Civic FC5 Fc5 katalizör arızası

Aracınız
Civic FC5 2017
Arkadaşlar merhaba…2017 civic fabrikasyon lpg li aracım katalizör arızası veriyor. Katalizör değeri düşük çıkıyor bilgisayara bağlandığında.Servis 30.000 ₺ istedi. Bunun başka bir çözüm yok mu acaba.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Arkadaşlar merhaba…2017 civic fabrikasyon lpg li aracım katalizör arızası veriyor. Katalizör değeri düşük çıkıyor bilgisayara bağlandığında.Servis 30.000 ₺ istedi. Bunun başka bir çözüm yok mu acaba.

Geçmiş olsun hocam yeni kasada bu kadar kısa sürede katalizörün ömrü dolmuş olması çok garip bir durum. Lpg'li araçlarda tıkanmadan ziyade yüksek ısıdan dolayı erime problemi olur. Fabrikasyon lpg ile de bunun olma ihtimali daha düşük. Fabrikasyon bir problem olsa biden fazla konuda farkederdik ama oda yok.
Sensörlerde bir problem var dersek emisyon testi yapılıp değerler kontrol edilebilir. Garantiden ise katalizör değiştirmezler. En son çare muadil kaliteli katalizör takılmasıdır. (Awg Polonez gibi.)

Aracınız
Civic FC5 2017
Geçmiş olsun hocam yeni kasada bu kadar kısa sürede katalizörün ömrü dolmuş olması çok garip bir durum. Lpg'li araçlarda tıkanmadan ziyade yüksek ısıdan dolayı erime problemi olur. Fabrikasyon lpg ile de bunun olma ihtimali daha düşük. Fabrikasyon bir problem olsa biden fazla konuda farkederdik ama oda yok.
Sensörlerde bir problem var dersek emisyon testi yapılıp değerler kontrol edilebilir. Garantiden ise katalizör değiştirmezler. En son çare muadil kaliteli katalizör takılmasıdır. (Awg Polonez gibi.)

Teşekkürler hocam ilginiz için

Moderatörün son düzenlenenleri:

Geçmiş olsun? Enjektör arızası yaşadınız mı öncesinde?

Aracınız
Guzel bir downpipe ile +3 HP kazanabilirsiniz. Muayene icin ise bir kat kiralamasi yapabilir ya da muadil parca alabilirsiniz. Oda 6-7 bin civarinda tutar diye tahmin ediyorum.

Size tavsiyem ucuz yontem olan kat temizligine gidin. Artindan arabanizi benzine alin biraz gazlayin sonra LPG ye alin 5 bin devirde sabit 2 dk gidin.

Eger arabanizda bir rahatlama olmazsa daha pahali yontemlere yonelin. Katalitik konvertor araba yag yakmadigi surece ve dusuk devir ya da kisa mesefe cok kullanilmadigi surece kolay kolay tikanacak bir malzeme degil.

Aracınız
Civic FC5 2017
Guzel bir downpipe ile +3 HP kazanabilirsiniz. Muayene icin ise bir kat kiralamasi yapabilir ya da muadil parca alabilirsiniz. Oda 6-7 bin civarinda tutar diye tahmin ediyorum.

Size tavsiyem ucuz yontem olan kat temizligine gidin. Artindan arabanizi benzine alin biraz gazlayin sonra LPG ye alin 5 bin devirde sabit 2 dk gidin.

Eger arabanizda bir rahatlama olmazsa daha pahali yontemlere yonelin. Katalitik konvertor araba yag yakmadigi surece ve dusuk devir ya da kisa mesefe cok kullanilmadigi surece kolay kolay tikanacak bir malzeme degil.

Teşekkürler hocam bilgiler için

Evet lpg enjektörlerinden biri arızalanmıştı.

Aynı sorunu ben de 44 bin kmde yaşadım. On bin km sonra 54bin kmde arıza kodu çıktı sonraki yaklaşık onbin km boyunca p0420 arıza kodu verdi ara ara en sonunda az kmde arkadan kazalı pert bir araçtan temiz bir katalizör buldum değiştirdim kurtuldum. Aklınızda olsun fc5 kasaların 2016-2021 arasındaki tüm atmosferk motorlu kasaların katalizörleri aynı. O yüzden 30bn ₺ vermeyin bayiye zaten garantiye almıyorlar garantisini de etkilemiyor. Çıkma bir tane bulun kurtulun derim.

Neden diyeceksiniz?
Çünkü enjektör arızası esnasında motorda tam yanmamış olan çiğ yakıt katalizördeki filtre deliklerinde aşırı genleşme yaratıyor. Bu da fitreyi iç kısmından çatlatıyor. Zamanla 10bin km sonra içerdeki parça dağılıyor ve p0420 arıza kodu hortluyor. Aslında küfür etmeyi sevmem ama bunu Honda yetkili servislerinin çoğu ve Honda Türkiye bildiği halde garantiye almıyorlar. Avukat tutup uğraşan arkadaşlar var ama sonuç muamma 5 sene sürer mahkemesi. O yüzden uğraşmak yerine çıkma temiz bir katalizörü kendiniz bulup alın taktırın. Egzozcular biz buluruz diyorlar, kendiniz gidip hurdacılardan alırsanız daha iyi olur. En azından arkdan kazalı araçlardan almaya bakın

Büyük geçmiş olsun

Geri