FD6 DİSK VE BALATA TAVSİYESİ

Aracınız
Civic FD6 2008
Merhaba, 2008 model Civic aracın disk ve balata takımı değişimi için TRW marka düşünüyorum kullanan varsa yorum yapabilir mi yada daha iyi önereceğiniz bir set var mı. Fren hidroligi için de motul dot 3-4 aldım. Birde TRW için https://www.hondaparcam.com/urun/tr...b7-on-arka-fren-disk-ve-balata-takimi-4-teker bu siteden almayı düşünüyorum daha uygun. Daha önce buradan alışveriş yapan var mı güvenilir mi ?

Aracınız
Civic FD6 2008
Blueprint diye ingiliz markası var hocam ustam onu önermişti kaliteli olduğunu söyledi kullanıyorum memnunum

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2023
esasında en iyi para performans kombinasyonu TRW Disk (Eğer Ferodo pahalı ise değil ise Ferodo veya ATE Disk ilk öncellik) + Ferodo Premier balata tabi orijinal olmak kaydı ile.

çok fazla ses şikayeti var gerek bosch gerek trw,bluepint vs ama burada anlamanız gereken şey bu seslerin çoğunun bilinçsiz ellerde montaj yapılması sebebiyle + düzgünce rodaj yapılmamasından kaynaklı olduğu.

1) disk yeni değil ise tercihen hafif temizlik amacıyla bile olsa tornalanmalı yada en güzeli sıfır disk takılmalı
2) diski söktüğünüzde diskin araçta oturduğu ayna kısmı pas kirden arındırmalı temizlenmeli
3) balatanın kaliperde oturacağı kısımlar (dış uçları) balata gresi ile greslenmeli (sıradan gres tabiki olmaz o sıcağa dayanımı yok)
4) kaliperin pistonları etrafı temizlenmeli kendisi yağlanmalı
5) balatanın diske bakan tarafı değilde arka tarafı yağlanmalı (balata gresi ile)
6) işlem bitiminde 80kmh dan 20kmh hıza orta üst sertlikte 15-20 kez frenlenemeler yapılmalı (balatanın diske tam uyum sağlaması için)

bunlar sonrasında göreceksiniz en ufak ses çıkarmayacak ve muhteşem bir frenleme performansı gösterecek araç, beraberinde aracınız ile uyumlu doğru fren hidroliğinide değiştirirseniz tadından yenmez, fren hidrolikleri senede %1.2-1.5 oranında içine su alır ve tercihen max 3 senede bir değişim ister.

Aracınız
Civic FD6 2009
Fd6 kullanırken mga balata koydum, gayet güzeldi. Ayrıca bu site güvenilirmi, fiyatlar biraz düşük gibi.

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2023
açıkcası ben olsam aşağıdaki siteden alırdım kendileri zaten Türkiye ATE distribütörü ve Ferodo vb markalar ile iş yaptığında direkt Türkiye distribütörlerinden alım yapan bir firma,tavsiye ederim:

Kalite olarak öncelik ATE verirdim gerek balata gerek disk kullanırdım
ikinci sırada Ferodo (ATE'den geri kalır yanı yok)
TRW (sadece Diskini kullanırdım)

Bosch ve tüm diğer ürünleri 2inci sınıf ürün gözü ile bakardım (başka iyi markalar var globalde ama Hondaya ürün yapan ve türkiyede satışı olanlar arasında konuşuyorum)

ama tekrar söylüyorum montaj kısmı çok kritik iyi ellerde dandik balata ile sıfır ses sorunu yaşayabilirken en kral balata ile bile işi bilmeyenlerin elinde ses vb sorunlar yaşayabilirsiniz.

Geri