Civic FC5 Klimanın Doğru Kullanımı

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Yolculuğa çıkmadan önce camları açarım 1-2 dk havalandıktan sonra klimayı low ayarında 3.kademeye alırım sonrasında araç içi serin olunca 2 ye düşürürüm. Auto moda alışamadım. Bana da pek mantıklı gelmedi.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Klimayı auto modda çalıştırmak hem konfor olarak, hem de yakıt tüketimi olarak fayda sağlar. Manuel modda 1. kademe veya 4. kademe arasında yakıt tüketimi olarak hiç bir fark yok. Auto modda çalıştırdığınızda ise yeni nesil araçların değişken açılı kompresör pistonları sayesinde ayarladığınız dereceye göre motora daha az yük binecektir. Bu sayede bir süre sonra yakıt tüketimi manuel moda göre oldukça azalacaktır. Kısacası manuel mod hem konfor, hem yakıt tüketimi olarak negatif etki yaratacaktır.

Aracınız
Civic FC5 2019
Klimanın yakıt tüketimine etkisi olmadığını düşünüyorum, bana katılan var mıdır acaba? Bilimsel açıklaması var mı ya da hondanin kitapçığında bu konuya değiniliyor mu bilgi verirseniz sevinirim.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
ben her sart altında aouto da kullanıyorum sadece ihtiyaca göre dereceyi düşürüp arttırırım gerisini zaten makina yapıyor
. tam otomatik klima olup ta manuel kullanmak bana mantıklı gelmiyor
ben de aynı şekilde yapıyorum.

araç çok sıcakta kaldıysa eco kapalı low'a alıyorum.

içerisi serinledikten sonra dereceyi yükseltip, kullanıma göre eco yu açıyorum.

Eco klima performansını da azaltıyor.

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
ben de aynı şekilde yapıyorum.

araç çok sıcakta kaldıysa eco kapalı low'a alıyorum.

içerisi serinledikten sonra dereceyi yükseltip, kullanıma göre eco yu açıyorum.

Eco klima performansını da azaltıyor.
aynen eco mod hem gaz tepkimelerini düşürüyor hemde klima performansını düşürüyor yakıtı düşürmek için

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Klimanın yakıt tüketimine etkisi olmadığını düşünüyorum, bana katılan var mıdır acaba? Bilimsel açıklaması var mı ya da hondanin kitapçığında bu konuya değiniliyor mu bilgi verirseniz sevinirim.
Honda'nın kitapçığında var mıdır bilemem ancak klima kompresörü gücünü motordan kayış vasıtasıyla aldığı için motora ekstra yük oluyor ve bu sebeple yakıt tüketimini bir miktar artırıyor. Basit olarak şöyle düşünelim, koşarken ayaklarımıza bir kaç kg yük bağlarsak daha fazla enerji harcamış olmaz mıyız?

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Honda'nın kitapçığında var mıdır bilemem ancak klima kompresörü gücünü motordan kayış vasıtasıyla aldığı için motora ekstra yük oluyor ve bu sebeple yakıt tüketimini bir miktar artırıyor. Basit olarak şöyle düşünelim, koşarken ayaklarımıza bir kaç kg yük bağlarsak daha fazla enerji harcamış olmaz mıyız?
honda'larda komp gücü motordan almıyor diye biliyorum ama net bir belgem yok.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
honda'larda komp gücü motordan almıyor diye biliyorum ama net bir belgem yok.
Üst sınıf teknolojik araçlar hariç, içten yanmalı atmosferik bir motorda klima kompresörü gücünü nereden alabilir ki hocam? Araçlarımızda ki klima kompresörü gücünü motordan almaktadır.

mturker

Özel Üye

Honda madness

Aracınız
Civic FC5 2019
Teknik olarak bir şey diyemem ama ben klimalı da klimasız da aynı yaktigimi düşünüyorum. Çekişte bir miktar fark ediyor o konuda da eminim. Tam rampanın ortasında klimayı kapatınca arabanın daha atık olduğunu hissediyorum.

Geri