Honda Civic 2013 FB7 60 Bin Bakımı Hk

Aracınız
Civic FB7 2013
Merhaba Hondacı Dostlar,

Hayırlı Ramazanlar. Size uyduk 60 bin bakımı yetkili serviste yaptırdım fatura tahmin edeceğiniz üzere yüksek çift kredi kartı ile gitmesem rehin kalabilirdim sanırım 6.750 mi öyle bir şey tuttu fakat bakım sonrası eve geldiğimde aklıma takılan bir durum oluştu. Önceki bakımlarda motor yağı hep 4.2 LT koymuşlar hatta önceki yıllarda ben 3.7 LT yazıyor siz 4 LT koyun yazmışım onlara ama iplememişlerdi 4.2 LT dayadılar 3 bakım sonra aracım 9 yaşına gelince Bosch servise götürmüştüm yani 2018 den beri Honda servise hiç gitmemişim. Eve geldim faturalara baktım Motor Yağı 3.7 LT yazmışlar enteresan sizce ne değişmiş olabilir serviste bu bir hata mı yoksa kullanma kılavuzuna uymaya başlamış olabilirler mi ? Pazartesi günü servis sorumlusunu sizce aramalı mıyım ? Videoda çektim onu ekliyorum faturayı.

Bir de saçma gelecek ama benim aracın sunroofu otoparkta yanlışlıkla açtım aydınlatmaların düğmesine basmışlar göremedim aç kapa aç kapa sorun yoktu da sunroof camı ile elle çekilen iç kapak arasında siyah bir toz girmesin diye bir perdemsi bir şey daha yok muydu yoksa ben başka bir araçla mı karıştırıyorum aslında pek kullanmıyorum unutmuş olabilirim :)

Aracınız
Civic FC5 2020
Yapılanlar arasında aklıma yatmayan 2 şey motor yağını serviste yapmanıza gerek yoktu birde v kayışı neden değişti ses yapıyor uydu fren hidroliği antifriz şanzıman yağı ve flitresi kesinlikle değişmesi gerekiyordu bu aracınızın ve motorun ömrünü uzatır hiç üzülmeyin başka yapılan bir şey var mı ve sürekli olarak değilde ilk defa gittiyseniz yüksek çıkması normal servis sürekli gelen kişilere indirim yapıyor oda maksimum 1000 TL

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Silecekler Klima temizliği motor korumasına gerek yoktu yakıt filtresi değişimi de erken yapmışınız ama en azından Gelecek zamlardan etkilenmezsiniz ve en başta size fiyatı söylemeleri gerekiyordu söylediler mi

Aracınız
Civic FB7 2013
Silecekler Klima temizliği motor korumasına gerek yoktu yakıt filtresi değişimi de erken yapmışınız ama en azından Gelecek zamlardan etkilenmezsiniz ve en başta size fiyatı söylemeleri gerekiyordu söylediler mi

Bana kalsa bagaj yayıda takın dedim ama uğraşmadılar, arka tampondaki sıyrıkları rötüş yapın dedim unutmuşlar biraz yoğunluk vardı pek üstelemedim üstteki videoya ilaveten fren diskleri değişmesi gerekir dediler ama 5.000 km sonra acil değil dediler onlarda olsa 8.900 TL olacaktı bende kalsın dedim. Hocam motor yağı litresi için ne diyorsunuz peki ?

Aracınız
Civic FB7 2013
Yapılanlar arasında aklıma yatmayan 2 şey motor yağını serviste yapmanıza gerek yoktu birde v kayışı neden değişti ses yapıyor uydu fren hidroliği antifriz şanzıman yağı ve flitresi kesinlikle değişmesi gerekiyordu bu aracınızın ve motorun ömrünü uzatır hiç üzülmeyin başka yapılan bir şey var mı ve sürekli olarak değilde ilk defa gittiyseniz yüksek çıkması normal servis sürekli gelen kişilere indirim yapıyor oda maksimum 1000 TL

Kullanma Klavuzuna baktım aşagıdakiler yazıyor doğrudur diye düşünüyorum bilen yorum yazsın lütfen. ? :unsure:

Şanzıman Yağı : Honda ATF-DW-1 değişim 2,4 LT - Benim faturada yazan ise ( 1LT ) 2HC X 3 Adet acaba 3 LT mi eklediler yoksa 2,4 LT ekleyip artanı da fatura mı ettiler ?

Motor Yağı : Honda OW-20 değişim filtre dahil 3,7 LT - Benim faturada yazan Honda Motor Yağı OW-20 C TYPE 3,7 LT ( Fakat daha önceki bakımlarda hep 4,2 LT yazıyordu faturalarda. )

Motor Suyu Soğutma ( Antifiriz ) : Honda Her Mevsim Antifiriz Soğutma Suyu Tip 2 / Oran 50/50 Distile Su İle / Kapasite ; 5,59 LT ( değişim yedek depoda kalan dahil ) - Fakat benim faturada yazan 3 LT - 1 Adet

Sizce bir sorun olur mu yukarıdaki işlemler normal mi ?

Kullanma Klavuzuna baktım aşagıdakiler yazıyor doğrudur diye düşünüyorum bilen yorum yazsın lütfen. :unsure:

Şanzıman Yağı : Honda ATF-DW-1 değişim 2,4 LT - Benim faturada yazan ise ( 1LT ) 2HC X 3 Adet acaba 3 LT mi eklediler yoksa 2,4 LT ekleyip artanı da fatura mı ettiler ?

Motor Yağı : Honda OW-20 değişim filtre dahil 3,7 LT - Benim faturada yazan Honda Motor Yağı OW-20 C TYPE 3,7 LT ( Fakat daha önceki bakımlarda hep 4,2 LT yazıyordu faturalarda. )

Motor Suyu Soğutma ( Antifiriz ) : Honda Her Mevsim Antifiriz Soğutma Suyu Tip 2 / Oran 50/50 Distile Su İle / Kapasite ; 5,59 LT ( değişim yedek depoda kalan dahil ) - Fakat benim faturada yazan 3 LT - 1 Adet

Sizce bir sorun olur mu yukarıdaki işlemler normal mi ?

Nasıl fiyatlama yaptıkları ve kaç litre kullandıkları anlaşılmıyor gerçekten. Fren hidroliği 0,5litre görünüyor. Motor yağı 280TL, Antifiriz 285TL mi ? Bence çok az. Hangi markaları kullandılar acaba ? Antifiriz bu fiyata Honda´nın kendi antifirizi type2 olmasa gerek.
Bu yüzden servislere gitmek istemiyorum artık. Tam olarak ne yaptıklarını görmeden ve bilmeden laf kalabalığı ile aracı teslim ediyorlar.
Bende şanzıman yağını dışarıda değiştireceğim yakında, ama çıkan yağı ölçeceğim önce. Kılavuzda 2,4 litre yazarken körlemesine 3 lt koymak istemiyorum. Antifirizi de daha sonra honda type 2 özelliklerine uygun silikatsiz (muhtemelen organik) bir antifiriz ile yine ürünü kendim alıp dışarıda değiştirteceğim. Fren hidroliği içinde aynı şeyi düşünüyorum. Yakıt filtesini uzatacağım, araç 10 yaşında ama 47binde henüz.

Aracınız
Civic FB7 2013
Nasıl fiyatlama yaptıkları ve kaç litre kullandıkları anlaşılmıyor gerçekten. Fren hidroliği 0,5litre görünüyor. Motor yağı 280TL, Antifiriz 285TL mi ? Bence çok az. Hangi markaları kullandılar acaba ? Antifiriz bu fiyata Honda´nın kendi antifirizi type2 olmasa gerek.
Bu yüzden servislere gitmek istemiyorum artık. Tam olarak ne yaptıklarını görmeden ve bilmeden laf kalabalığı ile aracı teslim ediyorlar.
Bende şanzıman yağını dışarıda değiştireceğim yakında, ama çıkan yağı ölçeceğim önce. Kılavuzda 2,4 litre yazarken körlemesine 3 lt koymak istemiyorum. Antifirizi de daha sonra honda type 2 özelliklerine uygun silikatsiz (muhtemelen organik) bir antifiriz ile yine ürünü kendim alıp dışarıda değiştirteceğim. Fren hidroliği içinde aynı şeyi düşünüyorum. Yakıt filtesini uzatacağım, araç 10 yaşında ama 47binde henüz.

Benim araçta 55.700 km ile girdi servise V kayışı, Şanzıman yağı ve antifiriz değişeceği için yetkili servis tavsiye edildi yani önceden burada konu açıp sormuştum genel kanı yetkili servise git deyince bende gozumu karartıp gittim ama şu yukarıdaki 3 maddeyi eve gelince farkettim parasından ziyade sorun çıkar mı teknik bilgisi olan forumdaşlar bir yardımcı olsa. :)

Aracınız
Civic FC5 2020
Hocam fatura işi vergi ile alakalı olduğunu için kafalarına göre sıvı miktarlarını yazıyorlar bunlara takılmayın sıvı yönünden hata yok bende fren hidrolik değiştim bana da 0.5 litre yazmışlardı ama açıp baktım komple yeni sıvı idi

Aracınız
Civic FC5 2020
Bana kalsa bagaj yayıda takın dedim ama uğraşmadılar, arka tampondaki sıyrıkları rötüş yapın dedim unutmuşlar biraz yoğunluk vardı pek üstelemedim üstteki videoya ilaveten fren diskleri değişmesi gerekir dediler ama 5.000 km sonra acil değil dediler onlarda olsa 8.900 TL olacaktı bende kalsın dedim. Hocam motor yağı litresi için ne diyorsunuz peki ?
O işlerde servis yüksek miktarda para alıyor bagaj yayı felan tavsiye etmiyorum arabanın kapı ayarı bozuluyor bazen de su alıyor rötuş ise oje çalmaktan başka bir şey değil boya koduna göre alın boyanızı kendiniz çalın

Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam fatura işi vergi ile alakalı olduğunu için kafalarına göre sıvı miktarlarını yazıyorlar bunlara takılmayın sıvı yönünden hata yok bende fren hidrolik değiştim bana da 0.5 litre yazmışlardı ama açıp baktım komple yeni sıvı idi

Üstat sanırım siz haklısınız cunku servise e-mail ile sordum bugun öğle vakti aradı sorumlu pandemi öncesi bu malzemeler varil ile gelirken sonrasında bidon ile gelmeye başlamış o nedenle bir süredir bu şekilde yapıyorlarmış ben 4 sene kadar gitmediğim icin haberim olmayabilir ama son zamanlarda 60 bin bakım yapan bir üye varsa yazarsa sevinirim. :)

Geri