Civic FC5 Dizelci arkadaslar buraya

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Şu anki akaryakıt fiyatlarıyla yani benzin= 6,40 TL , motorin= 6,21 TL; 150 bin kilometrelik bir kullanımda 100 km'de ortalama 8 litre benzin yakacağını kabul ettiğimiz aracımıza 76800 TL'lik benzin alıyoruz, ortalama 6 litre/100km yakacağını kabul edeceğimiz dizel motorlu aracımıza 55890 TL'lik motorin alıyoruz. Yani aradaki fark 20910 TL.

mkkadi

0
Peki yasaklamalar basliyor.Bize nasil yansir?

LG-H815 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Yasaklar konusunda 3 farklı ana konu var bence.

1) Yasaklar öncelikli olarak gelişmiş ülkelerde başlıyor. Onların da süresi var. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bu tür yasaklar için bence çok süre var daha. Gelişmiş ülkeler dizelden çevreye etkileri için çıkıyor. Yurtdisina iş ziyaretleri yapan birisi olarak Avrupa elektrikli araç konusunda gelişiyor. Bir noktada sadece dizel değil bence benzinli de bu ülkelerde çok azalacak. Ek olarak TR için şunu söyleyebilirim. Avrupa vergileri karbon salınımı gibi değerlerden alıyor. Sürekli bu konuda yeni şartlar getiriyor. Hep düzenleme var. Avrupa bu kadar katı iken bizde böyle bir durum yok.

2) Dizel araçlar yakıt ekonomisi ve ürettiği tork nedeniyle özellikle ağır araçlar için bir gereksinim. Kamyon, tir vs gibi araçlar için elektrik gelene kadar bu araçları benzine çevirmek pek mümkün gözükmüyor.

3) Dizel araçlar azalmasi durumunda dizele olan talep azalıp benzine olan talep artacaktır. Şu an dizel benzin farkının kapanma nedeni dizele olan yüksek talep nedeniyle fiyatların yeterince hızlı düşmemesi. Bir noktada düşecek diye düşünüyorum. Yani hala talep yüksek. Ama yasaklar nedeniyle talep düşerse fiyat da düşecektir. Bu da dizeli olanlar için avantaj.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ali Er

0
Arkadaşlar sehir ici icin trip b yi sifirladim.Kisa mesafe yaklasik 3 km git gel toplam 6 km dikkatli gaza basmama ragmen ort 8 lt ye cikti normal mi?Dur kalk da ne kadar yavas bassam da illa ki 20 lt lere cikiyor.Kis donemi en fazla 6.5 lt bekliyorum.Econ acik kullaniyorum.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Arkadaşlar sehir ici icin trip b yi sifirladim.Kisa mesafe yaklasik 3 km git gel toplam 6 km dikkatli gaza basmama ragmen ort 8 lt ye cikti normal mi?Dur kalk da ne kadar yavas bassam da illa ki 20 lt lere cikiyor.Kis donemi en fazla 6.5 lt bekliyorum.Econ acik kullaniyorum.

Kalkışta anlık tüketimin çok yüksek olması normaldir.

Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar bende Dizel Otomatik mevcut,
Araç 200 km Eco modunu hiç kullanmadım acaba eco modu işe yarıyor mu deneyen arkadaşlarım var mı, uzun yolda yada şehir içinde Eco mod işe yarar mı?

Lenovo K33a42 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ali Er

0
Arkadaşlar bende Dizel Otomatik mevcut,
Araç 200 km Eco modunu hiç kullanmadım acaba eco modu işe yarıyor mu deneyen arkadaşlarım var mı, uzun yolda yada şehir içinde Eco mod işe yarar mı?

Lenovo K33a42 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Yani ben pek ise yaradigini dusunmuyorum.Misal klimayi aciyorum sogutma gucu azaliyor.Kalkislarda bazen stop ettirecek gibi oluyor.O yuzden pek kullanmiyorum.

Ugr60

0
Arkadaşlar fc5 lerde yanlızca dizellerde olan benzinli modellerde olmayan yaya koruma sistemiyle ilgili bilgisi olan var mı? Kaput kaldırma diye bi sistem var ön tampon 30 km den sonra darbe algılarsa bu sistemi aktif edip araçta önemli bi hasar olmasa dahi yani bir kediye yada köpeğe de çarpsanız aracı. Kaputu iki tane kol vasıtasıyla havaya kalkıyor ve geri kapanmıyor. Bu durumun maliyeti 18.000tl . böyle bir sorunla karşılaşan arakadaşlar oldu mu olduysa tam olarak ne yaptılar ?

LG-H850 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri