Civic FD6 FD6 Arka helezon sorunu

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Uzun süredir gözlemlerimle emin olduğum üzere, FD6 serisi bütün Civiclerin arka helezonları ağırlık kaldırma özelliğini kaybetmeye başlamış durumda. Kendi kullanımımdaki araçta da bu durumu gözlemliyorum. Merak edenler incelerse özellikle sol arka helezon yay yüksüz halde bile oldukça çökük duruyor. İşin tuhafı da uzun süredir arka helezon yayı arıyorum ama FD6 için serviste orjinali ve eibach tarzı spor yaylar dışında kaliteli bir yay satılmıyor. Mazuki marka Türk üretimi yaylar ama bana güven vermediler. Amerikada orjinali 28 dolara satılıyor, Rusyada OBK marka alternatif japon malı yay çifti 55 dolara satılıyor ama ülkemizde bu konuda parça sıkıntısı var. Servis orjinalinin tanesine 320 tl civarı fiyat istedi bu arada
Aracın bütün amortisörleri KYB marka, kodları da belli ve internette bile bolca bulunuyor ama helezon yaylarını kimin ürettiğini bulamadım. 2005 vtec kasaya kadar yaylarda KYB marka ve rahatça bulunabiliyor ama FD6dan itibaren KYBnin listesinde görünmüyor.
Acaba vtec kasa ile FD6nın arka helezon yayları aynımıdır?
Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Çözüm
Evet arkadaşlar, sorunumu enteresan bir şekilde tatmin edici derecede çözdüm :)
Şunu da iyice anladım, Hondayı Amerikanlar dayanıklılığına göre parçası cidden ucuz kaldığı için seviyorlar. Artık birçok parçanın fiyatını Amazon üzerinden inceleyerek hareket ediyorum.
Ankara Honda Boranın 300 tl fiyat verdiği FD6 civic arka helezon yayını Amazonda kampanyalı yakaladım ve 1 haftada geldi. :)
Ve sadece 16 dolara aldım (y) ancak Amerikadan parça getirtmenin en kötü yönü işin kargo ücreti, kargo ücreti 23 dolar tuttu, kredi kartı komisyonuyla bana 170 tl ye mal oldu ancak her halikarda daha ucuza geldi.

Amazonda uzun süre beklemiş bazı tek kalan parçalar oldukça düşük fiyatla satılabiliyor, ben böyle bir fırsat yakaladım.
İşin güzeli sol...
Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Foto varmı hocam. Benim yayları kestirmiş aldığım adam daha önce yani önlerde düşük.

Aracınız
Civic FD6 2007
Evet arkadaşlar, sorunumu enteresan bir şekilde tatmin edici derecede çözdüm :)
Şunu da iyice anladım, Hondayı Amerikanlar dayanıklılığına göre parçası cidden ucuz kaldığı için seviyorlar. Artık birçok parçanın fiyatını Amazon üzerinden inceleyerek hareket ediyorum.
Ankara Honda Boranın 300 tl fiyat verdiği FD6 civic arka helezon yayını Amazonda kampanyalı yakaladım ve 1 haftada geldi. :)
Ve sadece 16 dolara aldım (y) ancak Amerikadan parça getirtmenin en kötü yönü işin kargo ücreti, kargo ücreti 23 dolar tuttu, kredi kartı komisyonuyla bana 170 tl ye mal oldu ancak her halikarda daha ucuza geldi.

Amazonda uzun süre beklemiş bazı tek kalan parçalar oldukça düşük fiyatla satılabiliyor, ben böyle bir fırsat yakaladım.
İşin güzeli sol arkanın çöküntüsü gitti, sağ arkadan farkedilmeyecek derecede yüksek duruyor, ama araç sürekli tek kişi ile yol aldığı için kısa sürede eşitlenecektir muhtemelen.
Aldığım ürün bu,
Genuine Honda 52441-SNA-A02 Rear Spring
https://www.amazon.com/dp/B00KTLUJDI/ref=cm_sw_r_cp_tai_npK2AbJQTM8DN

Bu parça kodunu rus forumlarından elde ettim ama ruslarda aracın arkasının kısa sürede çöktüğünü fark ettikleri için Si modelinin arka yayları ile bu sorunun çözüldüğünü bulmuşlar. Açıkçası arka iki helezonu değiştirsem kesin alırdım ancak şimdilik gerekli değildi.
Bahsettiğim helezon bu,
Genuine Honda 52441-SNX-A01 Rear Spring
https://www.amazon.com/dp/B00KTLUN66/ref=cm_sw_r_cp_tai_qrK2AbQ0ZYZHR

Amazon.com'un güzelliği gümrük bedelinin en baştan tahsil ediyor, ürün direk size geliyor, ek bir gümrük işlemi ile uğraşmıyorsunuz.
Hocam bu parçasyı alsam FD6'ya uyar mı acaba. Başka bir şey almak lazım mı?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ad Soyad
safa
Aracınız
Civic FD6 2011
Merhaba bende aynı konuda şikayetçiyim. Get takoz lastik koyan arkadaşlar yorumlarınız nelerdir ? Ne kadar süre kullandınız performans nedir ?

Aracınız
Civic FD6 2010
Aracınız
Merhaba..Benim arka helezonlar da sıkıntılıydı..Sol arka teker ile çamurluk arasına 1 parmak,sağ arka teker ile çamurluk arasına ise 2 parmak anca giriyordu..Arkaya 2-3 yetişkin oturunca tümsek vb. yerlerde küt küt vuruyordu..KYT marka yaylarla değişim yaptım ..Şükür arkası yükseldi biraz ve vurma falan kalmadı..Ne kadar götürür görecez..Araç 108 bindeydi bu arada değişim yaptığımda..
Hala memnun musunuz? Kaç bin oldu?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bulabilseydim bu yaylardan alacaktım ama şu anda piyasada mevcut değil gibi, diğer yay satanlar hep Taiwan marka yaylar satıyor.
Bende yurtdışından indirimle birleştirerek MOOG markasının Civic Si modeli için olan daha kalın arka yaylarını aldım, umarım istediğim seviyede çökme düzelir. Gerekirse ek olarak takozda almayı planlıyorum. Değişim sonrası sonuçları burada paylaşırım.

Geri