Honda Cıvıc Fd6 Yağ Tavsiye

Aracınız
Civic FD6 2011
Merhabalar;

Aracım Honda cıvıc fd6 2011 model 155.000 km girdi en son bakımım 152,000 km girdim 22/01/2021 tarihinde kışa doğru aracımın yağ bakımını yapacağım en son bakımında izmir şartlarında uygun mobil 5w30 tam sentetik yağ koydurdum şuanlık bir sıkıntı yok çalışma sesi güzel rahat her hangi bir sıkıntı yok ama önümüzde bakımda eneos marka 5w30 tam sentetik yağ koymayı düşünüyorum eneos mi mobil mi ikisinin arasında gidip geliyorum eneos koymayı düşünüyorum çünkü orjinal yağı olduğu için japon grubuna uygun sizin tavsiyeniz nelerdir düşünceleleriniz nedir çok teşşekkürler

Aracınız
Civic FD6 2009
Orjinal ve kitapçıkta yazan ACEA değerlerini karşılayan bütün yağlar olur, sonuçta yarış arabası ve sürekli üst devirlerde zorlanan bir araç kullanmıyoruz. Altı üstü 1.6 cc, 2000 cc sıradan motorlar. Dediğim gibi kitapçıktaki değerleri karşılayan ve orijinal bir yağ işinizi görür.

Ben geçen değişimde castrol kullandım şimdi mobil 3000 x1 5w30 kullanacağım. Bakıyorum millet mobil 1 esp koyuyor ama acea değerlerinin hiç biri yok yağda. Belki iyidir ama ben kitapçıkta bana uygun neyse onu kullanmayı tercih ederim.

Mobilin kendi sitesinden alabilirsiniz. En azından orijinal olup olmadığı konusunda kafanızda soru işareti kalmaz.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Orjinal olduktan sonra her iki yağ ile de sıkıntı yaşayacağınızı sanmam. Neticede güvenilir markalar (sahtesi piyasada olsa da). 9-10bin'i geçirmeden kullanılabilir. Mobil 1 ESP 5w30 dizel araçlar için de olsa bizim araçlarda da kullanılabilir. Kalite olarak Mobil 3000'den daha iyi. Mobil 3000'de bor ve Molibden katkıları mevcut değil ancak sıkıntı çıkaracak bir viskozite ve yağ değil. Eneos da çoğu kullanıcının deneyimlediği bir yağ. Orjinal olduğu müddetçe ve 10bin km'yi pek geçirmediğiniz sürece sıkıntı yaşamanız düşük ihtimal yağdan yana. Filtre kalitesine de dikkat edin elbette.

Ek olarak şunu belirtmekte fayda var: LPG'li araçların yağ yakma olasılıkları normalden fazla olduğu için Acea C3 gibi düşük kül oranına sahip yağların kullanılması doğru nitelendirilebiliyor. Bundan dolayı özel olarak LPG için üretilmiş yağların sülfatlanmış kül oranı, dizel araçlar için üretilmiş yağlarla benzer seviyededir.

Castrol A5 Start-stop da iyi kullanılabilir. Genel olarak bu seviyelerde Shell Helix Ultra Acea A5 yağları ve Motul Eco Energy 5w30 yağlarını öneririm. Bana göre bizim araçlar için en sağlamı 5w30 için Motul 5w30 Eco lite. Bütçenize göre hareket edebilirsiniz.

Acea kriterleri genel olarak çok temel standartları belirliyor. Aslında farkı yaratan baz yağ kalitesi ve yağların katkıları. Bunları da ancak yağ analizlerinde ve yağ spektrum testlerinde görebilrisniz.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FD6 2009
Orijinal olduktan sonra sıkıntı yaşayacağınızı sanmam. Neticede güvenilir markalar. 9-10bin'i geçirmeden kullanılabilir. Mobil 1 ESP 5w30 dizel araçlar için de olsa bizim araçlarda da kullanılabilir. Kalite olarak Mobil 3000'den daha iyi. Mobil 3000'de bor ve Molibden katkıları mevcut değil ancak sıkıntı çıkaracak bir viskozite ve yağ değil. Eneos da çoğu kullanıcının deneyimlediği bir yağ orijinal olduğu müddetçe ve 10bin km'yi pek geçirmediğiniz sürece sıkıntı yaşamanız düşük ihtimal yağdan yana. Filtre kalitesine de dikkat edin elbette.

Ek olarak şunu belirtmekte fayda var: LPG'li araçların yağ yakma olasılıkları normalden fazla olduğu için Acea C3 gibi düşük kül oranına sahip yağların kullanılması doğru nitelendirilebiliyor. Bundan dolayı özel olarak LPG için üretilmiş yağların sülfatlanmış kül oranı, dizel araçlar için üretilmiş yağlarla benzer seviyededir.

Castrol A5 Start-stop da iyi kullanılabilir. Genel olarak bu seviyelerde Shell Helix Ultra Acea A5 yağları ve Motul Eco Energy 5w30 yağlarını öneririm. Bana göre bizim araçlar için en sağlamı 5w30 için Motul 5w30 Eco lite. Bütçenize göre hareket edebilirsiniz.

Acea kriterleri genel olarak çok temel standartları belirliyor. Aslında farkı yaratan baz yağ kalitesi ve yağların katkıları. Bunları da ancak yağ analizlerinde ve yağ spektrum testlerinde görebilrisniz.
Merhaba hocam. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Aslında yazınızda belirttiniz ama yine de tam olarak anlayamadım. Sormak istediğim şu; Bizim kitapçıkta ACEA A1/B1 ACEA A3/B3 ACEA A5/B5 yağları tercih edin yazıyor. Örnek olarak mobil 1 esp c3-c2 vs standartları karşılıyor, burada merak ettiğim mobil1 esp aynı zamanda ACEA standartlarınıda barındırıyor mu.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Acea A3, A5 bunların belirlendiği belli parametreler mevcut. HTHS 3.5 üstü Acea A3, A5 ise 2.9-3.5 aralığı. HTHS dediğim ise kabaca 150 derecedeki yağın oluşturduğu yağ film tabakasıdır. Bu değer yüksek olduğunda (iki metal cisim arasındaki yağın kalınlığını düşünün) daha iyi koruyuculuk sağlarken, daha düşük olduğunda daha fazla yakıt ekonomisi sağlar. Acea c3 aslında A3'ü kapsar HTHS'den dolayı, Acea c3'teki parametrelerden biri ise TBN'dir, yani yağdaki baz sayısını temel alır (bu sayı yüksek olduğunda yağın asitide olup ömrünü doldurması zorlaşır) ve bu sayıyı arttırmak için kullanılan katkılar sülfatlanmış kül oranını da arttırdığı için dizel araçlarda belli bir oranda tutulur. DPF filtresini tıkanmaması adına bu gerekli ve önemli bir şart...

Aracınız
Civic FD6 2009
Acea A3, A5 bunların belirlendiği belli parametreler mevcut. HTHS 3.5 üstü Acea A3, A5 ise 2.9-3.5 aralığı. HTHS dediğim ise kabaca 150 derecedeki yağın oluşturduğu yağ film tabakasıdır. Bu değer yüksek olduğunda (iki metal cisim arasındaki yağın kalınlığını düşünün) daha iyi koruyuculuk sağlarken, daha düşük olduğunda daha fazla yakıt ekonomisi sağlar. Acea c3 aslında A3'ü kapsar HTHS'den dolayı, Acea c3'teki parametrelerden biri ise TBN'dir, yani yağdaki baz sayısını temel alır (bu sayı yüksek olduğunda yağın asitide olup ömrünü doldurması zorlaşır) ve bu oranı arttırmak için kullanılan katkılar sülfatlanmış kül oranını da arttırdığı için dizel araçlarda belli bir oranda tutulur. DPF filtresini tıkanmaması adına bu gerekli ve önemli bir şart...
Teşekkür ederim hocam.

Aracınız
Civic FD6 2011
herkeze çok teşşekkürler cevaplar için yine hondacı arkadaşlarıma sorduğum zaman castrol koy dediler kafam iyice karış acaba bu model uygunmudur @İsmail Beşiroğlu hocam tavsiyen nedir

Ekli dosyalar

• castrol edge.JPG
    castrol edge.JPG
    78.9 KB · Görüntüleme: 39
Geri