Civic FD6 Honda Civic Sağa Çekme ve Fren Problemi

Aracınız
Civic FD6 2009
Merhabalar. Daha önce açılan konuları okudum ama sorunuma benzer bir durum göremedim. Dolayısıyla konuyu açma gereği duydum. 2009 Model FD6 aracımda frene basınca sağa çekme problemi oluştu. İnceleme yaparken sağ fren tertibatının çok fazla ısındığını sol tarafın ise hiç ısınmadığını fark ettim. Anladığım kadarıyla sol fren tutmuyordu. Sol tarafı sehpaya alıp frene basılı halde döndürmeyi denedim ve döndüğünü gördüm. Anladığım kadarıyla sol ön fren tertibatı çalışmıyor. Sizce bu neyden kaynaklanır. Yakın zamanda fren yağı ya da balata değişimi olmadı. Ön balata kalınlıkları da eşit görünüyor. Yani bu olay yeni başlamış. Kaldı ki 6 ay önce muayeneden de geçti. Eğer o zaman bu sorun olmuş olsa geçmezdi diye düşünüyorum. Fren hortumları da sağlam görünüyor. Sizce sorunun kaynağı ne olabilir. Bana maliyeti ne olur. Bunu daha önce yaşayan varsa yardımcı olabilir mi?
Dipnot: Fren sıvı seviyelerini kontrol ettim. İki adet kap var. Büyük siyah kapaklı olanda Max seviyesinde sıvı mevcut. Hiç eksilme yok. Yanında ne olduğuna anlam veremediğim gri kapaklı küçük kapta ise neredeyse hiç sıvı yok. Her iki kabın üzerinde de dot3 dot 4 break vs. yazıyor. Sanırım ikisi de fren ile ilgili ama fakları ne anlamadım. Bilenler aydınlatırsa sevinirim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Anlatımınıza göre bakmanızı önereceğim noktalar,
1. Sol fren kaliper mekanizmasını kontrol edin, kaliper pimleri yağsızlıktan kilitlenmiş çalışmıyor olabilir.
2. Abs beyni arızalı olabilir ve sol ön tekere gerekli fren basıncını göndermiyor olabilir.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Dipnot:
Büyük olan hazne fren hidrolik yağ seviyesidir.
İkinci küçük olan hazne ise debriyaj hidrolik seviyesidir.

Geri