Fc5 eco elegance trim sesi

Aracınız
Honda CRV
Merhaba , bugün uzun yolda aracımda farkettiğim trim sesi mevcut. Kayda alabildim , kayıtta gayet anlaşılır şekilde ses duyuluyor.

sesin kaynağı neredendir acaba ? Mutlaka forumda başına gelen olmuştur

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Gayet güzel fısır fısır gidiyor bence:) ben bir problem göremedim, bugün cumartesi fırsatını değerlendireyim dedim bende yola çıktım bir 60km yol yaptım geldim arabadan inmeden köy yolu, dağ bayır vs. gidip gelirken bu videodaki dikkat edince zor duyulan ufak tefek zırıltılar benim 2017 model Civic HB te de var düz asfalt yolda motorun hafif titreşimiyle bile zırıldama oluyor içeride.

hanım yanımda oturuyor ve genelde arabadan bir ses gelirse bana sorar "ne oluyor" diye öyle birşeyde olmadı :) demekki normal bu sesler, gerçi alıştım ben

soğuk kış aylarında bu sesler oluyor, kalorifer içerisini ısıttıkça azalıyor yada güneşte kaldığı zaman bu ses yapan iç trim parçalardaki boşluklar genleşme ile sıkışıyor sesler kesiliyor kışın tekrar başlıyor. Yüzde 90 plastik parçaların ön göğüs, koltuk, çamurluk davlumbazı vs. gibi sesleridir, mekanik parçalarda sıkıntı olsa ses çok rahatsız edici olur zaten başka belirtiler de verecektir.

Ben böyle düşünüyorum, aksini düşünenlere izolasyon çalışması önerim var, sünger bant, oluklu izolasyon süngeri vs. ile başlayabilirsiniz. Daha iyi netice için alt döşeme halısına kadar söküp süngerle kaplıyorlar kapı pandizotlarını söküp iç kısımlarını kablo vs. sünger bantlarla sarıp sarmalayıp kaplıyorlar, davlumbazlara pütürlü boya sürüp bağlantı pimlerini sıkıştırıyorlar seslerin çoğu gidiyor.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
rölantide D de iken deprem oluyor gibi titremeye de çözüm buldum, o anda kalorifer fanı hızını arttıracaksınız titreme anında kayboluyor, bu titremenin sebebi de akü tam şarj olduğu zaman konjektörün devreden çıkarak şarj dinamosu yükünü hafifletmesidir, sıcak motoru minimum yakıt ile çalıştırıp maksimum ekonomi moduna çekmesinden oluyor ama vites D de ise onun için ekstradan rölanti gazı verip motor takatini durduğu yerde arttırmıyor. Rölantide titreme yapıyorsa o anda iyi elektrik çeken cam buğu çözücü yada kalorifer fanı gibi bir ekipman açarsanız şarj dinamosu yükü artıyor motor kendini gazlayıp titremesi düzeliyor.

şarj dinamosu aküyü şarj ederken motordan 0,5-1hp belki daha fazla güç çeker, akü tam dolup dinamo şarjı keserse motor rölantide daha az yakıtla çalışmak için yakıtı iyice kısar, aynısı klima açıldığı ve kapatıldığı zaman da geçerlidir.

Tabi bu çözüm değil ama titreme olunca bir sorun olmadığını anlamamız adına bir test sadece:) zira kabinde motor kaynaklı bir titreme olduğu zaman anormal sesler de geliyor

Aracınız
Civic FC5 2017
aracınızın kapı gözünde yada torpido gözünde sert bir madde (bozuk para kalem vs.) yok ise büyük bir ihtimal a sütunundaki fotoğrafta da işaretlediğim plastiğin altındaki yalıtımsız kablolar yapıyor. aracınızı bakım için yetkili servise götürüyorsanız gittiğinizde söyleyin hallediyorlar.
Ekran görüntüsü 2021-03-20 212059.jpg

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2020
Hocam aynı sesi senin gibi belki 3 ay aradım sonra eşim buldu ön taraftaki tepe ışılarının sunroof un kontrolünün olduğu yerden geliyormuş.. Oysa okadar emindim bende yolcu koltuğunun tarafından geldiğine ama değilmiş.. Ses gelirken elinle o plastiğe bastır ses kesiliyormu dene.. Orasıysa ne yapman gerektiğini anlatırım..

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Honda CRV
Hocam aynı sesi senin gibi belki 3 ay aradım sonra eşim buldu ön taraftaki tepe ışılarının sunroof un kontrolünün olduğu yerden geliyormuş.. Oysa okadar emindim bende yolcu koltuğunun tarafından geldiğine ama değilmiş.. Ses gelirken elinle o plastiğe bastır ses kesiliyormu dene.. Orasıysa ne yapman gerektiğini anlatırım..

valla ordan mı değil mi bilmiyorum ama şimdiden önlemini alalım :) :) nasıl çözeriz bu bölümü

Aracınız
Civic FC5 2019

Aynı sorun benim aracımda var. Dediginiz gibi o kısma elimle bastirdigim zaman ses kesiliyor. Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim

Aracınız
Civic FC5 2020
Arkadaşlar öncelikle o bölümü sökmeniz gerekiyor . Ses yapan yer panelde yer alan Bluetooth bölmesi.Işıkların camını plastik bir aparat ile çıkardıktan sonra içlerinde vida var, onları açınca panel geliyor .2 adet soketi panelden çıkardıktan sonra Bluetooth bölümü çift taraflı şeffaf bant ile plastik aralarını ,içlerini vb gözle gördüğünüz yeryeri yalıtım yapıp geri takıyorsunuz işlem tamam

2015 FB7 eco elagance
2020 Fc5 Eco Executive

Aracınız
Civic FC5 2020
Aynı sorun benim aracımda var. Dediginiz gibi o kısma elimle bastirdigim zaman ses kesiliyor. Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim
Hocam ben sökmeyi denedim de elimde pek yatkın değil beceremedim. Plastik sökme aparat takımı vardı onunla baya video su nu izleyerek denedim ama sonuç olumsuz. Ben artık çaresizce oraya arada bir bastırarak kullanmaya devam ediyorum. Tunceli deyim sökecek insan yok olsa sanayide filan söktürürdüm belki ama imkanlar kısıtlı maalesef.

Geri