Direksiyon

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Merhabalar,

Bayram dönüşü dikkatimi çekti araç hafif sağa çekme yapıyor. Lastikler yaklaşık 6 aylık cpc5 . Bugün de detaylı ön düzen ayarı yapıldı yine de sağa yönelme var araçta. Usta serviste cihaza bağlanıp direksiyonun ayarlarına baktır dedi.Elektronik olduğundan yazılımla merkezleme olduğundan falan bahsetti. Böyle birşey yaptıran başına gelen oldu mu ?

06 HONDA 2234

Aracınız
Civic FC5 2016
Araçta çekme yok fakat hafif bir direksiyon yamuklugi söz konusu en az 4 5 kere rot ile duzelttirmeye calistiysam da olmadı. Servis şart gibi görünüyor.

Yeni lastik taktıysanız direksiyon yamuk duruyorsa merkezleme ayarı yaptırmanız gerekir. Basit bir işlem. Alttan direksiyon zımbırtısını gevşetiyorlar. Siz de direksiyonu düzgün konuma getiriyorsunuz ve ardından sıkıp sabitliyorlar.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Yeni lastik taktıysanız direksiyon yamuk duruyorsa merkezleme ayarı yaptırmanız gerekir. Basit bir işlem. Alttan direksiyon zımbırtısını gevşetiyorlar. Siz de direksiyonu düzgün konuma getiriyorsunuz ve ardından sıkıp sabitliyorlar.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Bu öyle bişey değil, rot ayarlarını okadar hassas yaptık kı limit içi değil doğrudan birebir aynı sağ sol . Düz yolda direksiyon merkez konumda elimi bıraktığımda 3-4 derecelik bir dönme yapıyor ve araç sağa doğru hafiften yönelme başlıyor. Rot ayarını yapan usta bende de focus vardı neler yaptım düzeltemedim serviste cihaza bağlayıp 2 dakikada bilgisayardan ayarladılar dedi.Bizim araçların da direksiyonları elektronik destekli olduğundan acaba böyle bir durum mu var? O yüzden sormak istedim başına gelen yada böyle bir ayar yaptıran oldu mu diye

06 HONDA 2234

S

Silinen üye 20336

Guest
Merhabalar,

Bayram dönüşü dikkatimi çekti araç hafif sağa çekme yapıyor. Lastikler yaklaşık 6 aylık cpc5 . Bugün de detaylı ön düzen ayarı yapıldı yine de sağa yönelme var araçta. Usta serviste cihaza bağlanıp direksiyonun ayarlarına baktır dedi.Elektronik olduğundan yazılımla merkezleme olduğundan falan bahsetti. Böyle birşey yaptıran başına gelen oldu mu ?

06 HONDA 2234
Lastiklerin balanslarına bakıldı mı? Bakıldıysa ve ayarları normalse lastikler yeni olduğu için ön lastiklerden bir tanesinde muhtemelen de aracın çektiği taraftaki lastikte bir anormallik olabilir.
Balanslar tamam ve yine çekme varsa ön lastikleri gözle bir muayene edebilirsiniz. Örnek; taban bozulması v.b. olabilir.
Gözle muayeneden temiz çıkarsa da lastikleri ön arka değiştirip bir deneyin isterseniz.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Lastiklerin balanslarına bakıldı mı? Bakıldıysa ve ayarları normalse lastikler yeni olduğu için ön lastiklerden bir tanesinde muhtemelen de aracın çektiği taraftaki lastikte bir anormallik olabilir.
Balanslar tamam ve yine çekme varsa ön lastikleri gözle bir muayene edebilirsiniz. Örnek; taban bozulması v.b. olabilir.
Gözle muayeneden temiz çıkarsa da lastikleri ön arka değiştirip bir deneyin isterseniz.

Bu dediklerinizin tamamı yapıldı. Sağ sol ön arka değiştirdik yerlerini. Her defasında da araçta sağa çekme devam ediyor. Lastikten kaynaklı bişey olsa bu değişimler esnasında mutlaka bir değişim gözlemlenirdi. Geriye serviste bilgisayara bağlatıp eğer böyle bir ayar varsa ona baktırmak sanırım. Dönüşte Mutluhan Hondaya uğradım böyle bir ayar var mı diye ısrarla sormama rağmen aldığım tek cevap randevu alın aracı getirin görelim oluyor. Varsa evet böyle bir ayar var demiyor adamlar.Her defasında gittiğime de bin pişman ediyorlar sağolsunlar sonra da gidip izmit haldız hondada baktırıyorum araca.Yine öyle olacak sanırım

06 HONDA 2234

Turbey

0
Aracınız
Aracim fb7 benim aracda da hafif direksiynda egrilik var hafif cekme var .Rot ayari da yaptirdim iki defa sag teker 0.5 raninda geride diyor ondan olabilir diyor ben de elletmedim oyle biniyorum

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Eski FD6mda da benzer bir durumla karşılaştım, uzun süre direksiyon kutusu olduğunu düşünüyordum ama sonradan rotcularin ayarlamalarina ragmen rot ayariyla duzeltemedikleri kamberde sorun çıkmıştı, sasicide ufak bir cektirme sonrası tamamen gitmişti. Hatta su anda kullandığım FB7den bile cok daha hassas sürüş elde etmiştim.
Sizde on-arka kamber-kaster degerleri kac çıkıyor?
Bu konuyu inceleyin isterseniz,

Turbey

0
Aracınız
Eski FD6mda da benzer bir durumla karşılaştım, uzun süre direksiyon kutusu olduğunu düşünüyordum ama sonradan rotcularin ayarlamalarina ragmen rot ayariyla duzeltemedikleri kamberde sorun çıkmıştı, sasicide ufak bir cektirme sonrası tamamen gitmişti. Hatta su anda kullandığım FB7den bile cok daha hassas sürüş elde etmiştim.
Sizde on-arka kamber-kaster degerleri kac çıkıyor?
Bu konuyu inceleyin isterseniz,
Banada aynisini dediler hafif bir cektirme yapilmasi lazim diye ben oyke biniyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Banada aynisini dediler hafif bir cektirme yapilmasi lazim diye ben oyke biniyorum.
Servise bu çektirme işini sorduğumda fabrikanin kesinlikle kabul etmediğini belirttiler ama kamber-kaster ayarını nasıl yapacağız dediğim zamanda yapamıyoruz maalesef diye cevapsız kalıyorlar. Ben FD6da hiç beklemedigim faydasını görmüştüm.

Geri