FB7 2012 Aracımın ne yaptıysam geç çalışma ve tekleme problemi çözülmedi

Ad Soyad
Öner BAKIR
Aracınız
Civic FB7 2012
Herkes merhaba arkadaşlar ekim 2021 ayında Honda Civic 2012 (FB7) 76.000 km de olan aracı aldım. Adlıktan 2 ay sonra geç çalışma problemi başladı. Bazen 1. marşta geç çalışıyor bazen 1. marşta direk çalışıyor 2. 3. ve 4. marşlarda geç çalışıyor. Soğukta daha fazla yapıyor gibi ama sıcakkende yapıyor.
1. İlk ustaya götürdük arabaya bakım yapıldı mı diye sordu bende hayır dedim ve sibop ayarı ve boğaz kelebeğinden yapar dedi bende ne gerekiyorsa yapalım dedim hatta bakımlarını da yaptırdım komple aracın. Neyse aldık arabayı ertesi gün tekrar aynı. Neyse görevim dolayısı ile memleketten ayrıldım öyle kullandım.
2. Memlekete tekrar gidince bu sefer servise götürdüm dedi lpg yi kapat böyle kullan dedi kullandım sonuç yine aynı. Tekrar gittim servise dedim aynı aracın burada kalması lazım dedi tamam dedim ertesi gün aradılar dediler ki benzin pompasından yapabileceğini bunun maliyetinin işçilik dahil 16.000 TL olduğunu arızanın adım adım tamirat yapılara çözüleceğini söylediler benden kalsın dedim ve gittim arabayı almaya anlatıyor birde bu elektrik kablosu ile ilgili sorun var dediler biz o arızayı giderdik dediler tamam elinize sağlık dedim arabayı çalıştırdım araç yakıt arıza lambasını yakıyor dedim ben size verdiğimde aracın herhangi bir arıza lambası yanmıyor oda bana yarayı kaşırsınızda kanar ya buda arızalıydı zaten bizde açıp açıp bakınca ondan olmuştur dedi tamam eyvallah dedim çıktım. 15 20 km gittikten sonra araba gaz yememeye ve teklemeye başladı ve motor arıza lambasını yaktı ve kenara çektim rölantide araç motor arıza lambası sönüyor gaz verince araç tekliyor ve motor arıza lambası yanıyor neyse servisi aradım bayan çıktı anlattım araç cihaza bağlandı vs ondan olabilir dedi bekleyin ustamıza vereyim dedi tamam dedim usta dedi ki kontağı kapat tekrar çalıştır dedi kontağı kapattım marşa bastım araç hiçbir tepki vermedi neyse bekleyin biz geliyoruz dediler o ara kapattım kontağı 5 dk sonra tekrar denedim araç çalıştı ve teklemede yapmıyor neyse istop ettim ve gelmelerini bekledim baktılar cihaz bağladılar sadece yakıt arıza gösteriyor birşey yok dediler. Neyse geldim memleketteki evime bu arada gitmeme bir kaç gün kaldı görev yaptığım yere arabada bir gariplik var ama anlamadım önce git gel yapıyor gibi tekleme ama kısa süreli ve 1000 2000 devir arasında bazı noktalarda yapıyor dedim ilk defa lpg yi başka yerden aldım ondan yapıyor neyse gidecek gün geldi yola çıktım 2 saatlik yol sonrası araç yine aynı gaz yemiyor ve arıza lambasını yakıyor çektim kenara kontağı kapadım açtım araç normale bindi tekrar gittim 3 saat sonra tanıdığım bir sanayide ustaya gittim bu arada oraya 2015 model honda civicten benzin pompasını da sipariş verdirttim anlattım adama yolda olanları bujiden yapar dedi tamam değiştirelim değiştirdik benzin pompasını da değiştirdik arıza lambası söndü aracı 30 km denedim tekleme vs yok geç çalışmada yok diyemiyorum her zaman yapmıyor. Neyse yola çıktık 30 km sonra yine yaptı kontak aç kapa devam ettim 60 km sonra aynısını yaptı 15 km sonra bütün ışıkları yaktı araç bu sefer servise çektirdim aracı dedim böyle böyle serviste gösterdim şuradaki kaplo ile oynadıktan sonra oldu yo ondan olamaz felan dedi neyden dedim enjektörlerden dedi kullanma tüpte dedi benzinde yapmaz dedi ben değiştirtirim dedim neyse arızayı sildi benzinde kullan sakın tüpü açma dedi 20 25 km beraber test ettik kendi kullandı birşey yok neyse çıktık yola gidiyorum 40 dk sonra araç aynı şekilde arıza lambalarını yaktı servis deid kapattık bir numara vereyim oraya göster dedi gittim ustaya söyledim servis bu kablolaral oynadı baktı map sensörü denen zıkkımı söktü temizledi ordan bobine çekilen kabloyu çekmesiyle geldi zaten onu söktü eski haline getirdi sorun çözüldü ama kalıcı olarak bu sefer sadece 1000 ve 2000 devir arasında araba tekleme git gel yapıyor geç çalışmada halen devam ediyor enjektörleri değiştirttim regülatör diyaframını değiştirtim lpg filtresini değiştirttim yok nafile aynı devam ne yapacağımı şaştım arabadan tiksindim. Yazmak istedim buraya belki bilen biri çıkar. Teşekkürler.

Ad Soyad
Öner BAKIR
Aracınız
Civic FB7 2012
Bir de LPG diyaframı değişimi uyum sağlama konusunda usta net konuşmamıştı. Değiştiririz tekrar sorun yapabilir demişti . Bende beyni sıfır olarak taktırmıştım. Sorun çözülmüştü . Honda yetkili servis de hiç bir şeyi yok diye arıza tespiti yapmıştı.
Acaba değiştirtsem çözülür mü bıktım masraf etmekten araca

21081111RG cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Büyük bir lpg dükkanına gitseniz arıza tespiti için sağlam bir beyin ile deneyebilirler. En azından gereksiz yenileme yapmamış olursunuz.

Ad Soyad
UA
Aracınız
Civic FE1 2021
Aracın sorununun lpg den kaynaklı olup olmadığını anlamak için lpg deposunu tamamen bitirin ve lpg nin sigortasını çekin, sonrasında sorun devam ediyorsa eğer,geç çalışma sorununun birçok sebebi var ama aklımdakileri belirteyim;
* triger dişli atlarsa krank devir sensörü doğru okuyamadığı için yapabilir,
*krank devir sensörü arızalı ise yapabilir.(üzerine su dökerek deneyebilirsiniz ıslakken mars alıyorsa sensör arızalıdır).Fakat Acıkta kablo varsa su dökmeyin zarar görmesin aracınız.
*Buji,buji kablosu,bobin seti orjinal mi değilmi,takım olarak değişmesi lazım özellikle bobinler.
* lpg tesisatı çekilirken aracın kendi tesisatına zarar verilebiliyor, araçtan elektrik alınan ana tesisat kablolarını kontrol ettirin ,sıyrık veya kopmak üzere olan kablo olabilir.
*benzin pompasıda yapar ama siz baktırmıssınız, benzin enjeksiyon sistemide yapabilir, wurth gibi ürünler koyup biraz benzinde deneyebilirsiniz.
Umarım bi fayadası olurda çözersiniz zamanında bende böyle şeylerle çok uğraştım kolay değil

Ad Soyad
Öner BAKIR
Aracınız
Civic FB7 2012
Büyük bir lpg dükkanına gitseniz arıza tespiti için sağlam bir beyin ile deneyebilirler. En azından gereksiz yenileme yapmamış olursunuz.
Teşekkürler.Evet mantıklı diyaframı değiştiren usta ile görüştüm çok değiştirdim hiç sıkıntı çıkmadı dedi ama yine de deneyebilirim.
Aracın sorununun lpg den kaynaklı olup olmadığını anlamak için lpg deposunu tamamen bitirin ve lpg nin sigortasını çekin, sonrasında sorun devam ediyorsa eğer,geç çalışma sorununun birçok sebebi var ama aklımdakileri belirteyim;
*krank devir sensörü arızalı ise yapabilir.(üzerine su dökerek deneyebilirsiniz ıslakken mars alıyorsa sensör arızalıdır).Fakat Acıkta kablo varsa su dökmeyin zarar görmesin aracınız.
*Buji,buji kablosu,bobin seti orjinal mi değilmi,takım olarak değişmesi lazım özellikle bobinler.
* lpg tesisatı çekilirken aracın kendi tesisatına zarar verilebiliyor, araçtan elektrik alınan ana tesisat kablolarını kontrol ettirin ,sıyrık veya kopmak üzere olan kablo olabilir.
*benzin pompasıda yapar ama siz baktırmıssınız, benzin enjeksiyon sistemide yapabilir, wurth gibi ürünler koyup biraz benzinde deneyebilirsiniz.
Umarım bi fayadası olurda çözersiniz zamanında bende böyle şeylerle çok uğraştım kolay değil
Öncelikle teşekkürler artık sanayiye gitmekten bıktım 1 yıldır doğanı şahini küçümsemek olmasın ama sanayi farkı kalmadı. İlk honda aracım lakin pişman oldum.
Bir defa daha götüreceğim bu dediklerinize de baktırırım ve diğer baktıracaklarımda var oldu oldu olmadı satacağım.

Aracınız
Civic FB7 2014
Çok geçmiş olsun, aracımı 3 sene önce aldığımda sabahları geç çalışıyordu. LPG regülatörünü yetkili serviste değiştirince sorun çözüldü. Diyafram kaçırma yaptığı için aracı park ettikten sonra motora LPG salınımı yapıyor ve ilk çalışmada benzinle çalıştığı için hem motora sızan lpg hemde benzinden dolayı araç çalışmıyor. Bu diyaframların ortalama ömrünün 100.000 km olduğu söylenir fakat alınan LPG'nin kalitesi gerçekten burada önem arz ediyor.

Ad Soyad
Öner BAKIR
Aracınız
Civic FB7 2012
Çok geçmiş olsun, aracımı 3 sene önce aldığımda sabahları geç çalışıyordu. LPG regülatörünü yetkili serviste değiştirince sorun çözüldü. Diyafram kaçırma yaptığı için aracı park ettikten sonra motora LPG salınımı yapıyor ve ilk çalışmada benzinle çalıştığı için hem motora sızan lpg hemde benzinden dolayı araç çalışmıyor. Bu diyaframların ortalama ömrünün 100.000 km olduğu söylenir fakat alınan LPG'nin kalitesi gerçekten burada önem arz ediyor.
Teşekkürler.Komple regülatörü değiştirmedim de diyafram değiştirttim onun sorunu çözüldü dedi usta bugün yine baktırdım kaçırmıyor dedi.

Ad Soyad
Öner BAKIR
Aracınız
Civic FB7 2012
Aracı cihazla baktım kendim böyle bir hata var ve silinmiyor Screenshot_2022-09-14-12-18-51-062_com.miui.videoplayer.jpg

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Aracı cihazla baktım kendim böyle bir hata var ve silinmiyor Ekli dosyayı görüntüle 269565

C1555 OBD-II Diyagnostik Kasa (C) Hata Kodu Açıklama

C1555 motor arıza kodu, Krank Mili Konum Sensörü B Devresi Arızası ile ilgilidir.

C1555 Kodunun Nedeni

C1555 OBD-II Motor Arıza Kodunun sebebi Yakıt Kompozisyon Sensör Devresi Arızasıdır.

Yakıt karışımı, ateşleme veya krank sensör üçlüsü üstünde durulmalı.

Ad Soyad
Öner BAKIR
Aracınız
Civic FB7 2012
C1555 OBD-II Diyagnostik Kasa (C) Hata Kodu Açıklama

C1555 motor arıza kodu, Krank Mili Konum Sensörü B Devresi Arızası ile ilgilidir.

C1555 Kodunun Nedeni

C1555 OBD-II Motor Arıza Kodunun sebebi Yakıt Kompozisyon Sensör Devresi Arızasıdır.

Yakıt karışımı, ateşleme veya krank sensör üçlüsü üstünde durulmalı.
Peki bu tekleme, sirkeleme ve geç çalışma sorunu ile alakası varmıdır.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Peki bu tekleme, sirkeleme ve geç çalışma sorunu ile alakası varmıdır.

Tekleme ve silkeleme daha çok ateşlemeden şüphelenir. Buji bobin. Ek olarak enjektörler.

Geç çalışma krank sensöründen de yapar. Veya benzin pompasıda sıkıntılı isede olabilir.

Geri