FB7 (otomatik) geri giderken Fren anında ses

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Cümleten s.a fb7 civic 2013 eco elegance (otomatik) aracımda geri giderken fren'e bastığımda arka balataların oradan ''TIK'' şeklinde bir ses geliyor. Sert veya yumuşak bassamda birşey fark etmiyor . Frene bastığım anda geliyor olsaydı ses balataların diski tutma sesi diye düşünecektim ama bazen farkediyorumki frene bastıktan yarım saniye sonra geliyor ses. Ayağımı frenden çekip tekrar bastığım zamanda aynı sesi duyuyorum. Fakat Vites D konumundayken bu sesi duymuyorum. Başına gelen varmı ? bu bir sorunmudur ? şimdiden tşk ederim.

Aracınız
Civic FD6 2010
Balataların oradan geldiğine emin misiniz ? Şu yüzden soruyorum, benim bagajda gevşek malzemelerim de böyle fren anında ses yapardı, diğer yönde yapmayabiliyor çünkü karşılığında sesi sönümleyen yumuşak birşey olabiliyor.
Başka bir soru, ses balatalardan ise hangi balatalar, sağ, sol, her ikisi ?

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Balataların oradan geldiğine emin misiniz ? Şu yüzden soruyorum, benim bagajda gevşek malzemelerim de böyle fren anında ses yapardı, diğer yönde yapmayabiliyor çünkü karşılığında sesi sönümleyen yumuşak birşey olabiliyor.
balataların oradan geldiğine eminim çünkü sadece fren anında duyuyorum bu sesi . %90 arka sağ balata

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
balataların diski tutma sesi olabilirmi diye düşünüyorum.Çünkü bu sesi sadece aracımı kapalı bir yere parkederken duyuyorum.

Ad Soyad
Efe EFE
Aracınız
Civic FC5 2020
Balatalarda veya diskte çatlama olabilir mi? Sesin frenlerden geldiğine eminseniz disklerinizi dikkatli bir şekilde kontrol edin. Alıştığı yönde ses yapmazken ters yonde tırnak takıyor gibi olabilir mi?
Diskler sağlamsa fren yüzeylerinde toz yada bir anormallik olabilir bir balata spreyi belki sorununuzu çözer diye düşünüyorum.

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Balatalarda veya diskte çatlama olabilir mi? Sesin frenlerden geldiğine eminseniz disklerinizi dikkatli bir şekilde kontrol edin. Alıştığı yönde ses yapmazken ters yonde tırnak takıyor gibi olabilir mi?
Diskler sağlamsa fren yüzeylerinde toz yada bir anormallik olabilir bir balata spreyi belki sorununuzu çözer diye düşünüyorum.
hocam bahsettiğim ses iki metalin birbirine deydiği anda çıkan ses. az önce servise gösterdim balatalarda oluşan boşluklardan yapabilir dediler. test ettiler ama ses duyulmuyor. sadece kapalı garajıma park ederken duyuyorum. çok sessiz olması lazım ortamın.

Aracınız
Civic FB7 2015
Kötü balatalar bahsettiğiniz tipte ses yapabiliyor. Ön balataları ilk değiştirmemde işi ustaya bıraktık, hitec diye bişey takıp geçmiş, takmadan sorsaydın dedim ama iş işten geçmişti, iyidir bu dedi. Neyse olsun dedim biraz kullandım, aracı park ederken özellikle hafif dönüşlerde ses yapıyordu, 15k km civarında kullandıktan sonra arkalarla birlikte trw alıp taktım. 20k km'dir bir sorun yok...

SM-A505F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Bahsi geçen sesi düz zeminde R giderken frenleme anında duymuyorum. Benim garajım biraz rampa yukarı olduğu için sanırım Hill holder sisteminin devreye girip çıkma sesini duyuyorum.

Aracınız
Bahsi geçen sesi düz zeminde R giderken frenleme anında duymuyorum. Benim garajım biraz rampa yukarı olduğu için sanırım Hill holder sisteminin devreye girip çıkma sesini duyuyorum.

Hocam aynı ses bende de oluyor. Arka tekerdeki balatalardan geliyordu. İki demiri birbirinden ayrılıyor gibi. Dediğiniz gibi özellikle yokuşlarda daha fazla ses çıkıyordu. Orjinal balatalar bittiğinde yerine mga diye balata takınca gelmeye başladı bende. Sizin de balatalardan olabilir. Cuma günü değiştirecektim balataları ama yetişmedi. Pazartesi inşallah değiştirip kurtulmak istiyorum o sesten.

Kün feyekün..

Gkn01

0
Ad Soyad
GknK01
Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam aynı ses bende de oluyor. Arka tekerdeki balatalardan geliyordu. İki demiri birbirinden ayrılıyor gibi. Dediğiniz gibi özellikle yokuşlarda daha fazla ses çıkıyordu. Orjinal balatalar bittiğinde yerine mga diye balata takınca gelmeye başladı bende. Sizin de balatalardan olabilir. Cuma günü değiştirecektim balataları ama yetişmedi. Pazartesi inşallah değiştirip kurtulmak istiyorum o sesten.

Kün feyekün..
aynen hocam arkadaki balatalardan geliyor. Vites D konumunda gelmiyor. ama R konumunda frenleme esnasında geliyor. Sizdede aynı şekildemi ?

Geri