Civic FD6 FD6 Şanzıman sesi

Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar merhaba. Dün otobanda 120 kilometre hızla giderken araç bir anda vites düşürdü ve hızı 50 kilometreye düşürdü bu 2 saniyelik sürdü ve fren yapmış gibi lastik sesi geldi sonrasında normal şekilde yoluna devam etti. Şu anda 1500 2500 devir arasında şanzımandan bir cızırtı geliyor. Vites geçişlerinde veya düşürme lerde herhangi bir vuruntu ya da takılma yok bunun sebebi ne olabilir acaba.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Arkadaşlar merhaba. Dün otobanda 120 kilometre hızla giderken araç bir anda vites düşürdü ve hızı 50 kilometreye düşürdü bu 2 saniyelik sürdü ve fren yapmış gibi lastik sesi geldi sonrasında normal şekilde yoluna devam etti. Şu anda 1500 2500 devir arasında şanzımandan bir cızırtı geliyor. Vites geçişlerinde veya düşürme lerde herhangi bir vuruntu ya da takılma yok bunun sebebi ne olabilir acaba.

Zor zoru en güzeli servise veya iyi bir ustaya gitmeniz.

Aracınız
Civic FD6 2010
Anlaması zor bir durum." 120km den 50km ye motor freni ile 2sn de yavaşlamak". Hız sabitleme devrede miydi ?
Tek kurgum,
hız sabitleyici düşük hızda sabitlenmiş, sonra gaza basılmış ve hızlanılmış, yokuş aşağı gelince gaz bırakılmış, frene basılmış olmadığı için hala düşük hızda sabitlenmiş araçda motor freni ile hızı düşürmeye çalışmış.
Tabi hala şurası sıradışı, motor freni ile 120 km den 50km ye 2sn de yavaşlamak.

Aracınız
Civic FD6 2010
Hız sabitleme açık değildi normal bı sekilde seyrederken oldu bu şekilde.mantiga aykırı bir durum ama neden olduğunu anlayamadım.on balatalar eskiydi zaten yayı falan çıkıp balatalar kendisi fren yaptırdı diyeceğim ama o zaman neden devir 5000 e geldi

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Balatalar anlık olarak sıkıştıysa araç fren yaptığını anlayarak motor frenini devreye sokmuş olabilir. Lastik sesini de bu yuzden duymuş olabilirsiniz. Fren sisteminize bir baktırın.

Aracınız
Civic FD6 2010
Abi aracın ön fren balatası değişti ama ses hala devam ediyor.metalin metale sürtme sesine benziyor sağ ön kısımdan geliyor.ozellikle vites d konumunda 1500-2500 devir aralığında.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Sorun şanzuman kaynayklı görünse de aks bilyalarından da uğultu yapabilir bunu anlamak için rampa aşağı boşta bir süre aracın hızlanmasına izin verin ve gözlemleyin. Bahsettiginiz ses artiyor, sağ önden gelen bir ses te varsa boylelikle akstan kaynakli olup olmadigini test edebilirsiniz.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Öncelikle aracın km.si nedir ve en son şanzıman yağı ne zaman değişti.
Ayrıca otomatik şanzıman beyninin vites kulakçıklarından zorlasanız bile uygun hızda değilseniz vites küçültmenize izin vermemesi lazım.
Şanzımanın vites küçültmelerinde lastikleri kitleyebilecek gücü olduğunu pek sanmıyorum, bence lastik kilitlemek yerine şanzıman iç dişlileri dağılır.
@Hakan_1453 hocamın aks fikri bana da makul geldi, aks kafalarındaki sorunlar lastiğin kilitlenmesine neden olabilir. Aks kafalarını kontrol ettirmeniz faydanıza olacaktır.

Aracınız
Civic FD6 2012
Ayrıca otomatik şanzıman beyninin vites kulakçıklarından zorlasanız bile uygun hızda değilseniz vites küçültmenize izin vermemesi lazım.
Şanzımanın vites küçültmelerinde lastikleri kitleyebilecek gücü olduğunu pek sanmıyorum, bence lastik kilitlemek yerine şanzıman iç dişlileri dağılır.
@Hakan_1453 hocamın aks fikri bana da makul geldi, aks kafalarındaki sorunlar lastiğin kilitlenmesine neden olabilir. Aks kafalarını kontrol ettirmeniz faydanıza olacaktır.
Aks dediginiz bilyalarmi hamid hocam.

SM-G610F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FD6 2010
Araç şu an 117binde.samzuman yağını bu olaydan sonra değiştirdim.

Geri