Eneos şanzıman yağı hakkındaki bu iddia doğru mu ?

Ener

0
Ben de ilk defa 15 bin km once kullandim eneos sanziman yagini. 3 litre 100 liraya alarak 3 litrelik bir degisim yaptim sukur bir sknti yasamadim. Yasayan birini de duymadum acikcasi. Yorumdaki gibi vuruntu problemi olanlar ya dolumu fazla yada az yapiyor yada tipayi tam takmayinca sanzimanin icine su kaciriyor diye dusunuyorum.
Ancak yorumdaki yagin yanma noktasina iliskin tespit ilgimi cekti dogru mu acaba ?

2008 FD6 Otomatik Lpg

3 litre

Moderatörün son düzenlenenleri:

pasha

0
Aracınız
Piyasada satılan eneos şanzıman yağları fabrikanın kullandığı yağlar kadar kaliteli değildir çünki fabrika yada servise daha kalitelisini yani içeriği farklı bir yağ veriyor ; piyasadan eneos yağ alıp kullanırsanız şikayetiniz artar bunu eski bir bayi çalışanından öğrendim. Servis harici şanzıman yağı kullanmayın.

Aracınız
Civic FB7 2015
Hocam gonul ister ki honda atf dw-1 kullanalim lakin suan eneos bile 60 lira olmus honda atf herhalde 120 civari filandir.
Bircok ozel servis de eneos atf kullaniyormus diye duydum. Yarin birkac ozel servise ugrayacagim onlara da soracagim bu iki yag farkini, ogrenebildigim olumlu ve olumsuz gorusleri burada paylasacagim.

2008 FD6 Otomatik Lpg
Hocam doğru söylüyorsunuz.Honda dw1 kullanalım ama adamlar dışarıya satış yok diyor, birde sipefikasyonlarını kimseyle paylaşıyorlar. İnsanları bu atf yi kullanmaya mecbur tutuyorlar. Hiç doğru değil. Ford'un Mercedes'in,BMW nin birçok alternatif ATF si var biz neden FB7 de Honda dw1 kullanalım?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam doğru söylüyorsunuz.Honda dw1 kullanalım ama adamlar dışarıya satış yok diyor, birde sipefikasyonlarını kimseyle paylaşıyorlar. İnsanları bu atf yi kullanmaya mecbur tutuyorlar. Hiç doğru değil. Ford'un Mercedes'in,BMW nin birçok alternatif ATF si var biz neden FB7 de Honda dw1 kullanalım?
Bizde servisten pahalı fiyatla almak istemiyoruz ancak teknik konularda bilgisi olan @İsmail Beşiroğlu hocam yağ içeriklerini inceleyince diğer ATFlerin çokta benzer olmadığını farklı mesajlarda anlatmıştı, keşke muadil ATFler birebir orjinal DW-1’in katkılarına sahip olsa ve bizde onu kullansak.
Bu nedenle ben dahil birçok arkadaş, nerdeyse 35-40bin değerindeki şanzımanı 2 yılda bir değişen yağdan dolayı riske atmak istemiyor. Tabi farklı yağlarda denenebilir, bu kullanıcının alacağı kendi riskidir.

Aracınız
Civic ES7 2002
Yağın orijinal olup olmadığını araştırın muhakkak. Ben şanzımanda Orijinal Honda yağ kullanıyorum, serviste 160 tl idi. Motor yağı olarak Eneos Hyper 5w-40 kullanıyorum.

Aracınız
Civic FD6 2009
Arabayı 133 binde aldım 9 ay önce, bakım kartında 128 binde şanzıman yağı değişmiş işaretliydi ama vites geçişlerim çok kötü olmasada ara sıra belli sorun oluyordu. En önemli sorunum 1500-2000 devir arası 1-2-3 viteste yavaş yavaş hızlanırken 27 - 35 km hızda bir silkeleme titreme oluyordu. Okuduğum yorumlar da herkes LPG'de her civicte bu sorun var diye yazmış ve vtec teklemesi diye adlandırmışlar. Bende şanzımanda şüphelendim ve kafamın rahat olması açısından 139 binde şanzıman yağını valvoline atf ile kendim değiştim. Şu anda vites geçişlerimde belirgin bir iyileşme ve yumuşama oldu ayrıca kafamı kurcalayan tekleme, silkeleme sorunumda ortadan kalktı. İçinden çıkan yağda pek 10 bin km lik bir yağa benzemiyordu. Şu anda tek kafama takılan 2 den 1 e düşünce bi hissetirme var ve 1 den 2 ye geçişte sanki bir tutma bırakma şeklinde geçiş var ama buda devirsiz kullandığımda oluyor. Sanırım buda bu ianzımanın yapısından kaynaklı .

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arabayı 133 binde aldım 9 ay önce, bakım kartında 128 binde şanzıman yağı değişmiş işaretliydi ama vites geçişlerim çok kötü olmasada ara sıra belli sorun oluyordu. En önemli sorunum 1500-2000 devir arası 1-2-3 viteste yavaş yavaş hızlanırken 27 - 35 km hızda bir silkeleme titreme oluyordu. Okuduğum yorumlar da herkes LPG'de her civicte bu sorun var diye yazmış ve vtec teklemesi diye adlandırmışlar. Bende şanzımanda şüphelendim ve kafamın rahat olması açısından 139 binde şanzıman yağını valvoline atf ile kendim değiştim. Şu anda vites geçişlerimde belirgin bir iyileşme ve yumuşama oldu ayrıca kafamı kurcalayan tekleme, silkeleme sorunumda ortadan kalktı. İçinden çıkan yağda pek 10 bin km lik bir yağa benzemiyordu. Şu anda tek kafama takılan 2 den 1 e düşünce bi hissetirme var ve 1 den 2 ye geçişte sanki bir tutma bırakma şeklinde geçiş var ama buda devirsiz kullandığımda oluyor. Sanırım buda bu ianzımanın yapısından kaynaklı .
Farklı marka yağ kullanımıyla uzun dönem geri bildirim verebilirseniz bizler içinde oldukça faydalı olur.
2den 1. vitese geçişte tork konvertörü tam fonksiyonda devreye girdiği için ek bir kompresyon gücü hissedersiniz bu normaldır.
Bende LPGdeyken 1den 2ye geçişte devirsiz vites attığında LPGde bir geçiş hissi hissediyorum, benzinde ise o da olmuyor.

Aracınız
Civic FD6 2009
Farklı marka yağ kullanımıyla uzun dönem geri bildirim verebilirseniz bizler içinde oldukça faydalı olur.
2den 1. vitese geçişte tork konvertörü tam fonksiyonda devreye girdiği için ek bir kompresyon gücü hissedersiniz bu normaldır.
Bende LPGdeyken 1den 2ye geçişte devirsiz vites attığında LPGde bir geçiş hissi hissediyorum, benzinde ise o da olmuyor.
Çok fazla km yapan biri değilim, 2 tur daha değişim yapacağım içerideki yağ kalitesini artırmak adına. Facebook gruplarda valvolineyi uzun zaman kullanan kullanıcılar var. Bizde onları referans alarak valvoline atf seçtik. Bizim şanzımanlar dw1 ve z1 onaylı yağ kullanıyor. Valvoline bu iki seçeneğide içeriyor, kullanan kişilerin demesine göre orijinal yağdan 3 gömlek daha iyi, tabi bunu uzun dönemde kullanıp anlayacağız. Şimdilik memnunum bir sıkıntım yok aracın eksiklerini tamamlamaya çalışıyorum.

Aracınız
Civic FD6 2008
Merhabalar oncelikle ben de fd6 otomatik kullaniciyim.
Bugun alisveris sitelerindeki eneosun sanziman yagi olan eco atf dw-1 adli urun hakkindaki yorumlari okurken asagida resmini paylastigim bir sikayet okudum. Ozetle fb7 kullanicisi bir arkadas sanziman yagini eneosun eco atfsi ile iki kez degistirmis vuruntu artmis, yanma noktasinin bizim aracalarin sanzimanina gore olmadigini yagin yandigini dusunmus yorumcu.
Bu yag hakkindaki kullanici yorumlari nelerdir ozellikle kullanip da bu tarz yada farkli sknti yasayan kullanici arakadas oldu mu acaba.
Sahsen ben 15k once degistirdim eneosla, bir sknti yasamadim henuz cok sukur. Tabi ki yorumcunun iddiasi da yabana atilacak cinsten degil.
Ek olarak ilk resimde yorumu paylasiyorum 2.resimde bahse konu sanziman yagini paylasiyorum.Ekli dosyayı görüntüle 249476Ekli dosyayı görüntüle 249477

2008 FD6 Otomatik Lpg
Kalite bir yağ ben bunu kullanıyorum iki gün önce kendim değiştirdim. Orijinal yağ kazık

Geri