Fb7 2012 model otomatik aracımin orjinal şanzuman yagi

Fb7 2012 model otomatik aracımin şanzuman yağı değişimi yapacağım. Kendi servisinin dışında orjinal şanzuman yağı satışı yok diye biliyordum ama bakım yaptırdığım yer bende orjinal şanzuman yağı var dedi 400 tl dedi . Sizce doğru mu

SM-N920C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Fb7 2012 model otomatik aracımin şanzuman yağı değişimi yapacağım. Kendi servisinin dışında orjinal şanzuman yağı satışı yok diye biliyordum ama bakım yaptırdığım yer bende orjinal şanzuman yağı var dedi 400 tl dedi . Sizce doğru mu

Yetkili serviste suan kampanya var 500 kusur TL ye değiştiriyorlar. Yetkilide yaptırın.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Benim öğrenmek istediğim şanzuman yağınin yetkili servis dışında orjinalinin satışı var mi ?

Kesin orjinaldir garantisini bulmak zor, n11'de satan bir satıcı mevcut ancak geçen yıl 279dan sattığı ürünü artık nerdeyse servisle aynı seviyede satıyor.

Kesin orjinaldir garantisini bulmak zor, n11'de satan bir satıcı mevcut ancak geçen yıl 279dan sattığı ürünü artık nerdeyse servisle aynı seviyede satıyor.
Teşekkür ederim

Ben daha yeni değiştim şanzıman yağını serviste yaptırdım 553 TL ama normal bakımı dışarda yaptırdım o yağcıda servisten almış olduğu şanzıman yağı var ama serviste daha ucuz. Kesinlikle şanzıman yağı servise yaptırın

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2015
terakkiyi aradım 2015 fb7 şansıman yağı değişimi 600 tl dediler. yağ alırsak 500 tl satıyor. dışarda 400 tl yağ orjinal honda 3 lt. 100 tl işçilik istedi usta. 600 tl ye serviste yaptırmak daha mantıklı yaptıracağım.
normal periyodik bakımı dışarda 50 tl ye yaptırıyorum
eneos 0-20 yağ götürüyorum 175 tl aldım şubat 2020 üretim yeni ambalaj
silecek sepetinden bosch filtre alıyorum 90 tlyağlı tip
yağ filtresi 100 tl orjinal servisten alıyorum
50 tl de polen filtresi.

terakkiyi aradım 2015 fb7 şansıman yağı değişimi 600 tl dediler. yağ alırsak 500 tl satıyor. dışarda 400 tl yağ orjinal honda 3 lt. 100 tl işçilik istedi usta. 600 tl ye serviste yaptırmak daha mantıklı yaptıracağım.
normal periyodik bakımı dışarda 50 tl ye yaptırıyorum
eneos 0-20 yağ götürüyorum 175 tl aldım şubat 2020 üretim yeni ambalaj
silecek sepetinden bosch filtre alıyorum 90 tlyağlı tip
yağ filtresi 100 tl orjinal servisten alıyorum
50 tl de polen filtresi.

2012 model FB7 42,000km’de otomatik benzinli aracımın garantisi bittikten sonra ben de Periyodik bakımlarını aynen belirttiğiniz marka parçaları alarak dışarıda yaptırıyorum.
Ancak şanzıman yağını son olarak 4 yıl önce 2016’da yetkilii serviste değiştirmiştim (mecburen garanti kapsamında kalması için).
Son 4 yılda 20,000km yaptım ve yağı çubuktan çekerek temiz bir bez yardımı ile görsel olarak kontrol ettiğimde neredeyse orjinali gibi pembe rengini koruduğunu görebiliyorum.
Kitapçıkta ilk değişimden sonra her 40bin ya da 2 yılda bir değişir diyor ama ben 2 yıl içerisinde ancak 10bin km yol yapıyorum. Şu ana kadar gerçekten bir problem yaşamadım ve vites geçişlerinde de hiç bir sıkıntı yok. Bu kadar az km yol yaparken her 2 senede şanzıman yağını değiştirmek bana çok mantıklı gelmiyor açıkçası, ve kendi kendime şu soruları soruyorum : Çok kullanılan bir araç ile az kullanılan bir araçta değişim periyodu nasıl aynı olabilir ? Veya başka bir deyişle, kullanılmamış bir yağın raf ömrü kutusunun içinde 5 yıl, şanzımanın içerisinde 2 yıl olabilir mi ? Bunu kim hangi test sonuçlarına dayandırıyor ? Esasında bu soruların cevaplarını internet ortamında ve forumlarda araştırdım ama otomobilin kitapçığına atıfta bulunarak verilen klasik cevaplar beni tatmin etmiyor malesef. Bu durum sadece şanzıman yağı değil, diğer parçalar için de geçerli tabi. Sırf içim rahat etsin diye de gerçekten kullanım ömrünü tamamlamadan sadece yıl doldu diye parça veya yağ değiştirmek hem ekonomi hem de çevre kirliliği açısından bana gereksiz bir israf gibi geliyor. Servis personeline zaten güvenemiyorum nedense. Ellerinden gelse Türkiye yollarını bahane edip değişim periyotlarını daha da kısa tutarlar. Sonuçta bayiler servisten kazandığını otomobil satışlarından kazanmıyor. Özellikle de Honda bu konuda lider olabilir düşüncesindeyim.
Pandemi ortamında da aracı çok çok az kullanıyorum. Dolayısıyla ne yapmam gerektiğini bilemiyorum ve doğru olanın ne olduğu konusunda çok kararsızım. Zira sonuçta “kendim ettim kendim buldum” dedirtecek büyük bir sürpriz ile de karşılaşmak istemem tabiki . Ancak netice itibari ile şanzıman yağını bende er ya da geç ücreti ne olursa olsun kesinlikle yetkili serviste orjinal yağı ile değiştireceğim. Bu konuda tecrübeli bir çok kişinin ifadelerinin hepsi bu yönde çünkü. Paylaşımları okumaya devam.. Teşekkürler.

iPad cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri