FC5 subap ayarı

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Bu konuda R16B motoruyla ilgili vurgulamak istediğim noktalardan ziyade subap ayarının gereksiz olduğuna dair önyargılı bir yaklaşım görüyorum, bu nedenle bu konudaki katkı amaçlı paylaşımlarımı siliyorum ve tekrardan herhangi bir mesaj yazmayacağım.
Sakin olun hocam herkez kendi fikrini belirtiyor. ;)

Aracınız
Civic FD6 2010
Yakın zamanda subap ayarından çekmiş, araştırmış ve kendim yaparak faydasını görmüştüm. Bu süreçte yaşadıklarımı ve yaptıklarımı forumda paylaştım, bulabilirsiniz.

Aracın tasarım ve imalatını yapan HONDA, kılavuza yazmış zaten, yani gerekli. Kontrolü varsa, ayar yapılma ihtimali de var demektir.

Motor modeli aynı olsa bile kullandığı metal cinsini geliştirmiştir, sıcaklığa göre daha az genleşme yapan malzeme kullanmıştır artık ayar gerekmiyor düşüncesi olabilir. Ama bunların hepsi hükümsüzdür, çünkü kılavuzunda yazmış "120bin km de kontrol". LPG sıcaklığı daha fazla olduğu için burada yazandan daha kısa sürede, piyasa tecrübesi yaklaşık kılavuzun yarı süresi. Yani 60bin km sonrası aklınızda olsun, araç ile ilgili ilk şikayetiniz de aklınızda subap ayarı olsun. (muhtemel şikayetler subay ayarı konusunda var + forumda emsal başlıklarda)

Kılavuzda yazmasına rağmende ben kimsede duymadım görmedim " benim subap ayarı kontrolü geldi gideyim" diye. Uzun vadeli bir kontrol olduğu için üzerine düşülmüyor. Ama ne zaman, "araç titriyor, ışıkllarda stop ediyor, sabah zor çalışıyor, klima devreye girince bayılıyor vs..." sorunlarına arayış içine girince " subap ayarı yapıldı mı" cevabı ile karşılaşılıyor.

Diğer marka araçlarda bu konu gündeme gelmiyor çünkü onlarda bu ayar otomatik bir sistem ile araç kendi yapıyor ( Yani onlara da gerekli aslında. Mekanik yıpranma işin doğasında var)

Sonuç olarak bu subap ayarı gerekliliği için ya semptomları bekleyeceksiniz, ya da 120bin km. Ama bu kontrol ya-pı-la-cak :)). Kılavuza yazmışlar nihayetinde. Bu bir sorun değil, motor yağı gibi periyodik kontrol noktasıdır. Kontrol edilmes ise bize sorun olarak gelir ve "subap ayarı" sorunun çözümü gibi görülür.

Yardımcı olacak linkler ;

(bu civic' lerde subap ayarı da olmasa biz ne konuşacaktık merak ediyorum) :))

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
opel den chevrolet cruze den aveo dan honda ya geçenler afallıyor gibime geldi:) o markaların subapları ve motorları lpg takılır takılmaz daha 3000-5000km yol yapar yapmaz arıza yapmaya, arıza ışığı yakmaya müsaittir. Ancak Honda fabrikasyon olarak üzerinde lpg kiti hazır halde sattığı civiclerde subap erimesi subap uzaması subap sıkışması yapıyor mu? tahminimce yapmıyor. Opel değil bu onunla karıştırmayın olur mu:)

Ben şunları şuraya yazayım buradan bakın sonra kafanızdaki soru işaretlerini önyargıları yok edin olur mu:) Önceden otomatik vitesi çabuk bozulan bir arabaya binen daha sonra otomatik vitesli honda ya korkarak binmesin:) eskiden lpg li arabaya binen ve lpg de muazzam sorun çıkartan avrupai modelleri kullananlar da honda nın lpg sine önyargılı yaklaşmasınlar:)

Subap ayarı her motorda zamanı gelince gereklidir subap ayarı otomatik olan otomobiller bile çok uzun süre 600000km yada 1000000km sonrası subapların komple değiştirilmesine ihtiyaç duyabilirler, subap ayarı elle yapılan otomobillerde ise bu durum kullanıma göre farklılık gösterir ağır hizmet dizel yada benzinli yada yüksek ısıya sürekli maruz kalan lpg li otomobillerde belki 30-500000km de bir subap ayarı lazım olabilir, ancak rahat koşullarda zorlanmadan kullanılan diğer motorlar 100-150000km ye kadar subap ayarı gerekmeyebilir. otomatik subap ayarı yapan modellerde bile eğer lpg ayarı kötü olur ve fakir karışım abartılırsa yüksek ısıdan ötürü kısa sürede subap uzaması subap gaydında sıkışma şişme gibi problemler olur kötü yağlama sebebiyle otomatik subap ayarı yapan lifterlar kısa sürede bozulabiliyor.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Sanayideki usta sizin aracınızı kullanmadığı için eski tecrübelerinden yorum yapması her zaman tutmaz:) olur ya arabanızda çekişten düşme, fazla yakıt harcama, titreme yada marşa basıldığı zaman çalışmama gibi sorunlar yaşanırsa 15-20000km de bile subap ayarı gerekebilir usta bunu bilemeyebilir, yetkili servis ise elindeki şartnameye göre talimata göre ezbere iş yapar km ye yıl a bakar tabloya bakar. Bu işin en gerçekçi yaklaşımı motorun subap ayarı gereksinimi olduğunu arabayı kullanan kişinin kendisinin keşfetmesidir, subap ayarı isteyen motoru anlamanın çok aşırı zor birşey olacağını sanmıyorum, bu belirtiler forumdaki konularda yazıyor zaten, hadi hiç anlamıyoruz diyelim servisin önerdiği ezbere subap ayarı periyoduna göre ayarlatırız olur biter atla deve değildir:) bu bakımdır, bakım her zaman iyidir hoştur.

zaten eski honda kullanıcıları hep öyle yapıyor zannedersem.

muratk

0
Aracınız
Civic FC5 2017
sübap ayarıyla ilgili çeşitli görüşlerin olması ve paylaşılması faydalı ve güzel.
özellikle konu başlığını açarken sordum, "subap ayarı sorunu yaşayan oldumu" diye.
Kullanıcıların bu konuda yaşadıkları en gerçekci sonuçları vereceğini düşünerek bu soruyu özellikle sordum.
Kimseden cevap gelmedi, ya konuyu görmediler yada yaşamadılar

Aracınız
Civic FC5 2018
Orijinal Lpg olan araçlarda her 40.000 km yapılmasını öneriyor Honda Türkiye benzinli olanlarda ise 120.000 km de yapılmasını öneriyor hem yakıt sarfiyatı hem de performans bakımından yapılmasını öneririm

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FD6 2010
Yazılanların görmezden gelindiğini görünce @m2hamid ' e hakverdim, ileride başkalarının faydalanma ihtimalini düşünmesem ben de yazdıklarımı silmek isterdim.

sübap ayarıyla ilgili çeşitli görüşlerin olması ve paylaşılması faydalı ve güzel.
özellikle konu başlığını açarken sordum, "subap ayarı sorunu yaşayan oldumu" diye.
Kullanıcıların bu konuda yaşadıkları en gerçekci sonuçları vereceğini düşünerek bu soruyu özellikle sordum.
Kimseden cevap gelmedi, ya konuyu görmediler yada yaşamadılar

Bu konuda R16B motoruyla ilgili vurgulamak istediğim noktalardan ziyade subap ayarının gereksiz olduğuna dair önyargılı bir yaklaşım görüyorum, bu nedenle bu konudaki katkı amaçlı paylaşımlarımı siliyorum ve tekrardan herhangi bir mesaj yazmayacağım.
Sakin olun hocam herkez kendi fikrini belirtiyor. ;)

Sanayideki usta sizin aracınızı kullanmadığı için eski tecrübelerinden yorum yapması her zaman tutmaz:) olur ya arabanızda çekişten düşme, fazla yakıt harcama, titreme yada marşa basıldığı zaman çalışmama gibi sorunlar yaşanırsa 15-20000km de bile subap ayarı gerekebilir usta bunu bilemeyebilir, yetkili servis ise elindeki şartnameye göre talimata göre ezbere iş yapar km ye yıl a bakar tabloya bakar. Bu işin en gerçekçi yaklaşımı motorun subap ayarı gereksinimi olduğunu arabayı kullanan kişinin kendisinin keşfetmesidir, subap ayarı isteyen motoru anlamanın çok aşırı zor birşey olacağını sanmıyorum, bu belirtiler forumdaki konularda yazıyor zaten, hadi hiç anlamıyoruz diyelim servisin önerdiği ezbere subap ayarı periyoduna göre ayarlatırız olur biter atla deve değildir:) bu bakımdır, bakım her zaman iyidir hoştur.

zaten eski honda kullanıcıları hep öyle yapıyor zannedersem.
Erenuzel41 ağzınıza saglik..

Honda logosuna güvenimiz sonsuz...

Not: arabanız ne olursa olsun, periyodik bakımı yapılmayan araçlar; arızaya,yolda birakmaya %50 daha yatkındır

POCOPHONE F1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

muratk

0
Aracınız
Civic FC5 2017
selamlar,
aracın kitapçığında subap ayarı 120.000 km kontrol edilir yazıyorken servisler neden 40-50 bin km de ayar yapar?
Aracında ciddi subap ayar sıkıntısı yaşayan oldu mu? Tahminlerden öte bu konuda sıkıntı yaşamış arkadaşların vereceği bilgiler bir çoğumuzu aydınlatacaktır.
teşekkürler

Aracınız
selamlar,
aracın kitapçığında subap ayarı 120.000 km kontrol edilir yazıyorken servisler neden 40-50 bin km de ayar yapar?
Aracında ciddi subap ayar sıkıntısı yaşayan oldu mu? Tahminlerden öte bu konuda sıkıntı yaşamış arkadaşların vereceği bilgiler bir çoğumuzu aydınlatacaktır.
teşekkürler

120000 km benzinli araçlar için. Lpgli araçlar için 40000 yazar kitapçıkta.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri