fc5 ile ilgili bir kaç soru

S

Silinen üye 20336

Guest
Çok hafif eğimde bile yapıyor .
Yok ilk otomatik arac kullanışım.
Bu fiyat yüzünden satıp manuel alma düşüncem var sizce mantıklımı
Hocam her şanzımanın tepkisi aynı değil. Bu en başta şanzımanın teknolojisine ve yapısına bağlı.
Şanzıman tepkilerini aracın yeni çalışmış olması, uzun yol yapmış olması yada soğuk iklimde kış ayında sabah ilk çalıştırma bile belli oranlarda etkileyebiliyor.

Diyelim D’ye alıp bir miktar ileri gittik. Aracın burnu hafif aşağıda. Önce frenle tamamen durduk. Ardından R’ye aldık. Tam bu noktada R’ye alır almaz ayağımızı frenden çekersek araç kavramaya geçmemiş oluyor. Ve bu bahsettiğiniz esneme gerçekleşiyor...

Şanzımanın sağlığı için de acele etmemek gerek. Yani bırakın araç durmadan vitesi D’den R’ye yada tersini yapmayı durduktan sonra bile araca 1-2 saniye müsaade edip sonra freni bırakıp gaza hafifce dokunmalıyız. ??☺️

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
CVT şanzıman 17 bin lira diye duydum doğru mu bilmiyorum ama kontrol etmek lazım Honda ile. :
Yanlış hatırlamıyorsam 2018 sonuna doğru bir FC5in kazada darbe aldığı için CVT şanzımanı değişmişti ve KDV Hariç tutar 32bin küsürdü. 2019daki artışlarla ve KDV ile hiç düşünemiyorum :) FC5 parça olarak pahalı bir araç :)
Yine 2018 yılında bir tanıdığımın arkadaşı sol ön-çaprazdan ışıklarda darbe yiyen FD6sının şanzımanı alttan ufak bir hasar aldığı için komple otomatik şanzıman bedeli 26bin lira civarında olduğu belirtilerek aracı direk perte çıkmıştı :unsure: Hatta araç sahibi aracın pert halini satın alıp, 3-4bin liraya çıkma şanzıman alıp kalan kısımları da kendi toplatıp aracı kendi kullanmaya devam etmişti :)
Kısacası şanzıman pahalı bir alet, iyi korumak lazım, bence yağ değişimlerini orjinal yağla zamanında yapıp hiç riske atmamak lazım, 200-300 lira bakım parasından kaçmak için 30binlik parçayla sorun yaşama durumu da var çünkü :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
1-) fc5 civic te kullanılan cvt şanzumanın markasını bilen var mı?
2-) servis bana şanzuman bozulduğunda tamiri yok değişim oluyor dedi, doğru mu?
3-) park esnasında manevra yaparken ileri gidip geri vitese takınca araç biraz öne kayıyor bu sizin araçlarda da var mı?
1. Honda kendi üretiyor.
2. Serviste istisnai durumlar ve ek insiyatif harici parça tamiri olmaz, direk değişim önerilir.
3. @RS23 cevabı fazlasıyla vermiş :)

S

Silinen üye 20336

Guest
Çok hafif eğimde bile yapıyor .
Yok ilk otomatik arac kullanışım.
Bu fiyat yüzünden satıp manuel alma düşüncem var sizce mantıklımı
Aracı satıp manuel araç alma düşüncenizle ilgili sorunuzu cevaplamadığımı farkettim.

Kaygılarınızın sebeplerinin ilk defa otomatik şanzıman kullanıyor olmanız, CVT şanzımanın pahalı ve tamirinin mümkün olmadığı duyumunuz ve muhtemelen yıllardır etraftan duymuş olduğunuz otomatik şanzıman arızaları diye yorumluyorum. ?☺️

Honda otomatik şanzımandaki sorunsuzluğuyla bilinir. Ancak Honda’ya o ünü kazandıran CVT şanzıman değil. Bu sebeple CVT için kesinlikle sorun çıkarmaz diyebilmem mümkün değil. CVT’yi Japonlar Nissan gibi başka markalarında da uzun süredir kullanıyor. Ancak Nissan’ın kullandığıyla Honda’nın kullandığı arasında teknolojik ve yapısal farklılıklar var mıdır inanın bilmiyorum.
Hakkında bilgisi olan üyelerimiz varsa ve bilgilerini paylaşırlarsa hepimiz faydalanırız...

Velhasıl eğimli yolda ileri geri manevra esnasında şanzımanda farkettiğiniz boşluk veya esneme nedeniyle aracınızı satıp manuel şanzımanlı bir başka araç almanızın size gereksiz maddi kayıp getireceğini düşünüyorum. Al satta, heleki mevcut ekonomik şartlarda kaybınız olması muhtemel. Olmaya da bilir elbette o kısım özetle “NASİP”. ☺️
Tabi bu yorumu şanzımanınızda normalin dışında bir durum olmadığı kabulüyle yapıyorum.

Ayrıca otomatik ve manuel şanzıman farkı şehir içinde çok büyük gerçekten. Şahsen ben manuel şanzımanlı araç kullanmayı çok sevdiğim halde şehir içinde işkenceye dönüştüğü için otomatik şanzımanlı araç kullanıyorum bir süredir.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Aracı satıp manuel araç alma düşüncenizle ilgili sorunuzu cevaplamadığımı farkettim.

Kaygılarınızın sebeplerinin ilk defa otomatik şanzıman kullanıyor olmanız, CVT şanzımanın pahalı ve tamirinin mümkün olmadığı duyumunuz ve muhtemelen yıllardır etraftan duymuş olduğunuz otomatik şanzıman arızaları diye yorumluyorum. ?☺

Honda otomatik şanzımandaki sorunsuzluğuyla bilinir. Ancak Honda’ya o ünü kazandıran CVT şanzıman değil. Bu sebeple CVT için kesinlikle sorun çıkarmaz diyebilmem mümkün değil. CVT’yi Japonlar Nissan gibi başka markalarında da uzun süredir kullanıyor. Ancak Nissan’ın kullandığıyla Honda’nın kullandığı arasında teknolojik ve yapısal farklılıklar var mıdır inanın bilmiyorum.
Hakkında bilgisi olan üyelerimiz varsa ve bilgilerini paylaşırlarsa hepimiz faydalanırız...

Velhasıl eğimli yolda ileri geri manevra esnasında şanzımanda farkettiğiniz boşluk veya esneme nedeniyle aracınızı satıp manuel şanzımanlı bir başka araç almanızın size gereksiz maddi kayıp getireceğini düşünüyorum. Al satta, heleki mevcut ekonomik şartlarda kaybınız olması muhtemel. Olmaya da bilir elbette o kısım özetle “NASİP”. ☺
Tabi bu yorumu şanzımanınızda normalin dışında bir durum olmadığı kabulüyle yapıyorum.

Ayrıca otomatik ve manuel şanzıman farkı şehir içinde çok büyük gerçekten. Şahsen ben manuel şanzımanlı araç kullanmayı çok sevdiğim halde şehir içinde işkenceye dönüştüğü için otomatik şanzımanlı araç kullanıyorum bir süredir.
Nissan'ın şanzımanlarını JATCO üretiyor, JATCOda japon bir şirket ama açıkçası JATCOnun CVT şanzımanları Nissan'larda ilerleyen yıllarda çok sorun çıkardı ve birazda bu nedenle CVTler sorunlu anılıyor.
Ama Honda şanzımanlarını kendi üretiyor, eski Jazz'ların şanzımanları da Honda'nın kendi ürettiği CVT şanzımanlardı ve yakıt tüketimi-sorunsuzluk boyutunda Jazz kullanıcılarının sevdiği bir şanzıman.
Civiclerdeki şanzıman ise verimliliği arttırılmış ve yeni nesil bir CVT, bu nedenle eski tip CVT yağlar bu şanzımanda kullanılamıyor.
CVT şanzımanlar 2014 yılında beri Amerikan FB7 Civiclerde de kullanılıyor ve sorunlu olarak anılan şanzımanlar değiller.
Ancak yeni bir şanzıman tipi olduğu için sorunsuzluğu ispatlaması için bir müddet kullanımda kalması gerekiyor, bu nedenle bence şanzıman açısından bakımların ihmal edilmemesi önemli (y)

S

Silinen üye 20336

Guest
Nissan'ın şanzımanlarını JATCO üretiyor, JATCOda japon bir şirket ama açıkçası JATCOnun CVT şanzımanları Nissan'larda ilerleyen yıllarda çok sorun çıkardı ve birazda bu nedenle CVTler sorunlu anılıyor.
Ama Honda şanzımanlarını kendi üretiyor, eski Jazz'ların şanzımanları da Honda'nın kendi ürettiği CVT şanzımanlardı ve yakıt tüketimi-sorunsuzluk boyutunda Jazz kullanıcılarının sevdiği bir şanzıman.
Civiclerdeki şanzıman ise verimliliği arttırılmış ve yeni nesil bir CVT, bu nedenle eski tip CVT yağlar bu şanzımanda kullanılamıyor.
CVT şanzımanlar 2014 yılında beri Amerikan FB7 Civiclerde de kullanılıyor ve sorunlu olarak anılan şanzımanlar değiller.
Ancak yeni bir şanzıman tipi olduğu için sorunsuzluğu ispatlaması için bir müddet kullanımda kalması gerekiyor, bu nedenle bence şanzıman açısından bakımların ihmal edilmemesi önemli (y)
m2hamid Hocam;
İlginiz ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim... ????☺️

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Merhaba,
1- Markasını bilmiyorum.
2- Tamiri 0 ından daha pahalıya çıkacağı için değiştiriliyor muhtemelen.
3- Geri veya ileri vitese geçirdikten sonra hemen ayağını frenden çekmeyin. İtmenin lastiklere iletildiğini hissedersiniz zaten, 1 saniye falan beklemek demek buda. harekete ondan sonra başlarsanız araç hiç kıpırdamaz muhmelen.
hala oynuyorsa bir problem olabilir.

Aracınız
Civic FC5 2018
cevap veren herkese teşekkür ederim galiba benim yanlış kullanımımdan oluyormuş anladım.
ben bu aracı zamanında manuel almış olsaydım kesin satmazdım ama otomatikte o risk olduğu için aracı zevk alarak kullanamıyorum.:(

Aracınız
Civic FB7 2013
cevap veren herkese teşekkür ederim galiba benim yanlış kullanımımdan oluyormuş anladım.
ben bu aracı zamanında manuel almış olsaydım kesin satmazdım ama otomatikte o risk olduğu için aracı zevk alarak kullanamıyorum.:(

Sorun çıkarsa Honda bedelsiz değiştiriyormuş 6 sene garantili araç satmana gerek yok yani.

Geri