Fd6 motor yağı seçimi

[MENTION=5159]engin484[/MENTION] bu kaniya nereden vardiniz. Kitapcikta ikiden fazla(6-7 farkli) yagin kullanilabilir oldugu yaziyor. İlgili sayfayi bulabilirsem eklerim.

SM-E500H cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Kitapcikta 7 farkli yagin kullanilabilecegini belirtmiş. Arabam sifir km olsaydi kesinlikle 0-20 ile başlar öyle devam ederdim. Ama bu saatten sonra yağ eksiltebilir diye 0-20 koymaya cesaret edemiyorum.

830ee21ff0b16f0de1f380958791f74d.jpg

[MENTION=5159]engin484[/MENTION] bu kaniya nereden vardiniz. Kitapcikta ikiden fazla(6-7 farkli) yagin kullanilabilir oldugu yaziyor. İlgili sayfayi bulabilirsem eklerim.

d8d80f6d0f4702446121470d4ab577e5.jpg

Fd6 kitapçığı sayfa 295
Dikkat ederseniz burada harf ve rakamlar var burada belirtilen harf ve rakamları sadece iki farklı viskoziteli yağda bulabildim. Biri 0w30 diğeri de 10w40 tır. Kullanılan yağın motorun çalışma standartlarını karşılayabilmesi için bu harf ve rakamları içermesi gerekir. Saygılar...

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

[MENTION=3739]Engin[/MENTION]4 84 bu standartlari karsilayan yaglar sadece 0-30 ve 10-40 degil. Mesela ben mobil 1 5-30 koydum. Acea A5/B5 standardini karsiliyor.
54f53f96653eee6cd13c8652b95c81dc.jpg

Doğrudur. Ben sadece iki yağda bu rakamları görebilmiştim. Demek istediğim de bu zaten. Kullanılan motor yağının bu harf ve rakamları içermesidir.

Evet haklisiniz kullanacagimiz yag katalogda belirtilen viskozitede olmali ve belirtilen ACEA standartlarini karsilamali. Bunun disinda aracin kilometresi ve daha once hangi kalinlikta yag kullanildigi da onemli. Uzun sure 10-40 kullanilmis bir aracta sonradan 0-20 kullanmak problem cikarabilir.

66542dfecb2a9b75b53e7dcd215c7cc0.jpg

Mobil 1 sitesinden alıntıdır. Görüldüğü üzere 0w30 fuel economy tam sentetik yağ da birden fazla Acea standartlarına sahip. Aracının kıymetini bilenler tam sentetik yağ kullansınlar. Çünkü tam sentetik yağlar laboratuvar ortamında üretilir ve yüksek sıcaklıklarda da çalışma performanslarını korurlar. 10w40 yarı sentetik madeni yağdır. Onun için bir şey yazmaya gerek yok. Bana göre aracı traktör gibi çalıştırır o yüzden onun için traktör yağı diyorum. Araçlarda en fazla aşınma ilk çalıştırma esnasında gerçekleşir onun için tam sentetik yağlar daha iyidir ve soğuk motoru daha iyi korur ve en kısa sürede görevini yerine getirir. Kullanın farkı görün. Amaa uzun süre 10w40 kullandıysanız öyle devam edin derim. Çünkü tam sentetik yağ ince gelecek ve araç yağ eksiltmeye başlayacaktır.

116binde aracı aldım yazın tatile çıktım. Babam yaptırdı bakımları. Usta 10 40 castrol koymuş. 126da ben de aynısında aldım koydurdum. Adana'dayım. Şimdi eneos 5 40 koydurmayı düşünüyorum. Eksiltme olur mu acaba?

F5121 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

[MENTION=11174]Tulpar[/MENTION] 5-40 da eksiltme yapacagini sanmiyorum. Ama bence 5-30 koymalisiniz. Aracin motor sesinin bariz bir sekilde azaldigini ve daha kolay devirlendigini hissedeceksiniz. 5-30 da eksiltme yapmayacaktir.

[MENTION=11174]Tulpar[/MENTION] 5-40 da eksiltme yapacagini sanmiyorum. Ama bence 5-30 koymalisiniz. Aracin motor sesinin bariz bir sekilde azaldigini ve daha kolay devirlendigini hissedeceksiniz. 5-30 da eksiltme yapmayacaktir.

Kışın 5 30 yazın 5 40 koysam sayısal değerleri değiştirsem bir sıkıntı olur mu? Biraz fazla yol yapıyorum ben. 3 ayda 10bin doluyor. Temmuzdan bu zaman 3. Yağ değişimi olacak.

F5121 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri