Fc5 fren disk&balata

atk

Aracınız
Civic FC5 2019
Arkadaşlar merhaba,
Öncelikle konuyu aradım ama bulamadım. Varsa moderatör arkadaşlar beni yönlendirebilirse sevinirim.
Aracım 2020 ocak çıkışlı, 2019 exe. Yaklaşık bir ay önce 40 bin bakımına girdim. Arka disklerin(ben disk diye hatırlıyorum belki balatadır. Belki de ikisi birden değişiyordur çok bilmiyorum. Kusura bakmayın.) en fazla 45 bin km’de değişmesi gerektiğini önerdiler. Biraz yıpranmış dediler. Ben aracın ikinci sahibiyim. İlk sahibi nasıl kullandı bilmiyorum. Ben normalde çok fren kullanan biri değilim, yani hızlı gitmiyorum. Geçen ay Ankara’ya taşındım. Malum her yer bayır olunca fren kullanmak kaçınılmaz oluyor. Bu aralar frene bastığımda fren pedalında hafiften titreme hissetmeye başladım. İlk fırsatta bir ustaya göstereceğim. Yalnız birkaç sorum var:
1-Değişim için 40-45 bin kmler normal mi yoksa erken mi?
2-Servisin söylediği gibi sadece arka diskleri değiştirsem yeter mi yoksa dördünü de mi değiştirmeliyim?
3- Önerdiğiniz bir marka var mı?
4- Ankara’da bu konuyla ilgili güvenilir usta biliyor musunuz?

cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. İyi forumlar.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Merhabalar hocam:

1-) 45.000 orta menzil diyelim. Daha kısa bitiren veya daha uzun süre giden sürücüler var.

2-) Daha önceden disk değilde sadece bakata değişmiş olmalı. Diskler uzun süre gider. Diske enlemensine tırnağınız ile sürtün zemin dalgalı ise torna istiyordur. Torna ve yeni balata ile devam edilebilir.

3-) Aynı markalarda bile kimi memnun kimi memnun değil. Trw, Remsa, Kale gibi ürünler forumda geri dönüşleri güzel olanlardır. Bunun ile ilgili konular forumda var.

Son düzenleme:
Aracınız
Merhabalar hocam:

1-) 45.000 orta menzil diyelim. Daha kısa bitiren veya daha uzun süre giden sürücüler var.

2-) Daha önceden disk değilde sadece bakata değişmiş olmalı. Diskler uzun süre gider. Diske enlemensine tırnağınız ile sürtün zemin dalgalı ise torna istiyordur. Torna ve yeni balata ile devam edilebilir.

3-) Aynı markalarda bile kimi memnun kimi memnun değil. Trw, Remsa, Kale gibi ürünler forumda geri dönüşler güzel olanlardır. Bunun ile ilgili konular forumda var.
Kale çok çabuk bitiyor. Bosch disk, icer balata ile kullanıp memnun olan da var. Bosch disk ve kale balata da sorunsuz.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Cevaplar için teşekkür ederim ?
Rica ederim. Direksiyon titremesi ilk başta disklerde yamukluk olabileceğini akla getirir. Torna ile düzelmesi sağlanır. Disk sıcak iken daha çok belli eder.

Yetkili serviste arka balata ve disklerin değişimi için 4400tl fiyat alınmış normal mi sizce?

Aracınız
Civic FC5 2018
yetkili serviste ocak 2022 de sadece arka fren balatasına 1500 ödemiş biri olarak normal gözüküyor.

Geri