Civic FB7 Lastik hava basıncı hk.

İyi günler 2012 model FB7 kasa aracımda 18'' jant ve 225-40-18 ebatlarında lastik var. İdeal lastik basıncı nedir bu ölçüler için? İnternette 40 yazan sayfalar gördüm ancak kime sorsam lastik ebatını bile sormadan bas 32 diyor. Lastiklerim petlas marka. Yardımcı olabilecek hondacı arkadaşlarım var mıdır bana

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
> Tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.

> 32 Psı orjinal ebat için geçerlidir. Jant büyüyünce yanak küçülür kasis ve çukurlarda esneme payı azalır. Az hava olursa lastik yarılır veya jant bile eğilebilir. Görmediğiniz derin çukurlarda ise facia olur. Honda'nın teker basınçları eşittir. Ona göre bu sonuç çıkıyor. Ezbere değil teknik bilgi ile konuşmak lazım!

> Aracınızın ağırlık dağılımı eşitse ve ön tarafta iki yolcu seyahat ediyor, arka kısım boş ise, lastik basınçları önler 40 Psi arkalar 38 Psi olmalıdır.

Arka kısımda iki, ön kısımda iki yolcu varsa, lastik hava basıncı önler ve arkalar için eşit şekilde 40 Psi olmalıdır.

Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şekliden tam yük bir seyahat durumunda, önler 40 Psi arkalar 42 Psi olmalıdır.

Uyarı

Yukarı kısımda verilen değerlerin hepsi 1300 kg. ve üzeri araçlar için geçerli Psi hava basıncı değerleridir. Eğer otomobiliniz 1300 kg altında bir ağırlığa sahipse, verilen tüm değerlerden en az 2 Psi basınç değeri düşürülerek uygulanır.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

> Tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.

> 32 Psı orjinal ebat için geçerlidir. Jant büyüyünce yanak küçülür kasis ve çukurlarda esneme payı azalır. Az hava olursa lastik yarılır veya jant bile eğilebilir. Görmediğiniz derin çukurlarda ise facia olur. Honda'nın teker basınçları eşittir. Ona göre bu sonuç çıkıyor. Ezbere değil teknik bilgi ile konuşmak lazım!

> Aracınızın ağırlık dağılımı eşitse ve ön tarafta iki yolcu seyahat ediyor, arka kısım boş ise, lastik basınçları önler 40 Psi arkalar 38 Psi olmalıdır.

Arka kısımda iki, ön kısımda iki yolcu varsa, lastik hava basıncı önler ve arkalar için eşit şekilde 40 Psi olmalıdır.

Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şekliden tam yük bir seyahat durumunda, önler 40 Psi arkalar 42 Psi olmalıdır.

Uyarı

Yukarı kısımda verilen değerlerin hepsi 1300 kg. ve üzeri araçlar için geçerli Psi hava basıncı değerleridir. Eğer otomobiliniz 1300 kg altında bir ağırlığa sahipse, verilen tüm değerlerden en az 2 Psi basınç değeri düşürülerek uygulanır.

Konuya hakim olmadığımdan soruyorum bozuk yol şartlarında da 40 yapmak daha mı yararlı? Benim suan 31de gecen gün basmıştım hatta

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Konuya hakim olmadığımdan soruyorum bozuk yol şartlarında da 40 yapmak daha mı yararlı? Benim suan 31de gecen gün basmıştım hatta

Bozuk yolda lastik daha çok strese girer hava basıncının az olmasıda etkiler. Fazla yük varsa oda etkiler. Yol çukur ve engebeli ise dikkat edin. Temiz sıcak asfaltta sıkıntı olmaz.
40 normal basıncı eğer tek kullanım fazla ise 38'de olabilir. Yok yüklü kullanıyor iseniz 40 olsun. Birde lastik havasını soğuk iken ayarlayın.

Aracınız
Civic FC5 2020
Bozuk yolda lastik daha çok strese girer hava basıncının az olmasıda etkiler. Fazla yük varsa oda etkiler. Yol çukur ve engebeli ise dikkat edin. Temiz sıcak asfaltta sıkıntı olmaz.
40 normal basıncı eğer tek kullanım fazla ise 38'de olabilir. Yok yüklü kullanıyor iseniz 40 olsun. Birde lastik havasını soğuk iken ayarlayın.

Abi benim de aklıma takıldı konuyu görünce.

İki farklı lastikçi de 225 45 18 için FC5 e 32 basılması gerektiğini söyledi bende ellemedim 32 olarak kullanıyorum.

Herhangi problem yaşamadım ancak yazdıklarını okuyunca içime kuşku düştü

2016 - FB7 - Modulo
2018 - FC8 i-DTEC - Mugen
2020 - FC5 - Turbo & Mugen Melez :)

İki farklı lastikçi de 225 45 18 için FC5 e 32 basılması gerektiğini söyledi bende ellemedim 32 olarak kullanıyorum.

2016 - FB7 - Modulo

Cidden çok üstünde durulmayan ama durulması gereken bir konu gibi bu. 32 de bende görünürde sorun yaşamadım ancak ya görünmeyen sorunlara sebep oluyorsa?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001

2016 - FB7 - Modulo
Lastikciler bu konuda beni ikna etmesi gerek. Sizin ise tek iken 36 yüklü iken 38 oluyor. Ortalama aldım.

Aracınızın ağırlık dağılım yüzde elli, elli şeklinde eşit dağılımdaysa, önde iki yolcu ve arka kısım boş şeklinde seyahatler de ön lastikler 38 Psi arka lastikler 36 Psi olarak ayarlanmalıdır. Önde iki yolcu ve arkada iki yolcu var ise tüm lastikler 38 Psi olarak ayarlanmalıdır. Ön kısımda iki, arka kısımda üç yolcu durumu söz konusu ise, önler 38 Psi arka lastikler ise 40 Psi basınç olmalıdır.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Her aracın sürücü kapısını açtığınızda gövdeye çakılı bir metal plakada ön-arka lastik basınç bilgileri yazar. Römork varsa onu da kaç olması gerektiği yazar.
Normal hava basıncı 32'dir. 38-40 gibi değerler römork vs varsa oluyor o da kitapçıkta da belirtiliyor zaten.
Büyük çaptaki lastikler için çok da değişeceğini sanmam ama ben olsam herhangi bir jant üreticisi firma veya lastik üreticisini doğrudan arar sorardım. En düzgün bilgiyi onlar verir farklı boyutlardaki jant ve lastikler için.

Her aracın sürücü kapısını açtığınızda gövdeye çakılı bir metal plakada ön-arka lastik basınç bilgileri yazar. Römork varsa onu da kaç olması gerektiği yazar.
Normal hava basıncı 32'dir. 38-40 gibi değerler römork vs varsa oluyor o da kitapçıkta da belirtiliyor zaten.
Büyük çaptaki lastikler için çok da değişeceğini sanmam ama ben olsam herhangi bir jant üreticisi firma veya lastik üreticisini doğrudan arar sorardım. En düzgün bilgiyi onlar verir farklı boyutlardaki jant ve lastikler için.

Normal de neye göre normal? 15'' lastikle 18 bir değil ki her özelligi farkliyken aynı oranda gaz bana mantıklı gelmiyor. İki farklı boydaki insanın aynı kiloda olması ikisinde de normal midir mesela? Konuda uzman degilim ama bu konuda cidden sağlıklı bilgi almak çok zor anlaşılan

Geri