FE1 eco ve benzinli deneyimi

Ad Soyad
Ramazan Uçar
Aracınız
Civic FE1 2021
aracım 2022 eco premium LPGli versiyon. geçen hafta rize deniz sahilinden yolculuğa başladım ovit tüneline doğru çok dik rampa çıktım. etrafı doğayı göreyim diye çıkarken yavaş yavaş 40 50 ile çıktım lpgde çıktım. ovit tüneline 2km kala aracım bütün arıza ışıklarını yaktı. öyle kaldım yolda. rölantide çalışmaya devam ediyor ama araç el freninini kilitlediği için hareket edemedim. Sonra honda yol servisini aradım. honda teknisyeni aracı benzine alıp 10-15 dk bekleyim sonra devam etmemi söyledi. ben 25-30 dk bekledim sıkıntı olmasın diye. çok şükür araç çalıştı ve benzinde devam ettim. ilk defa LPGli araç kullanıyorum. LPG baya kaprisli bir yakıt gibi geldi. yakıt tasarrufu açısından kesinlikle iyi ama bazen böyle şeylerle de karşılaşabiliyorsun.

Ad Soyad
Kutluay Selçuk
Aracınız
Civic FE1 2023
aracım 2022 eco premium LPGli versiyon. geçen hafta rize deniz sahilinden yolculuğa başladım ovit tüneline doğru çok dik rampa çıktım. etrafı doğayı göreyim diye çıkarken yavaş yavaş 40 50 ile çıktım lpgde çıktım. ovit tüneline 2km kala aracım bütün arıza ışıklarını yaktı. öyle kaldım yolda. rölantide çalışmaya devam ediyor ama araç el freninini kilitlediği için hareket edemedim. Sonra honda yol servisini aradım. honda teknisyeni aracı benzine alıp 10-15 dk bekleyim sonra devam etmemi söyledi. ben 25-30 dk bekledim sıkıntı olmasın diye. çok şükür araç çalıştı ve benzinde devam ettim. ilk defa LPGli araç kullanıyorum. LPG baya kaprisli bir yakıt gibi geldi. yakıt tasarrufu açısından kesinlikle iyi ama bazen böyle şeylerle de karşılaşabiliyorsun.
en korkutuğum şey,LPG tmm ucuz ve zararsız bir yakıt ama işte aileni taşıyorsun,olmadık bir yerde kalabilirsin

Ad Soyad
Anıl Doğukan Tutal
Aracınız
Civic FE1 2021

Benzeri benim de başıma geldi, sizin gibi yokuş tırmanmaktaydım, fakat bende araba ilerlemeye devam etti, sadece 40km/sa üstüne çıkmadı, motor arıza lambası yandı. Gideceğim yere kadar 1km civarı o şekilde gittim. Daha sonra teknik yardım istedim, benzinde çalıştırın arıza vermezse o şekilde servise getirin dediler, benzinde arıza vermedi servise götürdüm arabayı incelediler ve hiçbir sorun bulamadılar :) benim aracımın park manevraları sırasında stop etme sorunu da vardı, bu dediğim yaklaşık 1 sene önceki olay, bunun üzerine 2 defa lpg yazılımı güncellendi, artık stop etme gibi sorunları kalmadı arabanın. Sadece yukarda bahsettiğim gibi CVT şanzıman devreye girerken silkeleme yapıyor. Sanıyorum tüm lpg fe1lerde de bu var.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Adana Mersin otoban arka arkaya gidişle aynı hız,şartlar,yük hatta lastik basınçlarıyla beraber 1.5 126lık eco ve 1.5 182lik gittik otobanda ort 130-140kmh ile

eco: 100kmde 115tl
182lik: 100kmde 185tl

az farkmı? değil ama açıkcası kullanıcının kaç km yaptığıda bence önemli ayda 1500km yapan insan için bile 3 yılda topu topu 37800tl yapıyor ,1.5 milyon tl olmuş aracın kendisi kalkıp 3 yılda harcayacağım 38bin tlnin peşine düşmezdim özelliklede bu denli extra gücün keyifi karşısında sürüş hissi ciddi şekilde farklı/keyifli
Merhaba hocam, FE1 civic LPG'li modellerde 100 kmde 1.5 lt benzin tükettiğini söyleyen bir üyemiz vardı. Sizin bu hesabınızda eco modelin yakıt tüketimine 1.5 lt benzin dahil mi?

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
Merhaba hocam, FE1 civic LPG'li modellerde 100 kmde 1.5 lt benzin tükettiğini söyleyen bir üyemiz vardı. Sizin bu hesabınızda eco modelin yakıt tüketimine 1.5 lt benzin dahil mi?

Eco'nun hakkını yemeyelim arkadaşlar okadarda kötü değil :)

evet hesaplamaya ort benzin yakışıda dahil edilmişti ECO'nun, açıkcası şöyle yaptık ikimizde Adana otoban üzerindeki BP'de durduk aracın depo boğazından çıkıncasına kadar yakıt doldurduk ve sürdükten sonra Adanaya geri geldiğimizde U dönerek aynı istasyondan aynı gişeden aynı şekilde yakıt doldurduk,ecoda hem lpg hem benzin doldurduk ve tüketilenleri yazdık, bu arada not geçeyim belki o ortalama 1.5lt ortalama sürüş için geçerlidir sanırım otoban sürüşünde bu tüketim azalıyor çünkü aklımda 1lt yada 1.2lt civarı benzin tüketti gibi kaldı.

Ad Soyad
Ozan kıvrak
Aracınız
Civic FE1 2021
Şuanki yakıt fiyatları ile eco kullanmaktan başka çare kalmadığı kanaatindeyim . Bir keresinde 1000 km’lik uzun yolda 120 yi geçmemiştim hiç sadece 3-4 kere 200 e çıkmışlığım olmuştu. Buna rağmen lpg tüketimi 5.9 litre idi. Benzim tüketimi de 1000 km de 2tık benzin yaktı size öyle söyleyim. (Normal modda)

Örneğin yıllık 20.000 km yapan biriyseniz kilometrede tahminen 1.2 tl tasarrufunuz olsa(kendi sürüşüme göre) yıllık 24.000 TL yapar. Bu miktar da aracın yıllık bakımına mtvsine hatta sigorta kaskosuna dahi yeter. Böyle düşününce fark cidden muazzam seviyede benim görüşüme göre.
Bunu bir yılda 35.000 km yapan bir olarak söylüyorum :))

Arkadaş aslında karşılaştırma yapmak istememiş sadece 182liğin bazı özelliklerinin daha iyi çalıştığına yönelik bir konu açmış ama şu ekonomide birşey diyemiyorum ….

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
Şuanki yakıt fiyatları ile eco kullanmaktan başka çare kalmadığı kanaatindeyim . Bir keresinde 1000 km’lik uzun yolda 120 yi geçmemiştim hiç sadece 3-4 kere 200 e çıkmışlığım olmuştu. Buna rağmen lpg tüketimi 5.9 litre idi. Benzim tüketimi de 1000 km de 2tık benzin yaktı size öyle söyleyim. (Normal modda)

Örneğin yıllık 20.000 km yapan biriyseniz kilometrede tahminen 1.2 tl tasarrufunuz olsa(kendi sürüşüme göre) yıllık 24.000 TL yapar. Bu miktar da aracın yıllık bakımına mtvsine hatta sigorta kaskosuna dahi yeter. Böyle düşününce fark cidden muazzam seviyede benim görüşüme göre.
Bunu bir yılda 35.000 km yapan bir olarak söylüyorum :))

Arkadaş aslında karşılaştırma yapmak istememiş sadece 182liğin bazı özelliklerinin daha iyi çalıştığına yönelik bir konu açmış ama şu ekonomide birşey diyemiyorum ….

bizim tuttuğumuz raporu tek tek inceledim şimdi, özetle 5 temmuzda yakıtımız :

182lik, 7.06lt Benzin ort
Eco: 6.4lt LPG,1.5lt Benzin (yukarıdaki arkadaş nokta atışı vermiş litreyi)
ort hız: 138kmh

bunu güncel olarak çevirecek olursak:

182lik: 262tl
Eco: 159tl

yani geldiğimiz noktada topu topu 1.5 ayda aradaki fark 100kmde 70tl iken şimdi olmuş 103tl ve cidden bu hesabı biraz şaşırtmış,
fakat buna rağmen yılda 20bin km yapan biri için 20600tl (koca yılda bakın) fark yapıyor, kusura bakmayın 1.7milyon tllik araca binip 20bin tl yıllık hesabı yapan biri bence Eco alsın ztn çünkü cidden o insanın bakış açısı Ekonomik sürüş odaklı demektir (herkes farklı) ama şahsen ben 1000 kez daha bu ikilem arasında kalsam 1001indede 182lik tercih ederdim aradaki sürüş keyifi farkı çok ciddi çünkü.

Ad Soyad
Ozan kıvrak
Aracınız
Civic FE1 2021
bizim tuttuğumuz raporu tek tek inceledim şimdi, özetle 5 temmuzda yakıtımız :

182lik, 7.06lt Benzin ort
Eco: 6.4lt LPG,1.5lt Benzin (yukarıdaki arkadaş nokta atışı vermiş litreyi)
ort hız: 138kmh

bunu güncel olarak çevirecek olursak:

182lik: 262tl
Eco: 159tl

yani geldiğimiz noktada topu topu 1.5 ayda aradaki fark 100kmde 70tl iken şimdi olmuş 103tl ve cidden bu hesabı biraz şaşırtmış,
fakat buna rağmen yılda 20bin km yapan biri için 20600tl (koca yılda bakın) fark yapıyor, kusura bakmayın 1.7milyon tllik araca binip 20bin tl yıllık hesabı yapan biri bence Eco alsın ztn çünkü cidden o insanın bakış açısı Ekonomik sürüş odaklı demektir (herkes farklı) ama şahsen ben 1000 kez daha bu ikilem arasında kalsam 1001indede 182lik tercih ederdim aradaki sürüş keyifi farkı çok ciddi çünkü.

Dediğiniz doğru bu tamamen bakış açısı ile alakalı. Ben kendi adıma civic i ekonomik anlamda maksimum verim alabilmek adına aldım

Son düzenleme:
Geri