Eco Premium Cruise Kontrol

Ad Soyad
Onur Kaynar
Aracınız
Civic FE1 2021
Merhabalar

Öncekim aracım Golf 7 idi onda cruise açtığımda sadece hızlanma özelliği vardı.FE1 de kitapçıkta hızlanabilir ve yavaşlayabilir ibaresini gördüm. Hafif eğimli bir yolda örneğin 85km sabitlerseniz ve araç bu küçük eğimden dolayı 87km falan olursa aracı yavaşlatıyor, bunu yaparken fren yapmıyor, devir saatini kontrol ettiğimde devirde yükselmiyor ama bir şeyin aracı frenlediğini hissediyorsunuz. Bunu deneyimleyen var mı aramızda.Eğim çok fazla ise bu durum gerçekleşmiyor hafif eğimde gözlemledim bu durumu.

Merhabalar

Öncekim aracım Golf 7 idi onda cruise açtığımda sadece hızlanma özelliği vardı.FE1 de kitapçıkta hızlanabilir ve yavaşlayabilir ibaresini gördüm. Hafif eğimli bir yolda örneğin 85km sabitlerseniz ve araç bu küçük eğimden dolayı 87km falan olursa aracı yavaşlatıyor, bunu yaparken fren yapmıyor, devir saatini kontrol ettiğimde devirde yükselmiyor ama bir şeyin aracı frenlediğini hissediyorsunuz. Bunu deneyimleyen var mı aramızda.Eğim çok fazla ise bu durum gerçekleşmiyor hafif eğimde gözlemledim bu durumu.

Evet öyle zaten örneğim ben alanyada oturuyorum ve keyfe keder dağlara çıkıyorum temiz hava alıyorum ısparta konya tarafına sık sık gidiyorum dönerken yokuş aşağı hız sabitleyiciyi açtığımda kaç km hız a ayarladıysam onda sabit tutuyo aşağı eğimlerde motor freni yapıyor ve pedalla fren yapmaktan daha sağlıklı araç için

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Mustafa Ünal
Aracınız
Civic FE1 2021
Evet öyle zaten örneğim ben alanyada oturuyorum ve keyfe keder dağlara çıkıyorum temiz hava alıyorum ısparta konya tarafına sık sık gidiyorum dönerken yokuş aşağı hız sabitleyiciyi açtığımda kaç km hız a ayarladıysam onda sabit tutuyo aşağı eğimlerde motor freni yapıyor ve pedalla fren yapmaktan daha sağlıklı araç için

Aynen, ben de deneyimledim ve golf 7 kullanıcısı olarak çok şaşırdım ve sevindim. Helal olsun Hondaya. Golf 7 de yokuş aşağı ayak hep frende oluyor.

Aynen, ben de deneyimledim ve golf 7 kullanıcısı olarak çok şaşırdım ve sevindim. Helal olsun Hondaya. Golf 7 de yokuş aşağı ayak hep frende oluyor.

Ve hayalet ekrandaki araç simülasyonunda fren lambalarını yakıyo demek ki o esnada aracın fren lambaları yanıyo soruyu sonra arkadaş ufak eğimlerde oluyo dik yokuşlarda olmuyo dedi ama ben dik yokuşlardada denedim araç kendini sabitlenen hızda tutuyo hatta 1 yada 2 km altında tutuyo

Ad Soyad
Onur Kaynar
Aracınız
Civic FE1 2021
Ve hayalet ekrandaki araç simülasyonunda fren lambalarını yakıyo demek ki o esnada aracın fren lambaları yanıyo soruyu sonra arkadaş ufak eğimlerde oluyo dik yokuşlarda olmuyo dedi ama ben dik yokuşlardada denedim araç kendini sabitlenen hızda tutuyo hatta 1 yada 2 km altında tutuyo

Cevap için teşekkürler 1 saat sonra dik bir yokuştan inerken tekrar deneyeğim

Ad Soyad
Onur Kaynar
Aracınız
Civic FE1 2021

Tekrar merhaba deney başarısız oldu. Aracı 85km ye sabitledim yokuş aşağı uzun bir yolda aracı bu hızda tutamadı, en son 113km gördüm. Acaba sizin araçlarda honda sense olabilir mi? Bu modellerde adaptif cruise olduğu için kendisi fren ve gaz verebiliyor. Premium paket boş olduğu için bende çok düşük hızları tolere edebiliyor.

Aracınız
Civic FB7 2013
Otomatiklerde araç motor freni yapar. Manuellerde ise gaz kesemeyi bırakır ama vites küçülmediği için kendi ağrlığıyla hızlanmaya devam eder.
Zaten aracı yavaşlatacak ayak freni ve motor freni dışında bir donanım yok. (el frenini saymıyorum)
Otobüs değiliz ki rotarder ile yavaşlayalım. :) Bu arada rotader şaftı sıkıştırarak otobüsü yavaşlatır.
Cruise control, aracın ayarlanmış hızını geçtiğini görünce gaz vermiyor. Gaz vermeyince devir düşüyor devri düşen araç da bir alt vitesin devrine ve hızına ulaşınca vites düşürüyor. Yokuş aşağı yavaşlama mantığı bu şekilde.

Geri