İlk defa araç alacaklara ÖTVsiz araç imkanı geliyor.

Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar sektör kaynaklarından bir çok habercinin paylaşımına göre hayatında ilk defa araç alacak kişilere ÖTV'siz araç alma imkanı geliyor. Olayın ana hatları engelli araçları ile aynı mantıkla hareket edecek gibi görünüyor. 1.6 motor hacmi ve belirli fiyat sınırı olacaktır. Ayrıca alınan aracın 5 sene satılmama koşulu var. Bir başka kafa karışıklığı sürüyor çünkü denilene göre hayatında bir kez bile olsun 0 yada ikinci el üstünde araç görülenler bu kanundan yararlanamayacak deniyor. Bakalım göreceğiz. En geç bu yıl sonuna düzenlemenin yapılması öngörülüyor.

Aracınız
Civic FC5 2018
Şahsi fikrim bence düzenleme hayatında hiç 0 araç almamış kişilere uygulansa daha iyi olur gibi. Herkes hayatında 0 araba imkânını tatmalı çok güzel bir his. Düşünün garibanın biri zamanında almış ucuz bir ikinci el araç mesela Toros Tofaş şimdi sıfır araba şansı yok.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Şahsi fikrim bence düzenleme hayatında hiç 0 araç almamış kişilere uygulansa daha iyi olur gibi. Herkes hayatında 0 araba imkânını tatmalı çok güzel bir his. Düşünün garibanın biri zamanında almış ucuz bir ikinci el araç mesela Toros Tofaş şimdi sıfır araba şansı yok.

Hocam sıfır araç hissi tabi ki çok güzel ama ondan önce bir araca sahip olma hissi geliyor. Hatta histen öte bir de ihtiyaç kısmı var. Bir çok insan tabi ki sıfır araca parası yetmediği için ihtiyacını karşılamak için ikinci el araç almıştır zamanında. Ama bu tür uygulamalarda geçmişe yönelik işlem yapılamaz. Yapılmamalı da zaten. Şöyle düşünmek lazım. Şu ana dek hiç araç alamamış kişiler de imkanı olsa ikinci el de olsa bir araç alırlardı. Ama imkanları olmadığı için alamadılar. Dolayısıyla bir araca sahip olmanın güzel hissini ve konforunu da yaşayamadılar. O yüzden ben buna hiç takılmıyorum. Aracım var çok şükür. Benden sonrakiler, şu ana dek hiç araç sahibi olamamış kişiler umuyorum ki böyle bir kanun çıkar da araç sahibi olabilirler. Kendim faydalanamadım diye hiç de gocunmam.

Benzer bir durum KYK geri ödemelerinde de yaşanıyor. Ödemiş olan bir çok kişi KYK borçlarının silinmesine ya da faizlerin silinmesine karşı çıkıyorlar. Ben de ödemiş olanlardanım. İmkanım vardı ve borçlu kalmayı sevmediğim için ödedim. Ama ülkenin durumu ortada. Bir çok kişi imkansızlıklardan ötürü ödeyemiyor. Onların borçlarını silseler gram gocunmam.

Bizim insanımızda hep bu anlayış var. Ben çektim o da çeksin. Ben ödedim o da ödesin. Bu şekilde hiç bir şey gelişmez. Doğru işler, vatandaşı düşünen uygulamalar bir noktada yapılmaya başlansın ki insanlar faydalansın. Ben faydalanamadım diye asla kötülemem. Ben faydalanamasam belki eşim, kardeşim, arkadaşım, çocuğum faydalanacak. Toplumsal olarak bakmak lazım.

Aracınız
Civic FC5 2018
Doğru hocam sizin yazdıklarınızda sonuna kadar haklı şeyler. Ben olaya biraz duygusal açıdan yaklaştım ama resmi işlerde devlet işlerinde duygusallık olmaz.

Ad Soyad
mustafa akgül
Aracınız
Civic FC5 2021
ikinci el piyasası çok fena çakılır çünkü her kez eşinin çocuğunun akrabasının üstüne araba alacaktır kendi aracını satıp.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Normalde böyle bir uygulamayı kabul etmezler ancak seçim öncesi herşey olabilir, bu açıdan keske olsa diyorum ama umudum yok diyebilirim.

Geri