Honda Civic 2021 ve sonrası hakkında

Aracınız
Civic FC5 2017
Merhabalar, Foruma yeni üye oldum , Civic almayı düşünüyorum fakat tedirginliklerim var 2021 ve sonrası için fabrika kapanması ;

1-Honda Civic satışlarını nasıl etkiler sonu Chevrolet gibi mi olur?
2-Yedek parça sıkıntısı yaşarmıyız?

Teşekkürler.

Kendinize sormanız gereken soru şu, diğer markalar Türkiye'de mi?

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Abartıldığı gibi bir sorun olacağını sanmıyorum. Adamlar boşuna yatırım yapmak istemiyorlar, ama tamamen de çekilmeyecekler. Buraya yapacağı fabrika yatırımlarını diğer bölgelere aktarmak onlar için daha önemli. Bizi de küstürmemeye çalışarak devam edecek.

Abartıldığı gibi bir sorun olacağını sanmıyorum. Adamlar boşuna yatırım yapmak istemiyorlar, ama tamamen de çekilmeyecekler. Buraya yapacağı fabrika yatırımlarını diğer bölgelere aktarmak onlar için daha önemli. Bizi de küstürmemeye çalışarak devam edecek.
Aslında tam anlaşılmayan bir sorun var TR Honda Civic sedan üretmiyecek demek Honda tamamen CİVİC üretimini durduracak mı yoksa, japonyada üretmeye devam edip diğer markaların araçları gibi dışarıdan mı gelicek yani asıl soru piyasan aracımız kaybolacakmı kaybolmıyacakmı ? :)

Aslında tam anlaşılmayan bir sorun var TR Honda Civic sedan üretmiyecek demek Honda tamamen CİVİC üretimini durduracak mı yoksa, japonyada üretmeye devam edip diğer markaların araçları gibi dışarıdan mı gelicek yani asıl soru piyasan aracımız kaybolacakmı kaybolmıyacakmı ? :)
Açıklamaları okuduğumda anladığım kadarıyla kaybolmayacak ?

Japon Honda’nın Türkiye’de ürettiği Civic Sedan modelinde versiyonuna göre yerlilik oranı yüzde 19 ile yüzde 32.58 arasında değişiyor. Bu da Bakanlığa göre yerli malı olarak kabul edilmemesini sağlıyor. Diğer bir Japon marka Toyota’nın Sakarya’da ürettiği Corolla ve Verso modellerindeki yerlilik oranları ise yüzde 51 ile yüzde 65 olarak değişiyor. Toyota’nın geçen yılın sonunda itibaren Sakarya’da ürettiği C-HR modelinin yerlilik oranı ise henüz tabloya girmemiş. Rapora göre yerlilik oranı en yüksek otomobil yüzde 65 ile Toyota Corolla’nın manuel benzinli motorlu versiyonu olurken, yerlilik oranı en düşük otomobil ise yüzde 19.6’lık oran ile Honda Civic Sedan’ın RS versiyonu.

Kaynak

Yani demek oluyor ki Honda TR fabrikasını kapattığında gene aynı araçlar yurt dışından ithal edilip TR de satılacak. Civic modelini sadece TR fabrikası kapanıyor diye kaldırmayacak yani.

Geri