Fc5 araç nasıl yıkanmalı ?

Aracınız
Civic FC5 2020
2020 Civic sahibiyiz kozmik mavi renk. Renk güzel fakat çok kir tutuyor. Ayrıca yıkadıktan sonra çok çabuk su lekesi bırakıyor. Yıkadıktan sonra bezle sildim bu seferde bez lekesi bıraktı. Siz aracınızı temiz bir şekilde nasıl yıkıyorsunuz. Nasıl yıkamalıyım leke bırakmadan ?

Aracınız
Honda CRV
Bez lekesi daha önce kirli yüzeyi sildiyseniz bezde çamur , toz vs kalmasından olur. Öncelikle arabayı kurulayacağınız bez güzel bir mikrofiber bez olsun. Kurulamaya başlamadan önce bezi yıkayıp sıkın nemli olsun. Daha sonrada kurulayın , bez suyu emdikçe sıkmayıda unutmayın tabi.

En başından nasıl yıkamaya başlarım dersenizde , ilk olarak hortumla yukarıdan aşağıya aracı yıkayın tamamen tozlar psilikler dökülsün. Daha sonrada 2 adet kova bulun. 1 tanesine sadece su , diğerine ise kullanacağınız şampuanı katıp su ekleyin. Kısaca köpüklü su kovası. ( Meguiars Wash wax sarı ) önerimdir şampuan olarak. Daha sonra mikrofiber eldiveni köpüklü kovaya bandırıp ıslatın ve aracın belli bir bölgesini temizleyin. Parça parça işinizi yapın. ( tavandan başlayın , tavan bittikten sonra bezi su dolu kovada temizledikten sonra tekrar köpüklü kovaya bandırarak kaputa başlayın ) Aracınızın rengi çok ince detay gerektiren bir renk. 2 kova ile yıkamayı herzaman üşenmeden yapın. Faydasını görürsünüz zararını görmezsiniz.

Geri kalanlar kurulama ve lastikleri parlatma adımları vs kalıyor.

Aracınız
Civic FC5 2020
Benim aracımda kozmik mavi renk, maalesef yıkamak bir eziyet, yıkamamak ayrı bir vicdan azabı...
2 tane gümüş gri arabadan sonra böyle bakım isteyen bir renk zor geldi bana açıkcası.

Kapalı garajda durmadığı her halukarda kirleniyor ve kapalı bir garajım yok ?‍♂️ Temizlemezseniz araba bütün çekiciliğini kaybediyor. Ama yıkanınca cillop gibi oluyor.:cool:

Benim için en kolay yöntem; petrolde köpük-su yıkaması, camların çekçeklenmesi ardından temiz mikrofiber bez ile baştan sona kurulamak.
Püf noktaları;
-Güneş battıktan sonra yıkanmalı, siz kurulayamadan güneş kurutuyor ve leke kalıyor
-Büyük boyutlu mikrofiber bez ile iş kolaylaşıyor
-Kurulamaya en temiz yerden, tavandan başlayıp aşağıya doğru gitmeli, bezi bir kaç defa yıkamalı
-Kapı ve bagaj açıldığında gözüken şase kısımları kurulanmalı
-Herşey bittikten yarım saat sonra dikiz aynalarının dibinden aşağıya sızan su kurulanmalı (Bu sadece benim araçta mı var bilmiyorum ama akıntı kolay kolay kesilmiyor, sonradan takılan kromaj çıtasından kaynaklanıyor olabilir)
-Lastik yanakları, parlatıcı sprey ve sünger ile parlatılmalı, yıkamayı gösteren lastik oluyor.

Petrolde yıkamanın zararlarından bahsedenler olabilir, ben o kadar titiz değilim malesef. Titiz olanlara da saygı duyarım.

Aracınız
Civic FC5 2020
Bende petrolde yıkayanlardanım. Sıralamam genelde aşağıdaki şekilde. Genelde akşam 9-10 dan sonra gidiyorum, yaklaşık 1,5 - 2 saat sürüyor.

1-Su tutma , tozu pisliği arındırma
2-Köpük, ardından marşpiyeller, lastikler ve jantları süngerle temizleme
3-Su tutma, sıkılan köpükleri ve jantları arındırma
4-Köpük, Süngerle aracı yıkama
5-Su tutma
6-Büyük mikrofiber bezle aracı kurulama, ardından kapı içleri ve fitillerin olduğu kısımları silme
7-Paspasları çırpma (halı olduğu için) içerdeki pislikleri bez ile alıyorum.
7-Temiz ayrı bir nemli bez ile göğüs, koltuklar, kapı içleri silme
8-Sünger ve lastik parlatıcısı ile lastikleri parlatma, jantları nemli bez ile silme.
9-6 yıldır kullandığım kesme cam bezi ile bezi nemlendirip bütün camları silme
10-Aracın karşısına geçip bir şişe soda ve keyif sigarası içme :)
En son eve gidince kullandığım tüm bezleri makinaya atıp kısa programda yıkıyorum. Sabaha kadar kuruyor, katlayıp tekrar arabaya koyuyorum.

Ad Soyad
Suat Tanar
Aracınız
Civic HB 9. Jen.
Bende de kozmik mavi renkli bir araç var.Ben açıkçası çok önemsemiyorum.Ne kadar üstüne düşsem bir yerine bir şey oluyor.Araçlarıma senede 1 veya 2 kere pasta cila,1 kerede seramik yaptırıyorum.Bence yeterli diye düşünüyorum.Daha kendim yıkamak nasip olmadı,ama yıkarsam süngerle yıkarım.

Aracınız
İster fc5 ister fb7 olsun yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli şey görselden çok teknik davranmak bence.
Forumda konusuda geçtiği üzere özellikle arka cam kenarlarında boya atması olabileceği için bu kısımlara kesinlikle ama kesinlikle yakından ve fazlaca tabancayı tutmamak, uyarmak gerek.
Bunun harici gene çamurluk içleri, far köşeleri gibi sivri uçlarda fazla tutmamak lazım. Yani düz kapıya, cama vurur gibi tabanca çok tutulmamalı.
Diğer şeyler rutin zaten; fırçasız, süngerle, şampuanla, kireçsiz suyla yıkayıp akabinde gölgede kurulamak ve camları içten dıştan camsil ile silmek. Sanruf lastiğine 3-4 ayda bir silikon sprey sıkmak. Birde ortamda hazır su varken cam suyu tamamlanabilir mesela.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2016
Konudan biraz bağımsız, Bi şey sormak istedim, aracım fc5 2017 sağ yolcu kapi cebi(saklama gozu) içine sut akmış ve o da kapi altından akmış. Saklama cebinden bu şekilde akmasi normalmi. İlk defa denk geldim, bilgisi olan var mı.

Aracınız
Civic FB7 2013
Bende petrolde yıkayanlardanım. Sıralamam genelde aşağıdaki şekilde. Genelde akşam 9-10 dan sonra gidiyorum, yaklaşık 1,5 - 2 saat sürüyor.

1-Su tutma , tozu pisliği arındırma
2-Köpük, ardından marşpiyeller, lastikler ve jantları süngerle temizleme
3-Su tutma, sıkılan köpükleri ve jantları arındırma
4-Köpük, Süngerle aracı yıkama
5-Su tutma
6-Büyük mikrofiber bezle aracı kurulama, ardından kapı içleri ve fitillerin olduğu kısımları silme
7-Paspasları çırpma (halı olduğu için) içerdeki pislikleri bez ile alıyorum.
7-Temiz ayrı bir nemli bez ile göğüs, koltuklar, kapı içleri silme
8-Sünger ve lastik parlatıcısı ile lastikleri parlatma, jantları nemli bez ile silme.
9-6 yıldır kullandığım kesme cam bezi ile bezi nemlendirip bütün camları silme
10-Aracın karşısına geçip bir şişe soda ve keyif sigarası içme :)
En son eve gidince kullandığım tüm bezleri makinaya atıp kısa programda yıkıyorum. Sabaha kadar kuruyor, katlayıp tekrar arabaya koyuyorum.

Benim sadece 15 dk sürüyor hayatından çalıyorsun Duhtur Noyan gibi sal gitsin :)

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Konudan biraz bağımsız, Bi şey sormak istedim, aracım fc5 2017 sağ yolcu kapi cebi(saklama gozu) içine sut akmış ve o da kapi altından akmış. Saklama cebinden bu şekilde akmasi normalmi. İlk defa denk geldim, bilgisi olan var mı.
pandizotun içinde altta tahliye deliği vardır, kapı sacı altlarında da su tahliye delikleri olur, Fiat ın bazı modellerinde bu delikler problemlidir mesela, kapı içinde yarıya kadar yağmur suyu ile gezen Albea lar var.

Sütü aktığı yerleri iyi temizlemek lazım çok kötü bakteri tutuyor feci koku yapar

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Eskiden çok uğraşırdım ama artık ben yıkama işine fazla özenmiyorum, 2-3 ayda bir yıkadığım oluyor sebebi nazar değmesi, ne zaman yıkasam can sıkıcı birşey oluyor,

su lekelerine ufak tefek yıkama kalıntılarına kafanızı takıyorsanız yıkadıktan sonra uzaktan bakın veya telefonla uzaktan arabanın fotoğrafını çekin bu su lekeleri ve izlerin hiçbirinin gözükmediğini göreceksiniz. Uyduruk yıkanan arabanın boyası düzgün ise yolda gören tertemiz zanneder:)

Çok özenerek yıkadığım zamanlarda çevresel şartlar sebebiyle en fazla 10 dakika sonra üzeri toz toprak içinde kalıyor. Böyle durumlarda arabanın içini temiz tutmak dışından ziyade daha iyi gibi.

Geri