Civic FC5 Dizelci arkadaslar buraya

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sizin yorumlarınızın alt yapısı nedir hocam açar mısınız?

Sigara içen herkes ölüyor mu mesela? Ya da benzinli araçlar çevreye hiç zarar vermiyor mu?

Öncelikle benim mesajıma cevap verme yaklaşımınız doğru değil, sigaranın zararının burda tartışılması yanlış, sigara insan sağlığına ciddi derecede zararlıdır, kanserojendir, koaha ve diğer birçok hastalığa neden olur, bu açık ve nettir.

Dizel araçları turboları sayesinde sevebilirsiniz ama kanserojen olduğu gerçeği bilimsel bir kabul. Benzinli ve LPGli araçlarında CO2 artışı nedeniyle doğaya sera oluşumunda ciddi etkisi var ancak dizellerin bu sera yanında direkt insan sağlığını da etkileyen kanserojen partikül miktarı çok çok daha yüksek seviyede.
https://www.bbc.com/turkce/ozeldosyalar/2012/06/120613_who_exhaust
https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/diesel-exhaust-and-cancer.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5352477/

Bu bilimsel veriler ışığında eğer elinizde dizelin kanserojen olmadığına dair veriniz varsa buyrun sergileyin. Ülkemizde buna dair ne devletsel ne toplumsal farkındalıkta yok gibi, keşke olsa. Benim iddiam bu, ötesinde bir iddiam yok.

Son olarak ben civictr forum ailesi sayesinden civic araçları hakkında bilgi birikimimi arttırdım, farkındalığım gelişti ve kendimce de gelişim amacıyla katkıda bulunmaya çalışıyorum, tek amacım budur, herhangi bir fikri savunma yada kimseye cevap yetiştirme derdim yok, olamaz. Bu konuya da başka bir cevap yazmayacağım.

Aracınız
E tabi herkeste olacak diye bişey yok ona bakarsan ben orijinal aküsünü 11 sene kullandım civicin. Bi üst kasada 3 ayda bi akü değiştirenler vardı bi ara garantiden. Genel konuşuyorum.

Çok anlamlı bir haber.
ama burada bahsedilen araçlar gördüğüm kadarıyla euro5 ve daha altı araçlar. şuan almanya'da bazı eyaletlerde dizel yasak ama euro 5 ve daha altı normlara sahip araçlar için. euro 6 norma sahip (dpf) araçlara herhangi bir kısıtlama yok. (bizim araçlar euro6).. dpf önemli, diğer dizellerden ayıran olay bu. onu tıkadığın anda 15.000tl çıktı bil cebinden.

6055P cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Öncelikle benim mesajıma cevap verme yaklaşımınız doğru değil, sigaranın zararının burda tartışılması yanlış, sigara insan sağlığına ciddi derecede zararlıdır, kanserojendir, koaha ve diğer birçok hastalığa neden olur, bu açık ve nettir.

Dizel araçları turboları sayesinde sevebilirsiniz ama kanserojen olduğu gerçeği bilimsel bir kabul. Benzinli ve LPGli araçlarında CO2 artışı nedeniyle doğaya sera oluşumunda ciddi etkisi var ancak dizellerin bu sera yanında direkt insan sağlığını da etkileyen kanserojen partikül miktarı çok çok daha yüksek seviyede.
https://www.bbc.com/turkce/ozeldosyalar/2012/06/120613_who_exhaust
https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/diesel-exhaust-and-cancer.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5352477/

Bu bilimsel veriler ışığında eğer elinizde dizelin kanserojen olmadığına dair veriniz varsa buyrun sergileyin. Ülkemizde buna dair ne devletsel ne toplumsal farkındalıkta yok gibi, keşke olsa. Benim iddiam bu, ötesinde bir iddiam yok.

Son olarak ben civictr forum ailesi sayesinden civic araçları hakkında bilgi birikimimi arttırdım, farkındalığım gelişti ve kendimce de gelişim amacıyla katkıda bulunmaya çalışıyorum, tek amacım budur, herhangi bir fikri savunma yada kimseye cevap yetiştirme derdim yok, olamaz. Bu konuya da başka bir cevap yazmayacağım.
Ben dizel araçlar çevreye zarar vermiyor demedim. Geriye dönüp okursanız görürsünüz hocam. Dediğim benzinli araçlarda çevreye zarar veriyor. Dizel lerin abartılmasının arkasında yatan nedenleri söyledim. Biraz araştırırsanız dediklerimin doğru olup olmadığını anlarsınız. Videoyu izlerseniz biraz fikriniz değişir belki... Zaten göreceğiz dizeller kaç yıla yasaklanacakmış

SM-G950F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Bu parçalar daha yüksek devir güç veya yük altında çalışıyor olabilir. Ama ne turbo ne DPF ne de diğerleri yeni bir olay değil. Yaklaşık 200 bin km katettigim tdi aracımız bu saydığınız maddelerde hiç sıkıntı çıkarmadı. Özellikle bu turbo konusunda size katılmıyorum. Dediğiniz gibi olsaydı piyasada turbosu değişmesi gereken milyon araç olurdu. Bu kadar büyük çapta bir şey duymadım ben.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
hocam dizel kullanıcısı olarak soruyorum. kullandığınız araçta dpf varmıy dı? varsa nasıl korudunuz 200.000km, varsa bir formülü paylaşırsan sevinirim. aslında euro6 dizelcileri korkutan dizelin yasaklanmasından ziyade bu DPF

Ugr60

0
hocam dizel kullanıcısı olarak soruyorum. kullandığınız araçta dpf varmıy dı? varsa nasıl korudunuz 200.000km, varsa bir formülü paylaşırsan sevinirim. aslında euro6 dizelcileri korkutan dizelin yasaklanmasından ziyade bu DPF

Dpf li motorlarda yağ kalitesi ilk önemli nokta ardından yakıt kalitesi ve devirli kullanım olay bu

LG-H850 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ali Er

0
Madem zararli devlet satisini yasaklasin o zaman.Benzin fiyatlari ucuzlasin.Her marka, orijinal lpg li arac cikarsin.Hibrit araclar mtv sorunu olmaksizin emisyona gore alinabilsin.

LG-H815 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ali Er

0
Vatandas 0 arac alıyor merdivenaltı lpg taktiriyor, cayır cayır yaniyor. Allah akıl fikir versin. Ustanın niyetine kalmiş birşey artik. Birşey olmaz abi mantiği burada da işliyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Ali Er

0
Sonuc itibariyla kafama yatan arac performansli ve az yakan mtv si emisyona gore hesapli 1.6 1.8 turbo benzinli hibrit araclar.Turbo da zarari yok 100000 de 2000 tl masraf cikarsin.

Geri