıl alışıcaz? vites hissiyatı olmamasi falan bana hala garip geliyor

Aracınız
Civic FC5 2019
Öncelikle hayırlı olsun aracınız. Bende de aynı motor ve şanzımana ait 2019 sedanı var. Vites D konumundayken gaz pedalına biraz ani ve sert bastığım zaman hemen vites küçültüp çok güzel uzuyor. (Sol kulakçıktan düşürme ihtiyacı duymadım şahsen) Hatta FK7'lerde gaz pedalının altında siviçte vardı sanırım. Yani sedana göre daha güzel vites düşürüyor diye okuyup biliyordum. FK sahipleri bilgi verecektir olmadı servise göstermek gerekebilir.

Aracınız
Civic FK7 HB 2021
Öncelikle hayırlı olsun aracınız. Bende de aynı motor ve şanzımana ait 2019 sedanı var. Vites D konumundayken gaz pedalına biraz ani ve sert bastığım zaman hemen vites küçültüp çok güzel uzuyor. (Sol kulakçıktan düşürme ihtiyacı duymadım şahsen) Hatta FK7'lerde gaz pedalının altında siviçte vardı sanırım. Yani sedana göre daha güzel vites düşürüyor diye okuyup biliyordum. FK sahipleri bilgi verecektir olmadı servise göstermek gerekebilir.
Hissiyat konusunda benim kadar şikayetiniz yok yani anladığım kadarıyla

Aracınız
Civic FC5 2019
Hissiyat konusunda benim kadar şikayetiniz yok yani anladığım kadarıyla
Tabi gerçekte bir vites değişimi yok ama ne bileyim güzel simüle etmişler ben beğeniyorum. Ani hızlanmada da öyle bekleyip düşünmüyor benim FC5. Hatta ben sol kulakçıkla vites düşürürüm diye kurmuştum kendimi ama gaz pedalı ile şanzımanın uyumu o kadar net ki basma şeklime göre hemen pozisyon alıyor. FK7 kullanmadım hiç ama bu konuda daha iyi diye biliyorum FK7'yi. Tabi benim yaşım 43 ve benim beklentim ile sizin beklentiniz de çok farklı olabilir ?

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Hocam 2018 model fk7 sahibiyim yaklaşık 1,5 senedir kullanıyorum. Kendi deneyimlerime göre vitesi S moduna alıp dipgaz yapardım ani hızlanmalarda ama şunu farkettim vites S modunda olup dipgaz ile birlikte bide kulakçıktan manuel vites düşürünce daha atik oluyor. Fk7 den önce de rs sedan vardı onda mesela gaz pedalı altında switch olmadığından dip gaz yapınca direk verebildiğini veriyordu bence, fk7 lerde kontrol sürücüye verilmiş bu konuda.

Şunu da söyleyeyim 0 dan kalkışlarda ne yaparsanız yapın 180 beygiri tam hissedemiyorsunuz cvt den dolayı ama mesela 20-30 km ile giderken gayet fişekleniyor araç. Bunlar benim tecrübelerim.

(Lastiklerim Michelin pilot sport 4 ) lastikler de çok önemli sarma patinaj vs durumlar hızlanmayı ciddi etkiliyor, üzerinde gelen Michelin primacy 3 ler performanslı sürüşlerde beni hiç mutlu etmiyordu. Not olarak eklemiş olayım hayırlı sürüşler :)

MI 9 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hb araçlarda Gaz pedalınin altında bir düğme var ve bayağı sert. Gerçekten ani hızlanma istiyorsanız gaz pedalına biraz sert basın araç tüm gücü verecektir.

Aracınız
Civic FK7 HB 2021
Hocam 2018 model fk7 sahibiyim yaklaşık 1,5 senedir kullanıyorum. Kendi deneyimlerime göre vitesi S moduna alıp dipgaz yapardım ani hızlanmalarda ama şunu farkettim vites S modunda olup dipgaz ile birlikte bide kulakçıktan manuel vites düşürünce daha atik oluyor. Fk7 den önce de rs sedan vardı onda mesela gaz pedalı altında switch olmadığından dip gaz yapınca direk verebildiğini veriyordu bence, fk7 lerde kontrol sürücüye verilmiş bu konuda.

Şunu da söyleyeyim 0 dan kalkışlarda ne yaparsanız yapın 180 beygiri tam hissedemiyorsunuz cvt den dolayı ama mesela 20-30 km ile giderken gayet fişekleniyor araç. Bunlar benim tecrübelerim.

(Lastiklerim Michelin pilot sport 4 ) lastikler de çok önemli sarma patinaj vs durumlar hızlanmayı ciddi etkiliyor, üzerinde gelen Michelin primacy 3 ler performanslı sürüşlerde beni hiç mutlu etmiyordu. Not olarak eklemiş olayım hayırlı sürüşler :)

MI 9 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
evet sport modunda dediğiniz gibi dipgaz yapıp kulakçıktan düşürünce daha iyi hissettiriyor. Fakat sportta kulakçıktan düşünce D'deki gibi otomatik olarak geri otonatik vitese almıyor. Ben genel olarak D'de kullanıyorum. D'de geçerli daha çok bu şikayetlerim. Bu arada araç kodlamasını yanlış bilmiyormuşum fk7 değil benimki de sedan rs.

Geri