Civic ES7 Hararet

Aracınız
Civic ES7 2004
İyi çalışmalar arkadaşlar aracımla seyir halinde iken hararet göstergesi maximum buraya kadar çıktı sürekli gösterge indi çıktı... ama burdan yukarı çıkmadı... Aracı durdurdum soğuttum bekledim radyatörde suyun eksik olduğunu farkettim. 2-3 su bardağı kadar su aldı... suyu tamamladıktab sonra hiç çıkmadı hararet... Sorunsuz geldim... Radyatörde çatlak olma ihtimali veya ufak bir sızıntı olma ihtimali var mıdır... Yaklaşık bir aydır suyuna bakmamıştım... Sorun yoktu şimdi oldu... Antifiriz çok ince olduğu için radyatörden kaçırıyor olabilir mi? Yoksa başka bir sorun da olabilir mi? IMG_1818.JPG

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Geçmiş olsun. Önemli bir problem. Hararet yapmasının nedeni şu olabilir. Sistemde hafif kaçak vardır. Şehir içinde hissedilmez. Uzun yolda kaçak artar. Su çok azaldığında devirdaim gerçekleşmez fanda çalışmaz hararet yükselir. İlk olarak radyatör kapağını orjinal ile değiştirin. Sonra teste çıkılır araç sıkıştırılır. Sonra hortumlar, radyatör, regülatör bağlantı yerleri kontrol edilir.

Aracınız
Civic ES7 2004
Geçmiş olsun. Önemli bir problem. Hararet yapmasının nedeni şu olabilir. Sistemde hafif kaçak vardır. Şehir içinde hissedilmez. Uzun yolda kaçak artar. Su çok azaldığında devirdaim gerçekleşmez fanda çalışmaz hararet yükselir. İlk olarak radyatör kapağını orjinal ile değiştirin. Sonra teste çıkılır araç sıkıştırılır. Sonra hortumlar, radyatör, regülatör bağlantı yerleri kontrol edilir.

Dediğiniz gibi yaptım... Hava yağmurlu olduğu için pek anlayamadı usta ama radyatör kapağını değiştirdi... Bugün sabah okula gitmeden önce suyunu kontrol ettim radyatörden tamdı... Suyy yavaş yavaş çeker diye bekledim hiç çekmedi... Sonra yola çıktım yol 45 km rampada sıkıştırdım arabayı hararet yine ortadan yukarı doğru artmeya başladı... bazen Gaza basıyorum düşüyor ortaya geliyor sonra yine artıyor sonra gazı kesiyorum rampa aşağı bir düşüyor bir çıkıyor... Anlamadım sürekli dalga geçiyor.... Sonra okula vardım arabayı istop ettim okul çıkışında radyatöre su için baktım 0.5 litre su aldı... Anlamadım bir türlü... 3 usta aradım biri termosrat dedi biri hararet müşürü dedi biri conta dedi... Anlamadım bir türlü sorun bulamıyoruz

Kardeşimm sorun çok önemli ben sırf bu sorun yüzünden motor yaptırdım komple conta hasar almış bende senin gibi ilk etap fan müşürü ısı müşürü termostat değiştim sorun çözüldü sandım olmamış usta değilim ama tecrübelerime tidayanarak söylüyorum contana baktır bu arabalar kolay kolay hararet yapmazmış. 3 bin lira bizim buralarda conta değişimi ben çok diye yaptırmadımn6 ay sonra 15bin verdim dediğim gibi contadan büyük ihtimalle

POT-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic ES7 2004
Kardeşimm sorun çok önemli ben sırf bu sorun yüzünden motor yaptırdım komple conta hasar almış bende senin gibi ilk etap fan müşürü ısı müşürü termostat değiştim sorun çözüldü sandım olmamış usta değilim ama tecrübelerime tidayanarak söylüyorum contana baktır bu arabalar kolay kolay hararet yapmazmış. 3 bin lira bizim buralarda conta değişimi ben çok diye yaptırmadımn6 ay sonra 15bin verdim dediğim gibi contadan büyük ihtimalle

Teşekkür ederim ben dediğiniz conta yı 2 ay önce yaptırdım hemde 2 defa birinde lpg diyaframı patlamış bulamamışlar yeniden bir daha conta söktürdüm... O dediklerin yapıldı ama hala yine aynı durum var... Hararet sona kadar çıkmıyor belli oranda oynuyor çıkıyor iniyor kendi kendine bazen gaza basınca iniyor bazen de gazdan ayağımı çekince iniyor...

Aracınız
Civic ES7 2004

IMG_1817.JPG

Aracınız
Civic FD6 2008
Hararet gostergesi cok hizli anlik inip cikiyorsa sistemde hava oldugu icindir baktirmadiysaniz ilk once regulator su giris cikislarini kontrol edin kelepcelerini sıkın t baglanti borularinin kelepcelerini sıkın gevsemis olabilir . Ailede araclarda ki su eksiltme sorunlari hep regulator giris cikislarinda buldular kacagi. Bende usta degilim ama tecrubelerimi aktarayim belki faydam dokunur

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Dediğiniz gibi yaptım... Hava yağmurlu olduğu için pek anlayamadı usta ama radyatör kapağını değiştirdi... Bugün sabah okula gitmeden önce suyunu kontrol ettim radyatörden tamdı... Suyy yavaş yavaş çeker diye bekledim hiç çekmedi... Sonra yola çıktım yol 45 km rampada sıkıştırdım arabayı hararet yine ortadan yukarı doğru artmeya başladı... bazen Gaza basıyorum düşüyor ortaya geliyor sonra yine artıyor sonra gazı kesiyorum rampa aşağı bir düşüyor bir çıkıyor... Anlamadım sürekli dalga geçiyor.... Sonra okula vardım arabayı istop ettim okul çıkışında radyatöre su için baktım 0.5 litre su aldı... Anlamadım bir türlü... 3 usta aradım biri termosrat dedi biri hararet müşürü dedi biri conta dedi... Anlamadım bir türlü sorun bulamıyoruz

> Su soğutma sistem arızaları biraz karmaşık yapıdır. Elimizdeki bulgulara göre hareket edilmesi gerekiyor.
> Rampa aşağı gösterge oynaması ve düşmesi termostat şüphesidir. Göstergenin dalgalanması normal değil. İlk bu işlem yapılıp tekrar test edilebilir.
> Sıkıştırma esnasında herhangi su kaçağı var mıydı? (Radyatör, hortumlar, kelepçeler) Biraz su azalması var. Su bir yerden çıkıyor demektir. Su kontrolünü motor soğuk iken mi yapıyorsunuz?
> Conta yanık olsa hortumlar balon gibi olur. Buji yerinden hava verilip radyatör kapağından fokurdama kontolü yapılabilir. Conta testi için kimyasal madde kullananlarda var.
> Fan devreye giriyor mu? Giriyorsa kaç derecede giriyor? Obd'den sıcaklık takibi yapılsa güzel olur. Gösterge değerini teyit etmiş olursunuz. 97 derecede devreye girmeli.
> Geçmişte çeşme suyu kullanılmış mı?

Bizim contalar çelik conta hemen belli etmiyor yandığını ben kaç kere baktırdım kimyasalla suyun rengi değişmedi ben olsam tecrübelerime dayanarak söylüyorum bi sıkıntı bulamadılarsa hortumlsrda fln direk kapak açtır paradan kaçma
> Su soğutma sistem arızaları biraz karmaşık yapıdır. Elimizdeki bulgulara göre hareket edilmesi gerekiyor.
> Rampa aşağı gösterge oynaması ve düşmesi termostat şüphesidir. Göstergenin dalgalanması normal değil. İlk bu işlem yapılıp tekrar test edilebilir.
> Sıkıştırma esnasında herhangi su kaçağı var mıydı? (Radyatör, hortumlar, kelepçeler) Biraz su azalması var. Su bir yerden çıkıyor demektir. Su kontrolünü motor soğuk iken mi yapıyorsunuz?
> Conta yanık olsa hortumlar balon gibi olur. Buji yerinden hava verilip radyatör kapağından fokurdama kontolü yapılabilir. Conta testi için kimyasal madde kullananlarda var.
> Fan devreye giriyor mu? Giriyorsa kaç derecede giriyor? Obd'den sıcaklık takibi yapılsa güzel olur. Gösterge değerini teyit etmiş olursunuz. 97 derecede devreye girmeli.
> Geçmişte çeşme suyu kullanılmış mı?

Aracınız
Civic ES7 2004
1- Motor soğukken su kontrolü yapıyorum...
2- motoru zorladığım zaman su eksiltme yapıyor... 2000 devirde gittiğim zaman yapmıyor...
3- Rampa aşağı indiğim zaman uzun süre ... gösterge bazen sıfıra kadar iniyor
4- fan devreye giriyor
5- geçmişte çeşme suyu kullanılmadı .Radyatörü geçen yıl değiştim...
6- Su eksiktmeyi sadece yğksek devirde kullandığım zaman yapması manidar... 2000-2500 devri geçmediğim zaman eksiltme olmuyor nedense...
6-Termıstat arızalı ise oradan su eksiltir mi ?

Geri