Değer kaybı hakkında?

Volkoo

0
Selam değerli abiler kardeşler. Sorum şu değer kaybı için bir avukata vekalet vermem gerekirmi? Honda bayi den tanıdıgım birisi vekalet vermemi isteyip sigorta sirketlerin az para ödemesi yaptıgını söyledi. Deneyimi olanlar yardımcı okurmu lütfen. Yanlış yönlendirilmek istemiyorum. Sagolun şimdiden

Aracınız
Civic FB7 2015
Selam değerli abiler kardeşler. Sorum şu değer kaybı için bir avukata vekalet vermem gerekirmi? Honda bayi den tanıdıgım birisi vekalet vermemi isteyip sigorta sirketlerin az para ödemesi yaptıgını söyledi. Deneyimi olanlar yardımcı okurmu lütfen. Yanlış yönlendirilmek istemiyorum. Sagolun şimdiden

Sigorta şirketine önce kendiniz başvurun. Gerekli evrakları ve talep ettiğiniz tutarı mail ile bildirin. Onlar dönüş yapar. Meblağ düşük gelirse tahkim komisyonu başvurursunuz. En son avukat olmalı alacağınız değer kaybından avukat masraflarını düştüğünüzde zararınıza olur.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Volkoo

0
Bu bayideki arkadas neden böyle söyledi acaba? Art niyet oldugunu düşünmüyorum fakat bir vekaletle avukata bırakmamı söyledi. Kendisi halledecek miş? Ayrıca avukat ücret talep etmiyormuş.

Aracınız
Civic FB7 2015
Bu bayideki arkadas neden böyle söyledi acaba? Art niyet oldugunu düşünmüyorum fakat bir vekaletle avukata bırakmamı söyledi. Kendisi halledecek miş? Ayrıca avukat ücret talep etmiyormuş.

Ücret talep etmiyorlar ama hak ettiğiniz değer kaybından belli bir miktar alıyorlar.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
sakın avukata vermeyin, kendiniz başvurun.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Volkoo

0
O zaman sabah gidince yetkili servisteki adamı bi güzel bozayım mı yani. Bana avukata vekalet ver ücrette almıyor. 7 bin tl alırsın ama basvurmazsan az bir tutar verirler dedi. Yani bu adamın çıkarı ne olabilir ki?? Bu noktaya takıldım. Kavga edebilecek bir potansiyelim var. Art niyetlimi değil mi. ????

Aracınız
Civic FC5 2019
Sakın avukata verme. Eğer verilen ücret az diyorsan önce bir eksperle anlaş bir miktar para ver değer kaybını hesaplat. Yatırılan ucret ile belirlenen değer kaybı arasında uçurum varsa tüketici hakem heyetine başvurursun. Avukat yüzde 20sini alıyor değer kaybının.

Aracınız
Civic FC5 2020
Arkadaşlar bende aracımı karşı tarafın sigortasından yaptırdım yeni ( sağ ön çamurluk değişti hasar kaydı 1991 lira ). Aynı şekilde benimde kuzenim Honda'da çalışıyor ona söylemiştim değer kaybı talebinde bulunacağımı tamam dedi onuda söylerim expertize fakat şuan için herhangi bir haber yok. 20 gün sonra gel çamurluğa zımpara mı ne yapılacak dedi servisteki usta açıkçası o zaman sormayı düşünüyordum bi gelişme var mı diye de zaman aşımına uğraması gibi durum söz konusu olur mu ? Birde alacağın değer kaybı arabanın hasar kaydının üstüne eklenir gibisinden birşeyler söylediler öyle birşey olabilir mi ?

Aracınız
Civic FC5 2019
bir avukat olarak bu konuda avukat yardımı almanıza gerek yok diyebilirim.

Bizim de 2016 model hondamız ile maddi hasarlı bir kazamız olmuştu. Tutanak polis tarafından değil taraflarca düzenlenmişti, ilk başta %100 kusuru bizim tarafa vermişlerdi. Bu durum tutanağa göre her iki aracın sigorta şirketinin de kusuru bizde bulmasından kaynaklıydı. Trafik kanunundaki ilgili maddelere ve olay yeri fotoğraflarına göre %100 kusurun karşıda olması gerektiği yönünde kendi sigorta şirketimle görüşüp mail attım. Sigorta şirketi yetkilisi gönülsüz bir şekilde kusur bizde ama, görüşümüzü değiştirebiliriz dedi. Bizim sigorta şirketi görüşünü değiştirince tahkime gitti. Son komisyonda kusurun bu sefer %100 karşıda olduğuna karar verildi.

Araçta KDV hariç 17.000 TL masraf olmuş, sol iki kapı değişmiş yan airbag ve ön airbagler açmıştı. Aracın değerinin %30'u hasar oluşmadı diye perte çıkarmamışlardı maalesef. Sonuç olarak kusur karşı tarafa dönünce değer kaybı için karşı aracın sigorta şirketini aradım, bir mail adresi verdiler ve iban numarası içeren talep dilekçesi, kaza tutanağı, vs ilgili evrakları içeren bir mail gönderdim. Yaklaşık 15 gün içerisinde 6.700,00 TL değer kaybı çıktığını belirttiler. Miktarı makul buldum ayrıca dava açmaya lüzum görmedim. Parayı hesabıma yatırdılar.

Sigorta şirketinin belirlediği miktarı az bulursanız, miktar 10.390,00 TL'nin altındaysa tüketici hakem heyetine başvuru, miktar 10.390,00 TL'nin üzerindeyse önce zorunlu arabulucuya başvurup sonra da tüketici mahkemesinde davanızı açabilirsiniz.

Geri