Hız ile menzil farkı...

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba değerli arkadaşlar, araçtaki hız ile gidilen menzil arasında bir kaç km fark olurdu , örneğin km 80 i gösteriyorsa GPS genelde 76 km yi gösterirdi.Uzun yolda 130 km hıza sabitledim ve yaklaşık 3 saat sonra ortalama hız 116 km olarak gösterdi ve saat ile gidilen hız oranı yaptığımda 116 km olması gerekendi. Yanlış mı ölçüyorum acaba deyip sıfırladım ,130 a sabitledim ve bir saat sonra yine 116 yi gördüm :)

Aracınız
Civic FC5 2018
Bu hız bildirimlerinde trafik radar ekranları, araç ekranı ve gps ile sürekli karşılaştırmışımdır, Hepsi birbirinde az da olsa farklı çıkıyor.

GPS de zaten sinyal gecikmesi oluyor, hızla giderken sert fren yaptığınızda gps e göre daha doğrusu (navigasyon) araç biraz daha ilerliyor. Kaldıki takipte gps güvenli olsa radar sistemleri kullanılmazdı. (havacılık vs.). Bu neden ile GPS ile hız takibine güvenmiyorum

Araç ekranı tedbir amaçlı sanırım, hızı gerçekte olandan biraz fazla gösteriyor diye düşünüyorum. Trafik radarları da keza araçta gördüğümün üzerine birkaç eklediği durumlar olmuştu velhasıl araçla birebir aynı olanını pek görmedim.

Araç ekranının doğruluğunu anlamanın en sağlamı, tahrik almayan tekerden ( bizim için arka), o tekerin güncel net çap bilgisi ölçülüp dyno ile anlaşılır diye düşünüyorum. Eğerki ölçüm ön tekerlerden ise dediğiniz gibi çok azda olsa bir patinaj vardır, ki tekerlerin aşınmasındaki bir etkende budur. (1 sırada bence fren, 2. sırada manevra , 3. sırda ivmelenme aşınları (patinajcılar hariç :) )

3 saat , 1 saat sürekli 130km ile gidilebilecek yol bulmak da zor olsa gerek. Aracın kendisi virajlarda yada yokuşlarda 130km/h gitmeye yetse bile yokuş ve virajlarda tekerlerde o çok az da olsa dediğimiz patinaj olmalıdır diye düşünüyorum.
Ankara'dan yola çıktım,evden otobana çıkış 1 km kadar,ilk fırsatta 130 km ye sabitledim,iki saat sonra hareket halindeyken tekrar sıfırladım ve 1 saat daha yol aldım...(Yol bomboştu o dönem covid önlemleri nedeniyle)

Aracınız
Civic FC5 2018
Bu DEGERLER hep 130 ile giderken mi oldu ?

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Evet,zaten arkadaki fark bana da çok fazla geldiği için paylaştım,normalde böyle bir fark olmaması gerekir diye düşünüyorum.Şöyleki Ankara- İstanbul evden eve 490 km ve hızım sabitleyiciden çıktıktan sonra yavaşlamalara bağlı 120 ye indi ama sonrasında 130-150 arası kullandım ama 4 saatte eve varamadım, matematiksel olarak 123 ile bile gitsem 4 saate kadar varmam gerekir ki kadran hızım kesinlikle yolun belli bir kaç bölgesi hariç 130 un altına inmedi,keza yol bomboştu ve hazır boşken biraz seri kullanayım diyerek hareket etmiştim.Ama sayın @erenuzel41 lastik aşınması ve yağmurlu havadan bahsetti teknik olarak ve lastikler ikinci kışında idi hava ise kuvvetli sağanak yağışti,ben de teknik olarak olabileceğini düşündüm açıklamasına bağlı olarak.

Aracınız
Teker paninaj yaparsa, tekerlek çapı küçülürse gidilen km bilgisi fazla çıkar. Karıştırmayın. Çok klasik taksici üçkağıtçılığıdır bu. Bilerek toplam tekerlek çapını küçüktürler, gerçekte 10km olan güzergahta 12-13 km gitmiş gibi olur ve fazla para ödersiniz. ;)

Aracınız
Civic FD6 2008
Teker patinaj yapmıyor aslında yazılımsal olarak yapılmış bir durum radara karşı önlem yanirim
Fc5 tanıtımında bir YouTube kanalı her denemesinde 213 de takılı kaliyordu araç obd den gerçek hıza baktıklarında 199.8 e hızın sınırlı olduğunu göstermişlerdi

Aracınız
Civic FC5 2020
Merhaba değerli arkadaşlar, araçtaki hız ile gidilen menzil arasında bir kaç km fark olurdu , örneğin km 80 i gösteriyorsa GPS genelde 76 km yi gösterirdi.Uzun yolda 130 km hıza sabitledim ve yaklaşık 3 saat sonra ortalama hız 116 km olarak gösterdi ve saat ile gidilen hız oranı yaptığımda 116 km olması gerekendi. Yanlış mı ölçüyorum acaba deyip sıfırladım ,130 a sabitledim ve bir saat sonra yine 116 yi gördüm :)
Kardeşim yanıt çok basit, zırvalamaya gerek yok :) . KM kadranları Hondalarda yaklaşık %10 fazla gösterir. Bu birtek Honda da değil tüm markalarda böyledir aşağı yukarı. Gidilen mesafe ise tur sayısı * araç tarafından bilinen lastik(LER) çevresinden hesaplanır. Lastiğin aşınması ve basınç farklılığı çok az fark ettirir 100 km de 1 gibi. Çünkü lastiklerdeki ABS sayaçlarının ortalama düzeltmesi yapıldıktan sonra hesap yapılır. Tek lastikten değil yani. Gerisi gösterge yanıltısı. Dikkat edersen sendeki hata miktarı da 130 x %10 = 13 km 130 - 13 = 117 km gibidir.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Kardeşim yanıt çok basit, zırvalamaya gerek yok :) . KM kadranları Hondalarda yaklaşık %10 fazla gösterir. Bu birtek Honda da değil tüm markalarda böyledir aşağı yukarı. Gidilen mesafe ise tur sayısı * araç tarafından bilinen lastik(LER) çevresinden hesaplanır. Lastiğin aşınması ve basınç farklılığı çok az fark ettirir 100 km de 1 gibi. Çünkü lastiklerdeki ABS sayaçlarının ortalama düzeltmesi yapıldıktan sonra hesap yapılır. Tek lastikten değil yani. Gerisi gösterge yanıltısı. Dikkat edersen sendeki hata miktarı da 130 x %10 = 13 km 130 - 13 = 117 km gibidir.
%10 farkın ne demek olduğunu biliyorsunuz değil mi? Fabrika çıkışlı, üzerinde herhangi bir oynama olmayan hiçbir araç %10 fazla veya eksik göstermez. Lütfen bilgi kirliliği yapmayalım. Biliyorsanız yazın, bilmiyorsanız yorum yapmak zorunda değilsiniz.

Geri