Kış Lastiği Seçimi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
4 mevsim lastikler ile ilgili konuşacak olursam karda buzda işe yaramaz düşüncesine pek katılmıyorum, aracı limitlerinde kullanmayana fazlası ile yeteceğini düşünüyorum (y)

Bunu sürekli deneyimlediğim için rahatça söyleyebilirim, kendi FD6 aracımda 2 yıldır Goodyear Vector4Seasons var, son 1 haftadır sürekli kar ve buz üstünde sürüş yapıyorum. Araçta VSAda yok, aracın nerede kaydığını dibine kadarda hissedebiliyorum ;)
Buzlu zemindeki durma mesafesi kış lastiklerinden daha fazla ama yaz lastikli araçlar aynı yolda hareket bile edemiyorlar. Karda ise uzun km.ler yaptım ve kış lastiği ile pek bir fark göremedim diyebilirim, aslında kullanırken zaten 4 mevsim lastiğim var diye istemsiz ihtiyati olarak 60la gireceğiniz viraja 50 ile giriyorsunuz :) ama birçok kalkış ve frenajdan nerdeyse hiç blokaj yaşamadım diyebilirim.

Bence sürekli uzun yol yapan, farklı yol koşullarıyla her an karşılaşma ihtimali olan ve aracın limitlerine yaklaşmayan kullanıcılar için 4 mevsimler mantıklı bir alternatif (y)

Düzenleme: Konu başlığında düzenleme yapılmıştır.

Son düzenleme:
Aracınız
4 mevsim lastikler ile ilgili konuşacak olursam karda buzda işe yaramaz düşüncesine pek katılmıyorum, aracı limitlerinde kullanmayana fazlası ile yeteceğini düşünüyorum (y)

Bunu sürekli deneyimlediğim için rahatça söyleyebilirim, kendi FD6 aracımda 2 yıldır Goodyear Vector4Seasons var, son 1 haftadır sürekli kar ve buz üstünde sürüş yapıyorum. Araçta VSAda yok, aracın nerede kaydığını dibine kadarda hissedebiliyorum ;)
Buzlu zemindeki durma mesafesi kış lastiklerinden daha fazla ama yaz lastikli araçlar aynı yolda hareket bile edemiyorlar. Karda ise uzun km.ler yaptım ve kış lastiği ile pek bir fark göremedim diyebilirim, aslında kullanırken zaten 4 mevsim lastiğim var diye istemsiz ihtiyati olarak 60la gireceğiniz viraja 50 ile giriyorsunuz :) ama birçok kalkış ve frenajdan nerdeyse hiç blokaj yaşamadım diyebilirim.

Bence sürekli uzun yol yapan, farklı yol koşullarıyla her an karşılaşma ihtimali olan ve aracın limitlerine yaklaşmayan kullanıcılar için 4 mevsimler mantıklı bir alternatif (y)
Ben yıllardır 4 mevsim lastik kullanırım. Favorim 4seasons'dur. Bir dönemde crossclimate kullandım. Ama 4seasons kış şartlarına daha uyumlu bir lastik. Şu anda fd6'mda 4seasons takılı. Ancak şu bir gerçek ki kaliteli bir markanın kış lastiği kadar iyi değil ama ortalama bir kış lastiğinden 1 tık iyi diyebilirim. Crossclimate ve weathercontact ise kaygan zenimde işi yaramaz. Sadece ıslakta iyi sayılırlar.

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enteresan, farklı kişilerden de aynı ifadeleri duydum :) Karda muhteşem ama sıcağa pek gelmiyormuş :unsure:
Bol eğimli şehirde karlı yollarda beni hiç yolda bırakmadı. Kuru zeminde patinaj yaptirmak benim hatam. arka lastiklerde hiçbir deformasyon olmadı. Ayrıca geçen yağan karda vsa yi kapatmam gerekti. Kar üzerinde bol pati yaptık sorun olmadı. Bugün olsa tercihim wrd4 olurdu. Tek sıkıntısı drift, ani kalkış vs :) ye hiç gelmez...

Lenovo A7020a40 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri