(FC5 LPG) 70 bin km sonrasında bujilerin durumu

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
2018 FC5...70.000 km de Eco Elegance
Bence bujileri saklamakta fayda var nolur nolmaz..acil durumda iş görebilir 20220516_133724.jpg

SM-A705FN cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bence de çalışır haldeyken yani sorun yaşamadan değişim yaptığınız bujileri saklayın, zor zamanda takılır.

Aracınız
Civic FC5 2018
Ben bu başlık altında özellikle @İsmail Beşiroğlu @insatiable ve @Ufuk Hondaşk hocalarımdan bilgilendirme istiyorum bir çok Forum arkadaşımıza yardımcı olur. Uzun kmler yapmalarına rağmen bujileri tertemiz çıkmış. Araçlarını nasıl kullandılar? bakımları ne aralıkla yaptılar? Bakımlarda hangi yağ filtre markalarını taktılar? Yakıt olarakta tek firma mı kullandılar tek firma ise hangi firmadan yakıt aldılar? Şimdiden teşekkürler

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Ben bu başlık altında özellikle @İsmail Beşiroğlu @insatiable ve @Ufuk Hondaşk hocalarımdan bilgilendirme istiyorum bir çok Forum arkadaşımıza yardımcı olur. Uzun kmler yapmalarına rağmen bujileri tertemiz çıkmış. Araçlarını nasıl kullandılar? bakımları ne aralıkla yaptılar? Bakımlarda hangi yağ filtre markalarını taktılar? Yakıt olarakta tek firma mı kullandılar tek firma ise hangi firmadan yakıt aldılar? Şimdiden teşekkürler
@Omarkai Üstad ben 38 yaşındayım..2012 den beri 2010 FD6- 2013 FB7- 2018 FC5 Eco elegance kullanıcısıyım...10 Yıldır honda kullanıyorum...ve orjinal severim dolayısıyla çok fazla sevmem sağını solunu oynamayı arabanın..elektriksel aksamını da çok fazla oynamam... dediğim gibi Orjinal severim...Araç fabrikasyon yakışıklı olacak...BMW gibi...HONDA gibi.... :)

Ben hiç sıfır araç almadım...genellikle az km yapmış, az yıpranmış, az yaş yapmış.. Tramersiz kazasız Honda Civic Sedan Eco Elegance Otomatik aldım...Ben titiz Bi insanım aracım bakımlı ve içinin temiz olması gereklidir.. ve öyle kullanılırım.. Kamu yönetimi ve motor teknik mezunu olduğum için araçlardan iyi anlıyorum ve sevdiğim için ilgilenmek hoşuma gidiyor..

Gelelim Honda Civic 1.6 Atmosferik motoruna ve otomatik şanzuman bakımlarına; Öncelikle şunu belirteyim Honda motor ve şanzuman konusunda kendini kanıtlamış tüm dünyaya, bunu bilmeyen yoktur kötü diyende hiç duymadım, tabi eksikleri var her markada olduğu gibi

Gelelim bakım konusuna ;
1.Her 10.000 km de bir mutlaka rutin bakımlarını Eneos 0w20 motor yağı ve diğer filtreleri tedarik eder kendi Ustama işçilik verir bakım işini çözerim....
2.Şanzuman yağını Orjinal olmasına Honda marka olmasına dikkat ederek yine Ustama verip değiştiririm.
3.Motorun sarf olarak kullandığı diğer malzemelerin kullanım sürelerini bildiğim için zamanı geldiğinde yada sorun yapacak gibi olursa Gene Hondacı ustama gider değiştiririm.. Örnek.. buji,fren balatası vs.gibi...Kolay işleri bazen kendim yaparım..kolay yapılan kontrollerden bahsediyorum mesela bobin gibi,lastik gibi,balata gibi,Hava-polen filtresi değişimi vs. gibi...
4.Lastikleri yaz kış olarak mutlaka değiştiririm... 4 mevsimlik lastik kullanmam.
5. Aracımda anormallik hissettiğimde mutlaka ustamı arar sorarım kendim bilmiyorsam, genelde kendim tahmin ederim sorunun çözümünü :) ve sorunu hemen çözerim.. Araca, arıza devam ederken binmeye devam etmem.
6.Otomatik şanzuman hassastır ve vites değişikliklerini araç durmadan yapmam (geri vitese atarken) , buna çok dikkat ederim..aracı stop ederken mutlaka N ye alır El frenini çeker, ayağımı frenden çeker, sonrasında frene basıp P ye alırım...Şanzumana yük binmesin diye...Bu konu önemlidir....Hatta kırmızı ışıkta bile N ye alırım..

Otoban veya güzel Bi yol bulduğumda Allah ne verdiyse basarım :)

Akaryakıt konusuna gelirsek Genel olarak Opet/Aygaz çok mecbur kalırsam Shell den alırım... Benzini ve gazı.....Her gaz alışımda mutlaka yada 2.nci gaz alışımda 100 tl lik benzin alırım..ve benzin deposunu Yarım depodan aşağıda tutmam...Sebebi depo içi benzin pompasının bozulmaması ve deponun küflenmemesi için..

Ben yıllardır böyle kullanırım çok şükür büyük sorun yaşamadım Honda Civiclerimde... Herkese güzel sürüşler...Arkadaşlar teşekkürler..

SM-A705FN cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ben ilk 7 bakımı garanti kapsamında yetkili serviste yaptırdım. Yağ 0w20 kullanıldı 70bin'e kadar (yağları ben götürdüm 3 bakım). 11bin km'de bir yaptırdım bakımları. Yetkili servisten sonra yine 0w20 eneos 80binde, ondan sonra mobil 1 0w30 FE, sonra Motul 5w30 Eco nergy 2 bakım ve en son da Shell 0w20 yağ kullanıldı.

Filtreler yetkili servisin dışında hava ve yağ olarak genelde Mann kullanıldı.

Kullanım tarzım ilk 30bin km'de dizel araçtan geçiş yaptığım için biraz devirliydi yakıt ortalamam 15-16lt idi lpg'de. Sonra alıştım işte 10-11lt lpg kışın, 9.5lt yazın İstanbul trafiğinde olacak şekilde. Uzun yolda genelde ceza yemeyecek şekilde kullanmaya çalışırım. Bunun dışında araç boşta çalıştırma sürem genelde max 45sn'dir. Hep kapalı garajda durdu araç. Dış etkenlere fazla maruz kalmadı, şirket araçları ve eşimin de aracı olmasından ötürü de gereksiz kullanılmadı.

Yakıt olarak 130bin km'nin %30'u Shell, bir diğer %30 aytemiz, %20'si BP (özellikle ilk 30bin sadece bunu kullandım), %15 Opet, kalan %5'i de karma (PO-Total vs ne denk gelirse).
Yakıtta Aytemiz kullanma sebebim temelde aslında lpg filtrelerinin temiz çıktığını görmemden kaynaklı. Bizim eve yakın İstasyon da o zamanlar İstanbul'un en ucuz lpg'sini satıyordu, 3 bakım lpg filtresini değişmemiştim filtre hala iyi durumda deniyordu BRC yetkili servisinde.

Aracınız
Civic FC5 2017
Aracım şuan 64000 km de. bugüne kadar tüm bakımları yetkili serviste ve zamanında yapıldı diyebilirim. sürekli lpg li kullanıldı. yılda bir ege yada akdenize tatile giderim. bunun dışında haftanın 6 günü ankara trafiğinde günlük ortalama 15 km kullanılır. lpg yi petrol ofisi ağırlıklı olmak üzere opet, sheel, bp hangisinde uygun fiyatlı bulursam alırım. adı sanı belli olmayan istasyondan yakıt almam. aracımı genelde eşim işe giderken kullanıyor, eşimde bende fazla süratli kullanmayız.

Geri