Genlesme kabi kapaginin acik kalmasi

Aracınız
Civic FC5 2016
Arkadaşlar iyi akşamlar,

Özel servise 10k bakimina götürdüğüm aracimin genlesme kabi kapagini acik birakmislar. Acele ile kontrol etmeden ciktim, trafikte 30 km kadar yol yaptim. Hararet yukselmedi fakat araci stop ettikten sonra buradan buhar cikmaya basladi. Yarin tekrar goturecegim ama, basina benzer birsey gelen var mi?

BLA-L09 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Geçmiş olsun. Çok basit bir hata yapılmış. Hararet yükselmedi ise sıkıntı olmaz. Sistemdeki su ısındıkça genleşir ve basınç artar bu durumda kapaktan yavaş yavaş su kaçırmaya başlar. Erken farketmeniz güzel olmuş.
Saf su eklemesi yapılıp hava alınması lazım.

Aracınız
Hararetin yükselmediğinden eminseniz bir sıkıntı yoktur, ama 30 km gittiğinize göre fark etmemiş olma ihtimaliniz de var.

94 model civic aracımda bu hatayı yapmıştım ve 25 km sonunda conta yanmıştı.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
SArkadaşlar iyi akşamlar,

Özel servise 10k bakimina götürdüğüm aracimin radyatör kapagini acik birakmislar. Acele ile kontrol etmeden ciktim, trafikte 30 km kadar yol yaptim. Hararet yukselmedi fakat araci stop ettikten sonra buradan buhar cikmaya basladi. Yarin tekrar goturecegim ama, basina benzer birsey gelen var mi?

Geçmiş olsun, radyatörde su kaldı mı kontrol ettiniz mi, servisin tutumu nasıl? Soğutma sıvısı komple buharlaşıp bu şekilde de yol aldı ise motora zarar vermiş olabilir dikkat etmenizde fayda var.

Aracınız
Civic FC5 2016
Dumani görünce tekrar calistirdim hararet yapmis mi görmek için. Normal seviyedeydi. Kapak 2 kademe, yarim acik kalmis demeliyim sanirim. Bir saat sonra soguyunca tekrar kontrol ettim, genlesme kabında 1cm kadar su kalmis. Calismada da suan bir sorun yok, herhangi bir ariza isigi da yakmadi. Bizim araclar hangi sogutma sivisini kullaniyor? Yarin ilknis doldurmak sonra tekrar gidecegim. Servis getir kontrol edelim dedi, hangi kisimlari kontrol ettirmeliyim?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Konu basligini yanlış acmisim.. Genlesme kabi kapagi acik kaldi.

Yeni kasalarda radyatör kapağı ortadan kaldırıldı. Artık genleşme kabı ile beraber Avrupa araçları gibi yapıldı. Tek kademe kapalı olması rahatlatan bir olgu. İlk anda kapak hiç takılmamış diye anladım. Tek kademede su akması çok olmamıştır. Sabah motor soğuk iken seviye düşük ise üstüne saf su eklenebilir. Sistemde hava varmı kontol etseler güzel olur.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210204-213932.png
    Screenshot_20210204-213932.png
    1.1 MB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2016
Durdugu yerde bu kadar su akmış. Yolda ne kadar akitti bilemiyorum. Sogutma suyu tip 2 benzinlikte falan olmaz sanırım. Saf su ekleyip yola cikmak en mantiklisi gibi. IMG_20210204_215558.jpeg

Aracınız
Civic FC5 2016
Son olarak, aracta sogutma sivisi kritik seviyenin altına duserse uyari vermiyor mu bizim araclar? Daha önce polom vardi, genlesme kabindaki sivi minimum altina düşerse uyari lambasi yaniyordu.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Son olarak, aracta sogutma sivisi kritik seviyenin altına duserse uyari vermiyor mu bizim araclar? Daha önce polom vardi, genlesme kabindaki sivi minimum altina düşerse uyari lambasi yaniyordu.

Vw, seat, skoda araçlarında o sensör var. Fc5'te yok diye biliyorum. honda-civic-benzin-lpg-gostergesi.jpeg

Geri