Civic FC5 Egzoz

Aracınız
Civic FC5 2020
Maçın sonunu psikolojik oynamış eğer siz gidip karakola egzoz hakkında danışsanız ceza yazmaz, ilgili kuralı kanunu gösterir gerekirse sanayi veya bayiye kadar eşlik eder. Çevirmede hadi affettim diyemez sonrakinde cezai işlem uygulansa kendinin de başı ağrır, ama sizi psikolojik olarak rahatlatan bir cümle ile uğurlayarak kendini sorgulanmaktan, araştırılmaktan kurtarmış.

CIVIC 2017 FC5 RS

LEON 2009 MK2 1.4 TSI

Aynen öyle bu seferlik yazmıyorum demesinin sebebide ceza yazamayacağını anladıktan sonra geçiştirmeye çalışması

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Tekrar aynı şekilde durdururlarsa egzoz başlığının sadece görüntü olduğu,

Elinize çubuk vs alarak içeri girmediğini, arkasında herhangi boru hattı olmadığını

Son olarak ve en etkilisi
Altta orjinal susturucuyu gösterip 3 lü başlıktan herhangi gaz çıkışı dahi olmadığını gösterin :)

Seat Leon
Honda Civic
BMW 3 Serisi
VW Scirocco gibi araçlar genelde en çok çevrilen araçlardır :)

2016 - FB7 - Modulo
2018 - FC8 i-DTEC - Mugen
2020 - FC5 - Turbo & Mugen Melez :)

Aracınız
Civic FC5 2020
Tekrar aynı şekilde durdururlarsa egzoz başlığının sadece görüntü olduğu,

Elinize çubuk vs alarak içeri girmediğini, arkasında herhangi boru hattı olmadığını

Son olarak ve en etkilisi
Altta orjinal susturucuyu gösterip 3 lü başlıktan herhangi gaz çıkışı dahi olmadığını gösterin :)

Seat Leon
Honda Civic
BMW 3 Serisi
VW Scirocco gibi araçlar genelde en çok çevrilen araçlardır :)

2016 - FB7 - Modulo
2018 - FC8 i-DTEC - Mugen
2020 - FC5 - Turbo & Mugen Melez :)

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler hocam

Scirocco honda dan önce almak istediğim araçtı

35 ARS 909

Aracınız
Civic FC5 2017
Modifiyeli Arabaya binmekle , Stock arabaya binmek arasında Muamele olarak çok fark var.
2017 den beri Civic aracım bende. Aracım fabrikadan çıktığı gibi. Bir gün olsun polislerden kötü muamele ya da imalı laf vs görmedim. Ama arkadaşımın modifiyeli Civic'i her çevirmede Polisler atar yapıyorlar :D Polislerin gözünde modifiyeli araba kullananlar = potansiyel sıkıntılı tipler :D

Stock kullananlarda sorun yok :D

Hocam senin araç maşallah gösterişli olduğu için polisin dikkatini çekmiştir polis muhtemel type rida bilmez geçenlerde İzmir'de başka bir lüks arabayada ceza yazdılar haberlere çıktı stock egsoz sesinden dolayı sanırım Maserati di. Ben sizin arabayı gördüm İzmir'de trafikte dikkat çekiyor
Arkadaşlar geçen gün şehir içinde polis çevirdi ehliyete baktıktan sonra aracın arkasına geçti gaz vermemi söyledi hafif gaz verdim sonra gelip sana ceza yazmam gerekiyor dedi bende egzozda hiçbir işlem olmadığını söyledim ve egzozun bayide takıldığını söyledim polis de bana sen o bayiye dava aç diyip bu seferlik yazmıyorum diyerek geçiştirdi anlam veremedim böyle egzoz yasak mı Ekli dosyayı görüntüle 263995

Civic Turbo

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Polis görevlisi gaz ver dediğinde ses ölçme cihazının olup olmadığını sorun.

Neye göre gaz ver? Kulağın, egsozun kaç desibel ses çıkarttığını ölçebiliyor mu? Siz kafanıza göre mi ceza yazıyorsunuz?

Gerekirse video kayıt alın. Desibel ölçümünde yürürlükte kanunda belirtilenden yüksek çıkarsa kesebilir. çıkmazsa ceza kesmeye hakkı yok. (varex tarzı vanalı sistem yoksa tabiki)

Ceza yazarsa da video ile cimerden ve ya avukat yoluyla itiraz edersiniz.

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Polis görevlisi gaz ver dediğinde ses ölçme cihazının olup olmadığını sorun.

Neye göre gaz ver? Kulağın, egsozun kaç desibel ses çıkarttığını ölçebiliyor mu? Siz kafanıza göre mi ceza yazıyorsunuz?

Gerekirse video kayıt alın. Desibel ölçümünde yürürlükte kanunda belirtilenden yüksek çıkarsa kesebilir. çıkmazsa ceza kesmeye hakkı yok. (varex tarzı vanalı sistem yoksa tabiki)

Ceza yazarsa da video ile cimerden ve ya avukat yoluyla itiraz edersiniz.

Hocam bi yaptır egzozunu da polis ceza yazınca desibel ölç de bakalım vaz geçecek mi :)
Kanun maddesi 32/3

32/3 trafik cezası Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu gereğince 32/3 trafik cezası tatbik edilir.2918 sayılı kara yolları trafik kanunun “Araçlar üzerindeki değişiklikleri bildirme” başlıklı 32. Maddesine istinaden 32/3 maddesinden cezai işlem uygulanır.

Diyor. Yani geniş düşünmek lazım kanun desibelden bahsetmiş mi? Bir bakmak lazım. Ayrıca polis u ya da r felan yapmamış, istese mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişiklikten de yazar o cezayı, egzozun sesi çoksa bağlarda o arabayı

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Birçok supercar ve türevleri ülkemizdeki esnetilmeye açık olan kanunlar sebebiyle street legal değiller, yani yola ve trafiğe elverişli değiller, bunlar neler derseniz, Lamborghini Gallardo, Murcielago ve halefleri Ferrari nin nerdeyse tüm modelleri, Mclaren 650-720s vs. ve halefleri gibi modellerdir, bunların eksoz sesi fabrikadan çıktığı halde 90-120db in üzerindedir.

Modifiyeli araba problem oluyor diye Honda size ne güzel stock haliyle modifiyeli bir otomobil gibi olan Hatchback modeli yapmış, hem motoru 182hp üretiyor, hem turbo var hem otomatik şanzıman var, hem konfor hem ekonomi hem sportif odaklı, birde çok işlevsel olmayan yaya güvenliği ile az miktarda aerodinamik verimi bir araya taşıyan bir bodykite sahip, zaten bunların tamamı fabrika çıkışı olarak HB modeliyle birlikte veriliyor sonradan birşey yapmaya gerek yok hani eskiden diyorlardı ya ? Honda nın turbolu motoru binek ekonomik sınıf araçlarda niye yok? alın size artık var, bodykit ile uğraşmayacaksınız o da var arkada bir değil iki tane spoiler var biri tavanda diğeri bagaj üstünde, bunun üzerine bir daha tekrar tekrar modifiye yapılırsa, bir kaç parça daha ilaveler eklenerek birşeyler yapan kullanıcılar olursa elbet onlar da Türkiye de polisin de kanunların da kendilerine karşı durmasından rahatsız olmamalı şikayetçi de olmamalı herkes biliyor bu işlerin sonuçlarını, bir kere modifiye yapıyorsanız polisi kanunu eninde sonunda karşınıza alırsınız. İsterseniz kaputa ufacık bir sticker yapıştırın yada motoru K24 ile swap yapın pek fazla değişen birşey olmaz polise ve kanuna karşı. Mutlaka cezalar, arabayı bağlamalar gibi hadiseler olabilecektir. Modifiye ile uğraşan bu işe baş koyar, polisi kanunu fazla kafaya takmaz. Karşılaştığında da efendi gibi cezasını öder. Türkiye de modifiye zor iştir, bu böyle bilinir, bir tuning dükkanına gittiğinizde Warex ler duvarda asılı durur satışı serbesttir ama arabanıza montajlayıp kullanırsanız yasaktır, bu parçaların ithalatı da serbest ama kullanmak yasak. Aslında kullanmak yasak değil. Aşağıdaki paragraflarda onu ayrıca belirteceğim.

Benim önerim illa modifiye yapılacak ise eski harcanabilir modellere yönelip onları yenilemek ve güçlendirmek. EK kasa olur, 2004 model Jazz olur. EX ES gibi EG6 modeli olur, CRX olur, bunlarla daha az canınız yanar hem daha az dikkat çeker hemde en azından arabayı heba ettiğinizde modifiye bütçeniz az zarar görür.

Haftasonları böyle harcanabilir tip bir araba ile İstanbul Park seanslarına katılırsınız, ara sıra TOSFED drag düzenliyor onlara katılırsınız. Caddelerde rolling işi gibi şeyler hep problemdir kimse tasvip etmez. Dünya kadar uğraştığınız coil over lar bile şehir içi tümsek çukur göre göre mahvoluyor. Biraz profesyonele kaçıp ailenizi içine asla bindirmeyeceğiniz sadece tek sizin kullandığınız harcanabilir ikinci bir otomobili alıp kenara koyarsınız, onu haftasonu eğlencesi olarak piste vuracak olursanız daha randımanlı olur yaptığınız modifiyenin faydasını da keyfini de yaşarsınız. Polis sıkıntısı da yok. Trafiğe kapalı pistte bağıran eksoza kimse ceza yazmaz.

En azından motorsporları adına gelişme sağlanır, bu iş ne kadar tehlikeli ve ölümcül de olsa hırsınıza hakim olursanız problem olmaz faydası olur, ufkunuzu açar.

Çevrede görüyoruz turbolu motorda eksoz sesi almak için taa motordan son çıkışa kadar düz boru çekiyorlar yine ses çıkmıyor olmadı bu diyorlar:), çünki turbo bir motorun eksoz gürültüsünün yüzde 80 ini emer bu işin aslı budur, gerçek bir modifiyeci turbolu otomobilde eksozu ancak eksoz gaz sıcaklığını düşürmek ve turbonun ömrü ile performansını arttırmak için değiştirir. Ses için değil.

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
aynı tarz bir sorunu bende yaşadım. polisin yaklaşımı başka bir memur arkadasolsaydı ceza yazardı ben yazmıyorum dedi. üstüne basa basa olayın görsellikten ibaret ses olmadıgını söylesemde inandıramadım. sonuç olarak ceza yazmadılar ama yazmak istese cok rahat yazardı. türkiye şartlarında heleki söz konusu modifiye ise rüzgarlık taksan suçlusun hehangibir hakkın yok. o yuzden çok polemiğe girmemekte fayda var diye düşünüyorum.

20200131_162705.jpg

Geri