Civic FB7 Fb7 Civic Birkaç Ses Sorunu

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Sabahları soğuk havalarda tümseklerden geçerken gıcırtı sesi geliyor hava ısınınca araba ısınınca bu gıcırtı geciyor.
Torpido gözünden ses geliyor kilit mekanizması sanırım yada menteşelerinden.
Sürücü kapısını açarken hafifte olsa kırt kırt diye ses geliyor.

Aynı sorunlarla karşılaşan çözüm bulanlar yardımcı olursa sevinirim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
1.sorundaki gıcırtı sesi için aracı ve alt takımı inceleyip dinlemek gerekli.
2. si içinde torpido kilidinin oturduğu demir parçanın üzerini az bir miktar tüylü bant ile kaplarsanız hem sesten kurtulursunuz hemde torpidonun kapanışı ve oturuşu tok bir hal alacaktır diye düşünüyorum (isterseniz yarın araçtan fotoda atabilirim), ayrıca ben araca yalıtım yaparken ses kesme malzemesinin fazla kalan ince bir parçasını da torpido kapağının oturduğu alana daha sıkı otursun diye yapıştırmıştım. Bu 2 işlemi yaptıktan sonra torpidodan ses duyduğumu hatırlamıyorum.
3. Kapı gergisinin içindeki üzerine yükün bindiği malzemenin aşınmasından dolayı oluyor, benim gibi ucuza bulursanız yeni bir gergi alıp değiştirebilirsiniz,
veya gergiyi kendiniz veya bir ustaya söktürerek içindeki parçayı değiştirerek tamir edebilirsiniz.

https://urun.n11.com/servis/honda-civic-fb7-kapi-gergi-limitor-tamir-kiti-2011-2016-P399311803

Ekli dosyalar

• 1610125840819.png
    1610125840819.png
    265.1 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:

maselz

0
Aracınız
Sabahları soğuk havalarda tümseklerden geçerken gıcırtı sesi geliyor hava ısınınca araba ısınınca bu gıcırtı geciyor.

Hocam o sesin kaynağı deforme olmuş salıncak burçlarının soğuktan dolayı sertleşmesi. Sıcakta yumuşuyor ve ses kesiliyor.

SM-N975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Peki bu burçlar ayrı değişiyor mu ? Komple salıncak mı değişiyor mu ?
Civiclerde sadece burç değişir, salıncak kaza olmadıkça komple değişmez (çok dayanıklı ve diğer marka araçlara göre ağırdır), hatta ciddi boşluk yoksa ve ses yapmıyorsa rot başları ve rotillerinde sadece içi temizlenip yeniden gresle doldurulup körükleri değiştirilir, darbe ve çok sert kullanım yoksa FB7nin alt takımı en dayanıklı araçlardan biridir, ancak zamana bağlı olarak kauçuk esaslı parçalarda eskimeler kaçınılmazdır.
Tahmin edildiği gibi salıncak burcunda ciddi yırtık ve sorun varsa değiştirmek için salıncağın sökülüp preste eski burcun çıkarılıp yenisinin çakılması gerekiyor. Benim araçta şu anda rot-rotil körüklerinde hafifte çatlama var ama tam yırtılmamış ve boşluk oluşumu yok, bir sonraki bakımda yeni körük alıp gresleyip taktırmayı planlıyorum.
Bence aracınızı müsait zamanda bir lastikçi-alt takımcı da lifte kaldırarak al takımdaki bütün burçlar ve körüklerini gözle ve elle kontrol edin, gerekirse tekerleri söktürüp direksiyonu sağ-sol yaptırarak parçaların çalışmasına baktırın. Şüphelenilen parçaya kuvvet uygulayarak ses yapıp yapmadıklarını kontrol edin.

maselz

0
Aracınız
Peki bu burçlar ayrı değişiyor mu ? Komple salıncak mı değişiyor mu ?
Sadece burçlar değişir hocam. Yalnız ses sadece ondan kaynaklı olmayabilir. Amartisör takozlarından da gelebir. Ama büyük çoğunluğu salıncak burçlarından kaynaklanıyor.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Bakım zamanı yaklaştı bakım yaptırırken kontrol ettireyim arızalı parçayı tespit edip orjinalini temin etmeye çalışayım daha sonra. Sadece sabahları soğukta ses yapıyor ısınınca ses yok.

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Bahsettiğiniz gicirtinin birebir aynısını yaşıyorum. Sadece ön taraftan geliyor. İlk 3 4 dakika kadar gicirdiyor, hava çok soğuk olsa bile hareket eden parçalar isindiktan sonra gicirti yok oluyor. elim varıp soramadım birine :) teşekkürler.

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
iyi akşamlar arkadaşlar, bende torpido içinden polen filtresi tarafından bir ses geliyor. Yalnızca Klimayı açınca ve soğukken yapıyor ısınınca kesiliyor. Klima fanı dönerken yapıyor diye tahmin ediyorum. tiz bir ses fazla gürültülü değil. Sizce dediğim bölgede bu sesi yapacak başka parça var mı @m2hamid

maselz

0
Aracınız

Hocam o gıcırtının sebebi 1 viraj denge çubuğu plastikleri 2 salıncak burçları %80 sebep budur. Yorulan deforme olan lastikler kışın sertleşiyor ve ses yapıyor.

Geri