? Güncel > Benzin / Motorin / Lpg Fiyatları

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019

Artık takibi bıraktık gibi, ama zamlara devam. Bu gece benzin ve motorine 1.5 TL civarı ufak bir zam daha geliyor. Bir litrede 1.5 TL fark 100 km'de 6 litre yakan bir araç için 9 TL fark demek. Ya da 500kmlik uzun yolda yüzde 5 yaksak aynı yolu 75tl daha pahalıya gideceğiz. Ne kadar da alıştik

Bence yıl sonu iyimser hedef litre fiyatı 40.

Redmi Note 7 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Maalesef ülkede getirisi olan hiç bir şey bırakmayıp sattıkları için verginin suyunu çıkartmaya başladılar, bizim insanımız çabuk alışır ses çıkartmaz. Yiyecek ekmek bulamazlar, çocuklarının isteklerini yerine getiremezler ama yanlışı savunacak bir yer bulurlar. Sonumuz hayrolsun

iPad cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Bir de düşünüyorum, ben Ağustos ayında "haydi istediğimiz arabaya binelim" diye 1.5 turbo almıştım. 10 aylık (18000 KM) depo ölçümü yakıt tüketimim 100km'de 6.4 litre benzin. (Ki uzun yolda 4.5 ila 5 arası) Bir önceki aracım olan LPG'li FB7nin 1 yıllık (45000 KM) depo ölçüm ortalaması 100 km'de 7.8 litre LPG.

FB7 LPG'li - Bugünkü fiyatlarla LPG 12 TL desen fb7 ile 10000 km yakıt masrafı 9300tl

FC5 Turbo - Bugünkü fiyatlarla benzin 26 TL desen 10000 km masrafı 16.600 TL.

Senede en az 20000 km yapıyorum, yani bir yılda 14.600 TL daha fazla yakıt parası vereceğim. 3 asgari ücret eder, ya da iki ortalama maaş eder. Çoluk çocuğun rızkını keyif için harcıyorum gibi geliyor. Biraz daha masrafı göze almıştım ama bu kadarı çılgınlık.

O değil de LPG'nin de ne olacağı belli değil. Ama en azından iki tip yakıt seçeneği var. Arabayı ailecek çok seviyoruz, ama galiba satacağım. Yazik günah. Ya da LPG taktıracağım, zaten bu fiyatlarla 1 senede amorti ediyor.

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Bence benzin belirli bir yere dayandıktan sonra LPG ye yüklenmeye başlayacaklar, şahsen ben keyfi kullanmayı bıraktım ancak yine haftanın en az 6 günü marş basıyor aracım. Benim aracım da benzinli, Lpg de olsa onun da masrafları uğraşılan konuları farklı. Kafalar karışık aynı ülkenin şuanki hali gibi :)

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Bence benzin belirli bir yere dayandıktan sonra LPG ye yüklenmeye başlayacaklar, şahsen ben keyfi kullanmayı bıraktım ancak yine haftanın en az 6 günü marş basıyor aracım. Benim aracım da benzinli, Lpg de olsa onun da masrafları uğraşılan konuları farklı. Kafalar karışık aynı ülkenin şuanki hali gibi :)

Hocam, çoluk çocuk, ben de haftanın 5 günü mecbur minimum 30km yol yapıyorum her gün.

Istatistik bilimine yöneldim, bir hesap daha yaptım:

Fb7 ile 46.000 km'de 3.053 litre LPG, 456 litre benzin almışım. Bugünkü fiyatlarla LPG gene 12tlden benzin de 26 TL'den hesapladığımda toplam yakıt masrafı (2 yıl, 46 000 km için) 48.515 TL

FC5 Turbo ile geçtiğim 18.000 kmdeki ortalama ile benzin 26 TL'den hesaplayinca 46.000 km'deki yakıt masrafı 76.544 ediyor iki yıl için.

Yani yılda 15.000 TL daha fazla ediyor, dolayısıyla sağlamayı yapmış oluyorum :))) fiyatların yükseleceğini düşünürsek makas da açılacak enflasyonla beraber miktar da artacaktır.

Eşimle görüşüp satmaya ikna edeceğim inşallah ama bu iğrenç piyasada almak da satmak da büyük dert. Bittik.

Aracınız
Hocam, çoluk çocuk, ben de haftanın 5 günü mecbur minimum 30km yol yapıyorum her gün.

Fb7 ile 46.000 km'de 3.053 litre LPG, 456 litre benzin almışım. Bugünkü fiyatlarla LPG gene 12tlden benzin de 26 TL'den hesapladığımda toplam yakıt masrafı (2 yıl, 46 000 km için) 48.515 TL

FC5 Turbo ile geçtiğim 18.000 kmdeki ortalama ile benzin 26 TL'den hesaplayinca 46.000 km'deki yakıt masrafı 76.544 ediyor iki yıl için.

Yani yılda 15.000 TL daha fazla ediyor, dolayısıyla sağlamayı yapmış oluyorum :))) fiyatların yükseleceğini düşünürsek makas da açılacak enflasyonla beraber miktar da artacaktır.

Eşimle görüşüp satmaya ikna edeceğim inşallah ama bu iğrenç piyasada almak da satmak da büyük dert. Bittik.

FB 7 lerin piyasası bu yüzden artıyor sanıyorum; bende de benzinli FB 7 var; LPG ye mi geçiş yapsam yoksa benzinle 1 sene daha binip; piyasa daha makul bir düzeye gelince model mi yükseltsem kararsızım.

Aracınız
Civic FB7 2012
10 yaşını geçmiş araçlara binmeye mecburuz.
İyi ki Japon, iyi ki Honda. Eski Citroën C4 HDI ile devam edip de 44+160=200k kullanmaya çalışsaydım şimdiye kadar muhtemelen arabayı zırt pırt tamire sokmam gerekirdi.

FB7 fiyatları yukarıya çıkıyor belki ama TL olarak hesaplanan her şey reelde kaybediyor. Ekim ayında 500k istenen Kuga almış olsaydık kendi aracımı 180e saydıracaktım. Şimdi mesela 300 saydırmış olsam, aynı Kugaya 800 lira ödemem gerekecek. 320 yerine şimdi 500 fark ödeyecek olmam zarar gibi görünüyor ama geçen ekimdeki 320 ile şimdiki 500 liranın hangisi daha değerli, çok emin değilim. Peki bendeki gelir benzer oranda arttı mı? Nerdeee!

Arabaya daha az bineceğiz, yakıtı azaltacağız, bakım ihtiyacı için periyodu uzatacağız, kaza yapmayacağız, yenileme vs maceralara girmeyeceğiz. Aksesuarları zaten unuttuk.
Mecburen tek yol bir şekilde tehlike geçene kadar tam siper kendimizi korumak.
(n)?‍♂️?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Hocam benim FB7yi değiştirmeme nedenim de tam bu anlattığınız hesaplama işte :(
Aracınızdan memnunsanız aracınıza uygun LPG kitlerini araştırmanız daha faydalı olabilir, 2.el piyasasında gerçekten düzgün araç bulmak sıkıntı.

2. araç olarak uzun süredir aklıma yatan bir CL7-CL9 kasa Accord arıyorum ama kaç ilanda aynı araçların plaka değiştirilerek satıldığını gördüm hatırlamıyorum bile, araçlar motor arıza lambaları yanmış-bakımsız halde birine kitlenmek üzere bekliyorlar.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
FB 7 lerin piyasası bu yüzden artıyor sanıyorum; bende de benzinli FB 7 var; LPG ye mi geçiş yapsam yoksa benzinle 1 sene daha binip; piyasa daha makul bir düzeye gelince model mi yükseltsem kararsızım.
Bence LPG taktırmakta çok geç kalmışsınız.

Geri