Fd6 ilk marşta çalışmıyor

Aracınız
Aracım sabahları ilk marşta çalışmıyor 100 bin kmde neden olabilir başına gelen oldumu??

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Aracım sabahları ilk marşta çalışmıyor 100 bin kmde neden olabilir başına gelen oldumu??

Sübap ayarınızdan kaynaklı olabilir. Lpg varsa eğer araçta lpg yi vanasından kapatıp 1 gün o şekilde kullanıp öyle stop edin ve sabah çalışmama durumu yine olacak mı deneyin. Lpg regülatöründeki kaçaktan kaynaklı da olabiliyor.

iPhone cihazından gönderildi.

Aracınız
akü 3 senelik felan bitmemesi lazım marş motoru çalışıyor akü zayıf olsa basmaz diye düşünüyorum

Sübap ayarını 80 bin kmde yaptırmıştım ilk defa böyle oluyor

Aracınız
Civic FB7 2015
Havalar soğuyunca ilk aklıma akü geliyor.Soğuk havalarda akü kapasitesi düşüyor. Akü tam bitse marş basmaz. Bu arada araba ısındığında tek marş ta çalışıyorsa bence bir elektrikçi aküye baksın benim aklıma başka birşey gelmiyor. Başına gelen arkadaşlar cevap verirse bilgileniriz.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Büyük ihtimalle LPG regülatörü, diyafram kaçırıyor olabilir. Uzun süre bekleyince hazneye gaz da doluyor benzinle birlikte aracı boğuyor.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FD6 2010
Benzer bir sorun yaşıyorum fakat biraz farklılık gösteriyor. Başlık kirliliği olmasın diye buraya yazıyorum.

Araç Fd6 Otomatik
Yakıt: Benzin + LPG
Subap ayarı 1 Aylık
Benzin: Mamak/OPET'ten alıyorum

Gelelim soruna.
Aracı akşam bırakıyorum sabah çalıştırmaya geldiğimde ilk marşa basıyorum. Çalıştı deyip bırakıyorum. Direkt stop ediyor. 2. Marş zorlama ile çalışıyor fakat rölanti düşükten başlıyor.

Sonraları şunu yapmaya başladım. İlk çalıştırmaya geldiğimde gaza dokunuyorum kontak açıkken. Sonra marşa basıyorum. Saat gibi çalışıyor. Rölanti 1.200 lerde falan alıp geri düşüyor. Benzin genelde 4-5 diş kadar oluyor.

Bu sorunu sabah bırakıp işe gittiğim günlerde aksam geldiğimde de yapıyor.

Konu hakkında düşüncesi olan var mı?

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Benzer bir sorun yaşıyorum fakat biraz farklılık gösteriyor. Başlık kirliliği olmasın diye buraya yazıyorum.

Araç Fd6 Otomatik
Yakıt: Benzin + LPG
Subap ayarı 1 Aylık
Benzin: Mamak/OPET'ten alıyorum

Gelelim soruna.
Aracı akşam bırakıyorum sabah çalıştırmaya geldiğimde ilk marşa basıyorum. Çalıştı deyip bırakıyorum. Direkt stop ediyor. 2. Marş zorlama ile çalışıyor fakat rölanti düşükten başlıyor.

Sonraları şunu yapmaya başladım. İlk çalıştırmaya geldiğimde gaza dokunuyorum kontak açıkken. Sonra marşa basıyorum. Saat gibi çalışıyor. Rölanti 1.200 lerde falan alıp geri düşüyor. Benzin genelde 4-5 diş kadar oluyor.

Bu sorunu sabah bırakıp işe gittiğim günlerde aksam geldiğimde de yapıyor.

Konu hakkında düşüncesi olan var mı?

İlk olarak lpg regülatörünüzdeki diyafram geliyo aklıma, diyaframda yırtık delik kaçak oluştuysa eğer uzun beklemelerde gaz kaçağına sebep oluyordur. Bu kaçan gaz uzun bekleyince silindir içine dolup ilk marş esnasında boğulma yapar motorda. Aracınızı stop etmeden 1-2 dk önce benzine alın ve stop edin. Daha sonra lpg tankınızdaki vanadan lpg akışını kesin. Aracı çalıştıracağınızda vanayı açın öyle çalıştırın. Aynı problem yaşanmıyorsa regülatör arızası olabilir. Uzun süreli kullanımlarda enjektör arızasına da sebep olabiliyor.

06 HONDA 2234

Aracınız
Civic FD6 2010
İlk olarak lpg regülatörünüzdeki diyafram geliyo aklıma, diyaframda yırtık delik kaçak oluştuysa eğer uzun beklemelerde gaz kaçağına sebep oluyordur. Bu kaçan gaz uzun bekleyince silindir içine dolup ilk marş esnasında boğulma yapar motorda. Aracınızı stop etmeden 1-2 dk önce benzine alın ve stop edin. Daha sonra lpg tankınızdaki vanadan lpg akışını kesin. Aracı çalıştıracağınızda vanayı açın öyle çalıştırın. Aynı problem yaşanmıyorsa regülatör arızası olabilir. Uzun süreli kullanımlarda enjektör arızasına da sebep olabiliyor.

06 HONDA 2234
Hocam gaz pedalına dokunduktan sonra çalışıyor araç. Gaza dokununca silindirin içindeki gaz temizliyor mu?

Java Software Developer
Araştırmacı ve yeniliklere açık biri.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Hocam gaz pedalına dokunduktan sonra çalışıyor araç. Gaza dokununca silindirin içindeki gaz temizliyor mu?

Java Software Developer
Araştırmacı ve yeniliklere açık biri.

Büyük ihtimalle öyle oluyor, kontağı açıp gaza dokunduğunuzda boğaz kelebeği açık hale geldiğinden boğazda biriken gaz bir miktar boşalıp rahatlama yaratıyor.
Regülatör içindeki diyafram soğutma suyunun sıcaklığı sayesinde tanktan gelen sıvı lpg yi gaz haline geçirmede büyük önem taşıyor. Benim fikrim bu diyafram sorunları lpg ustalarının ve kullanıcıların tasarruf miktarını arttırmak için göz ardı ettikleri bişey. Lpg ye geçiş için baz alınan yer soğutma suyu sıcaklığı. Adam gidiyor lpg ye geçiş derecesini 25 yapıyor. Sıcak suyla temas edemeyen yada az temas eden diyafram esneklik kazanmadan tanktan gelen basınçlı lpg ile karşılaşıyor. Zamanla yırtılması kaçınılmaz oluyor. Soğutma suyu derecesi 42-45 gibi ayarlansa diyafram hem daha sıcak suyla hemde daha uzun süre temas ederek daha esnek hale geldikten sonra basınca maruz kalır. Belki aracınız ilk çalıştırmada daha fazla benzin tüketir ama bu tip sorunla karşılaşma ihtimali daha az olur diye düşünüyorum. Benim düşüncem bu belki sistemin çalışmasına daha hakim birileri çıkar yanlış düşündüğüm biyer varsa öğrenmiş oluruz.

06 HONDA 2234

Geri